Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

το ισόγειο συνεχίζει να έχει τα 2 διαμερίσματα. Ένα του γιου και το δίπλα 50-50 με την αδερφή του;

ο όροφος 50-50 ένα διαμέρισμα. Έχουμε όλο το κτίριο να θεωρείται χωρίς άδεια.

Υ/Δ και των 2 για τους χώρους που τακτοποιούνται. Δηλαδή στο ισόγειο το ένα διαμέρισμα ο γιος χωρίς καμία συναίνεση.Μια δήλωση.

Το δεύτερο διαμέρισμα στο ισόγειο και τον όροφο (2 φύλλα καταγραφής), μια δεύτερη δήλωση με αναγραφόμενους ιδιοκτήτες τα 2 αδέρφια από 50% ο καθένας. 

Όταν ολοκληρωθεί η ρύθμιση τροποποιείται η σύσταση.

Δεν γνωρίζω αν μπορεί να γίνει προσύμφωνο σύστασης, σε ήδη υπάρχουσα σύσταση. 

Ο φίλος Δημήτρης είναι ειδικός να μας διαφωτίσει στο θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Έχω αυθαίρετο κτίσμα εξ ολοκλήρου (χωρίς οικοδομική άδεια).

Για το αυθαίρετο υπάρχει και καταγγελία, βεβαιωμένο πρόστιμο (αρκετά μεγάλο), οπότε ο πελάτης μου θέλει να τακτοποιήσει.

Οι συνιδιοκτήτες όμως είναι τέσσερις. Έχω τη συναίνεση των δύο (οι οποίοι έχουν συνολικά το 50%), αλλά με τους υπόλοιπους δύο δεν υπάρχει καμία επαφή (λόγω διαφωνιών...)

Όπως καταλαβαίνω διαβάζοντας το νόμο, ο πελάτης μου δεν μπορεί να κάνει τη δήλωση.

Υπάρχει τρόπος να αποκτήσει το δικαίωμανα δηλώσει το αυθαίρετο; π.χ. με κάποιο εξώδικο;

 

Ευχααριστώ

Link to comment
Share on other sites

αν συμφωνούσαν οι 4  θα μπορούσαν να προβούν στη ρύθμιση όλου του αυθαιρέτου ως ιδιοκτήτες (και συνιδιοκτήτες) από 25% ο καθένας στη δήλωση. Αφού, δεν συμφωνούν δε γίνεται. Ούτε προσύμφωνο σύστασης δεν θα πρέπει να γίνεται, αφού οι 2 δεν θα υπογράψουν. (Υποθέτω από τα λεγόμενα σου πως δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών). Για το νομικό σκέλος περί εξώδικου αρμόδιος να μας απαντήσει είναι ο νομικός μας. 

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ο μονος που εχτισε

 

λογικο ειναι οι αλλοι να μην συμφωνουν

 

λυση  δεν υπαρχει...αν δεν συμφωνήσουν...να συμφωνησουν

 

σωστα λεει και  ο παυλος

 

τις καλησπερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν είμαι σίγουρος ότι εδώ είναι η σωστή θέση για να κάνω το παρακάτω ερώτημα. Πελάτης μου είναι συνιδιοκτήτης ακινήτου (ισόγειο κατάστημά, όροφος κατοικία) που βρίσκεται εντός οικισμού. Είναι ο μόνος που ενδιαφέρεται να προχωρήσει σε ρύθμιση των αυθαίρετων κατασκευών που ανήκουν σε αυτόν


(και όχι σε όλες, αλλά σε αυτές που είναι μόνο στο ισόγειο κατάστημά προκειμένου να το ενοικιάσει)  χωρίς όμως να υπάρχει κάθετη ή οριζόντια σύσταση. Έχει τη δυνατότητα να το κάνει αυτό; Οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες θα αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα με τις μη δηλωμένες αυθαίρετες κατασκευές - χρήσεις, αν ο πρώτος προχωρήσει σε ρύθμιση. Στον 4014/11 και βάσει των πολλών εγκυκλίων - διευκρινήσεων κλπ,  ήταν δυνατόν (έχω την εντύπωση). Ο νέος νόμος αναφέρει κάτι σχετικό; 


Ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Pavlos μήπως 11 δ iv) ήθελες να γράψεις?

Προσύμφωνο μπορεί να γίνει χωρίς να τακτοποιηθούν

 

 

 

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό πεδίο, αν όχι διορθώστε με.

