Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

δεν λες το ειδος του ακινητου, το εμβαδον, το ειδος της αυθαιρεσιας κλπ...

παντως,

ο επικαρπωτης "θα" εχει δικαιωμα υπαγωγης μετα την ψηφιση της σχετικης τροποποιημενης διαταξης με τον νεο νομο.

 

Σημερα δεν αναφερεται στο αρθρο 11, μεταξυ των δικαιουμενων.

 

Αν δεν βιαζεσαι, περιμενε να δουμε την διατυπωση στον νεο νομο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Καλησπέρα, σε παρόμοια περίπτωση που μου έτυχε και που οι αυθαιρεσίες ήταν λειτουργικό κομμάτι του καταστήματος και είχαν δομηθεί από τον μισθωτή, έκανα υπαγωγή στο όνομα το μισθωτή αφού ήρθε σε συνενόηση για το οικονομικό με τον ιδιοκτήτη και αφού πρόσθεσαν τον όρο στο μισθωτήριο συμβόλαιο που να του επιτρέπεται η έκδοση άδειας δόμησης. Ούτε εξουσιοδότηση ούτε συνέναιση αλλά όρος στο μισθωτήριο πρέπει να υπέρχει.

Να ρωτήσω αν εχεται καποια ιδέα στην περίπτωση που ο πατέρας έχει αναπηρία, η μητέρα την επικαρπία και στην οποία γίνεται η δήλωση υπαγωγής ενώ οι ψιλές κύριες είναι οι δύο ανήλικες κόρες?  [αυτο ήδη απαντηθηκε]

ευχαριστώ

 για το πρωτο, θεωρω οτι εχετε προβλημα.

Θα μπορουσε να τακτοποιησει ο ιδιοκτητης, χωρις περαιτερω προβληματα.

 

Τωρα, με το δικαιωμα του μισθωτη να εκδοσει αδεια  και να τακτοποιησει...κλπκλπ.

η υποθεση περιπλεκεται "φορολογικα"

Κατ' ουσια θα συντρεχει  περιπτωση "ανοικοδομησης σε οικοπεδο τριτου"

και θα εχετε πλειστα οσα φορολογικα θεματα.

 

Ρωτησατε προηγουμενως τον λογιστης σας?

 

εδιτ

προφανως η μισθωση εγινε πριν το 2011 για  δομημενο κτισμα

Και οι αυθαιρεσιες εγιναν μεχρι τον Ιουλιο του 2011

 

Τι "δικαιωμα" εκδοσης αδειας ανοικοδομησης πηρε ο μισθωτης για κτισμα που ειχε ηδη χτισθει

και για αυθαιρεσιες που εγιναν πριν το 2011

με τροποποιηση στο μισθωτηριο μετα το 2011?

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε διπλοκατοικία η μητέρα έχει στο ένα διαμέρισμα 100% πλήρη κυριότητα και στο άλλο διαμέρισμα 100% επικαρπία με ψιλό κύριο κατά 100% τον γιό της. Έχει γίνει σύσταση αλλά θέλουν να ρυθμίσουν και τους κοινόχρηστους χώρους. Μπορεί να γίνει μία δήλωση για όλα με 3 ξεχωριστά φύλλα καταγραφής ανά ιδιοκτησία και κοινόχρηστα, εφόσον υπάρχει η συναίνεση του γιού για το ένα διαμέρισμα και τους κοινόχρηστους;

 

Ελπίζω πως ναι, γιατί έτσι το έχω ήδη βάλει..

Edited by Alex99
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω πως ναι, γιατί έτσι το έχω ήδη βάλει..

 

ο επικαρπωτης "θα" εχει δικαιωμα υπαγωγης μετα την ψηφιση της σχετικης τροποποιημενης διαταξης με τον νεο νομο.

 

Σημερα δεν αναφερεται στο αρθρο 11, μεταξυ των δικαιουμενων.

 

Αν δεν βιαζεσαι, περιμενε να δουμε την διατυπωση στον νεο νομο.

 κατά τα παραπάνω δεν μπορείς διότι έχεις 2 διαφορετικούς ιδιοκτήτες. Κοίτα μήπως πρέπει να μεταπηδήσεις στο νέο νόμο για να εισαι καλυμμένος

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δύο ιδιοκτήτες,ένα ακίνητο. Απογράφεις και τους δύο με τα ποσοστά τους στο οικόπεδο και όχι στις οριζόντιες. Εγώ δεν θα ομαδοποιούσα τις αυθαιρεσίες ανά ιδιοκτησία αλλά ανά τύπο αυθαιρεσίας. Αν π.χ. οι δύο οριζόντιες και ο κοινόχρηστος είχαν μόνο υπέρβαση δόμησης έως 50%, θα είχα ένα φύλλο καταγραφής και όχι τρία φύλλα όπως εσύ (χωρίς αυτό να είναι λάθος, φτάνει ο συντελεστής επιβάρυνσης να είναι σωστός )

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
 
Διόρθωση στα ποσοστά ιδιοκτητών μπορεί να γίνει σήμερα σε δήλωση 4178 που βρίσκεται σε κατάσταση Υπαγωγής;
 
Έχω δυο αδέρφια που κατέχουν ένα ακίνητο με ποσοστό 18,75% εξ’ αδιαιρέτου & 31,25% ψιλή κυριότητα έκαστο. Τη δήλωση την έχω χρεώσει 50%-50% καθώς δεν υπάρχει δυνατότητα να προσδιορίσω είδος ιδιοκτησίας στην καρτέλα. Χρειάζεται διόρθωση;
Link to comment
Share on other sites

Σε τι να κανεις διόρθωση?

Σωστη ειναι η δηλωση.

Το πολυ-πολυ να γραψεις στις σημειωσεις οτι εχει καθε ενας 18,75 κατα πληρη και 31,25 κατα ψιλη.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dimitris GM said:

Σε τι να κανεις διόρθωση?

Σωστη ειναι η δηλωση.

Το πολυ-πολυ να γραψεις στις σημειωσεις οτι εχει καθε ενας 18,75 κατα πληρη και 31,25 κατα ψιλη.

 

Αυγουστιάτικα σκαλίζουμε πριν καναμε 4 χρονια πριν...

Λογικά οταν έκανα τη δήλωση το ειχα ψαξει πως θα το γραψω. Σημερα που ηθελα να ανεβασω ΥΔ και ειδα οτι τους εβαλα να υπογραψουν οτι κατεχουν 50-50 και οχι 18,75 κατα πληρη και 31,25 κατα ψιλη κατι δεν μου καθοταν σωστο. 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Οι ΥΔ που θ' ανέβουν στο σύστημα πρέπει ν' αντικατοπτρίζουν ορθώς τα ιδιοκτησιακά δικαιώματα των πελατών σου και ν' αναγράφουν π.χ. "...πλήρης κύριος κατά 18,75% και ψιλός κύριος κατά 31,25%" κ.λπ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.