Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Εσύ ανεβάζεις όλα όσα αναφέρονται στο νόμο, βάσει της Κατηγορίας που δήλωσες για το ακίνητο.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σωστό, άρα επειδή το έχω κατ.4 δεν θα έπρεπε να βγάζει ότι θέλει Ε9, φωτογραφίες, τομές, όψεις, διάγραμμα κάλυψης, ΔΕΔΟΤΑ κοκ...;

 

Δεν θα έπρεπε σύστημα δηλ. να αντιλαμβάνεται τα απαιτούμενα; Εκτός αν κάτι μου διαφεύγει και τα δικαιολογητικά όταν έχουμε αποκλειστικά διαμερισμάτωση είναι τόσα λίγα;

 

edit:

 

Τελικά μου φαίνεται ότι το σύστημα σε περίπτωση αποκλειστικά και μόνο διαμερισμάτωσης κάνει εφαρμοφή του άρθρου 23 παρ. 10 το οποίο μεταξύ άλλων λέει:

 

....και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου.

 

Βέβαια ο προβληματισμός μου παραμένει.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Να μην "προβληματίζεσαι" και ν' ακολουθήσεις πιστά τον νόμο!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω μία οικοδομή που έχει δύο ιδιοκτήτες (50% Πλήρη Κυριότητα ο καθένας) και τώρα την τακτοποιώ. Και οι δύο ιδιοκτήτες έχουν κάνει εξουσιοδότηση και υπεύθυνες δηλώσεις ιδιοκτητών. Υποθέτω, λοιπόν, ότι η υπεύθυνη δήλωση συνιδιοκτήτη δε χρειάζεται. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! έγινε τακτοποήση ακινήτου, πλήρώθηκε το πρόστιμο, έγινε περαίωση, μεταβιβάστηκε το ακίνητο και εξαφανίστηκε η παλιά ιδιοκτήτρια χωρίς να μου δώσει όλα τα δικαιολογητικά.... μετέφερα και εγώ τη δήλωση σε υπαγωγή, και άλλαξα τα στοιχεία ιδιοκτήτη. τα περιγράφω όλα αυτά στην τεχνική έκθεση. Με το Ε9 τι κάνω? δεν το έχει δηλώσει ακόμα η νέα ιδιοκτήτρια!

Link to comment
Share on other sites

οι αγορες που εγιναν μεσα στο 2014..

θαααα δηλωνονταν   στο Ε9... εντος μηνος...ελεγε ο χαρης...

μετα εντος διμηνου..μετα μεχρι ιανουαριο του 15 οσες εγιναν μεχρι τον νοεμβριο

για αυτες του δεκεμβριου θα δηλωθουν το πόοοοοτε  δεν ξερω

 

 

υγ

το Ε9 της αγοραστριας εχει σχεση με την τακτοποιηση???

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! έγινε τακτοποήση ακινήτου, πλήρώθηκε το πρόστιμο, έγινε περαίωση, μεταβιβάστηκε το ακίνητο και εξαφανίστηκε η παλιά ιδιοκτήτρια χωρίς να μου δώσει όλα τα δικαιολογητικά.... μετέφερα και εγώ τη δήλωση σε υπαγωγή, ΕΧΕΙΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ;;; και άλλαξα τα στοιχεία ιδιοκτήτη ΣΥΝΑΙΝΕΙ Ο ΝΕΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ;;;;;;;. τα περιγράφω όλα αυτά στην τεχνική έκθεση. Με το Ε9 τι κάνω? δεν το έχει δηλώσει ακόμα η νέα ιδιοκτήτρια!

Link to comment
Share on other sites

εχω οικοπεδο με 4 συνιδιοκτητες εξ αδιαιρετου απο  25% ο καθενας.

την αιτηση θα την κανει ενας με συναινεση των αλλων. σωστα?

εγω μονο το Ε9 του συνιδιοκτητη που κανει την αιτηση υποχρεουμαι να ανεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.