Έχω 3 ιδιοκτησίες όμορες (καταστήματα) που απο το 1956 (σύγχρονα με την εκδοση της οικ.άδειας του) έχουν ενοποιηθεί και λειτουργούν ως μια (τις ενοικιάζει ένας ενοικιαστής και τις 3 και τις λειτουργεί σαν μια) και διαθέτουν και απο ένα αυθαίρετο πατάρι.

Ερώτηση: 1. μπορεί η συνένωση των ιδιοκτησιών να περάσει σαν διαμερισμάτωση και να ρυθμιστεί σύμφωνα με το άρθρο 23 παρ. 10 του Ν.4178/2013?

                 2. αν ναι μπορεί να δηλωθεί στην ίδια δήλωση με τα πατάρια; ή πρώτα θα γίνει η συνένωση και μετά θα δηλωθούν τα πατάρια;

Έχετε δεν έχετε απάντηση,

Ευχαριστώ!

 

 

 

Στην ίδια δήλωση πατάρια και μία λοιπή παράβαση για τη διαμερισμάτωση

 

ellipappa  λες σύγχρονα με την έκδοση της αδείας έχουν ενοποιηθεί. Η σύσταση πότε έγινε πριν την έκδοση της αδείας?

Δες αν είσαι στην περίπτωση της παρ. 6 iv) εδ. 2 του άρθρου 11. (Θεωρείται ως κάτοψη  για  . . .  )

Edited by Ιάμβλιχος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιάμβλιχε ευχαριστώ για την επισήμανση και +1 που το εντόπισες για να μην το μπερδέψει κάποιος συνάδελφος.

Εκ παραδρομής έγραψα β αντί του σωστού δ iv. Φυσικά και προσύμφωνο μπορεί να γίνει. Σύσταση όμως χωρίς να τα τακτοποιήσουν δεν θα γίνει (αναφέρομαι στο #45)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι δεδομένο, αλλά για να υπαχθεί στο νόμο χρειάζεται το προσύμφωνο. Όχι το συμβόλαιο. Το προσύμφωνο μεταξύ ποίων γίνεται? α)πάει καθένας μόνος του και λέει έχω αυτό επί τούτου ανεγειρόμενο, β)με το 65%, γ) με όλους?

Αυτό το 65% στο τελικό συμβόλαιο απ' ότι κατάλαβα σημαίνει ότι με το 65% υποχρεώνεις τους άλλους να το αποδεχτούν και ότι πρέπει να συμμετάσχουν στην διαδικασία. Άντε βρες τους (αν δεν υπάρχει άδεια, δηλαδή Καλλικράτειες κλπ). Πιθανόν αρχικά με προσύμφωνο μόνος του αφού τη υπαγωγή μπορεί να ζητήσει και ένας εκ των συνιδιοκτητών του γηπέδου για τα αυθαίρετα που έχει ανεγείρει.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα ρε παιδιά με το ΠΟΣΕΣ δηλώσεις κάνουμε ! Διαβάζω την εγκύκλιο 3.

 

 Άρθρο 9. (27)παρ.Α, κατ.1.
 
"...Στις περιπτώσεις όπου έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, η υπαγωγή κατά τις διατάξεις του παρόντος άρθρου (μήπως θέλανε να γράψουν παραγράφου οι βλάκες ??!) γίνεται υποχρεωτικώς ανά διαιρεμένη ιδιοκτησία, ανεξαρτήτως εάν ο ιδιοκτήτης έχει περισσότερες διαιρεμένες ιδιοκτησίες.
 

Εγώ καταλαβαίνω ότι εννοεί το παραπάνω για τα προ 75 αφού πιο κάτω η εγκύκλιος 3 γράφει:

 

Άρθρο 11. (36).

 

"...Παρ.1. Στις περιπτώσεις περισσότερων αυθαίρετων κτιρίων ή και αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο/γήπεδο ο ιδιοκτήτης ή οι συνιδιοκτήτες μπορούν από κοινού να υποβάλλουν μία ή περισσότερες αιτήσεις υπαγωγής αυθαιρέτων στον ν.4178/13.."

 

 

Τελικά τι καταλαβαίνετε εσείς ? Σε οικόπεδο με σύσταση όπου ο ιδιοκτήτης είναι ένας και έχει πολλές ιδιοκτησίες ή είναι κοινός επικαρπωτής και την ψ.κ. την έχει μοιράσει στα παιδιά του, μπορεί να γίνει μία κοινή δήλωση για όλες τις ιδιοκτησίες ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.