Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

ευχαριστω για την απαντηση.

Και μενα μου φαινεται καπως το ολο θεμα. Αν έβγαζα αδεια μικρης κλιμακας οτι κανω την λειτουργικη ενοποίηση τωρα πληρωνοντας ενσημα κ.λ. λες θα ηταν καλυτερα?βεβαια το σωστο ειναι να κανω τακτοποιηση εφοσον υπαρχουν ηδη ετσι τα διαμερισματα.αλλα δε ξερω πως να την περασω ωστε να κατοχυρωθω και εγω και οι ιδιοκτητες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορώ να κάνω διαμερισμάτωση σε ακινήτο που ανήκει σε διαφορετικά οικόπεδα ..........

 

ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.

Και μενα μου φαινεται καπως το ολο θεμα. Αν έβγαζα αδεια μικρης κλιμακας οτι κανω την λειτουργικη ενοποίηση τωρα πληρωνοντας ενσημα κ.λ. λες θα ηταν καλυτερα?βεβαια το σωστο ειναι να κανω τακτοποιηση εφοσον υπαρχουν ηδη ετσι τα διαμερισματα.αλλα δε ξερω πως να την περασω ωστε να κατοχυρωθω και εγω και οι ιδιοκτητες.

Άφησε κατά μέρος τη διαμερισμάτωση (για την οποία δεν έχεις κανένα στοιχείο ότι μπορεί να γίνει) και κάνε ερώτηση στην ΥΔΟΜ για το πως μπορείς να περάσεις τη λειτουργική συνένωση με ΕΕΜΚ.

Το πρόβλημα είναι ότι η ΕΕΜΚ προϋποθέτει να έχει γίνει ρύθμιση πρώτα. 

Άντε να βρεις άκρη μετά..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και τους δυο.θα ρωτησω την ΥΔΟΜ να δουμε τι θα μου πουν και εκεινοι.και θα ενημερωσω αν εχω νεα για να γνωριζουμε τι γινεται σε περιπτωση που προκυψει σε αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα συγκρότημα μεζονετών έγινε καταγγελία (από Δήμο) για βόθρο.

Μπορείτε να μου απαντήσετε στις εξής ερωτήσεις:

 

1) Ποιος νόμος ορίζει πού θα τοποθετείται ένας βόθρος (αποστάσεις από ΡΓ, ΟΓ, από ρέμα κτλ.)

2) Ο ιδιοκτήτης θέλει να ρυθμίσει ΜΟΝΟ τον βόθρο για ένα 500άρικο. Γίνεται κάτι τέτοιο; Δε θα πρέπει να ρυθμιστούν όλες οι παρανομίες εντός της αυτοτελούς ιδιοκτησίας; Είμαι καλυμμένος με ΥΔ ιδιοκτήτη ότι εγώ ενημέρωσα ότι .......αλλά αυτός ήθελε να ρυθμιστεί μόνο ο βόθρος;

Link to comment
Share on other sites

2) Η καταγγελία σου είναι μόνο στον δήμο ή και στην ΥΔΟΜ. Πρέπει να δεις και να είσαι σίγουρος ότι όταν θα έρθουν για αυτοψία (αν έρθουν) δεν θα ελέγξουν και όλη την ιδιοκτησία!!! Προσωπικά ή θα τα έβαζα όλα, ή θα άφηνα την υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

duth μου φαίνεσαι ή του ύψους ή του βάθους όσον αφορά τις ευθύνες!

 

Να αλλάξω λίγο την ερώτηση:

 

Βόθρος βρίσκεται εντός συγκροτήματος μεζονετών, σε λάθος θέση. Θέλουν να τον ρυθμίσουν λόγω καταγγελίας.

Πρέπει να κάνουν την ΥΔ όλοι οι συνιδιοκτήτες του συγκροτήματος ή μόνο αυτός που εντός του δικού του χώρου αποκλειστικής χρήσης βρίσκεται ο βόθρος;

Βασικά αυτός αρνείται να υπογράψει μόνος του και λέει όλοι! Έχει δίκιο;

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, ο βόθρος είναι κοινόχρηστος ή όχι? Με μπέρδεψες!!!

 

Εάν είναι κοινόχρηστος, τότε ΠΙΣΤΕΥΩ ότι δεν παίζει ρόλο η αποκλειστική χρήση, οπότε καλά κάνει και ζητάει να το υπογράψουν όλοι. Σε αυτό ας μας απαντήσει ο Δημήτρης!!!

 

Εάν είναι δικός του βόθρος, τότε πώς θα δηλώσεις μόνο τον βόθρο και όχι τυχόν άλλες αυθαιρεσίες? Ίσως μόνο εάν έμπαινε ο βόθρος ως ΚΑΤ.3, που και πάλι πιστεύω ότι πρόκειται για μερική τακτοποίηση.

 

Πάντως, αντιλαμβάνομαι ότι πρόκειται για κοινόχρηστο βόθρο. Εκεί, μπορείς βεβαίως να τακτοποιήσεις μόνο τα κοινόχρηστα, χωρίς να δεις και τις άλλες αυθαιρεσίες των ιδιοκτησιών.

Link to comment
Share on other sites

ιούλιε,

 

προφανως ο βοθρος ειναι κοινοχρηστος...

και ειναι τοποθετημενος στην ...."ΑΟΖ" του πελατη...

 

11/δ/i...δεν ειναι, αφου ο χωρος δεν ειναι κοινοχρηστος..

 

Θα το πας στο 11/δ/ii,

με υποχρεο τον πελατη σου...και θα συμμετασχουν στα εξοδα και οι υπολοιποι...

 Αν  δεν θελουν...

το δηλωνεις μονος σου και αποκοπτεις τους άλλους...

 

ειναι απλό... :???:

Link to comment
Share on other sites

ο βόθρος είναι κοινόχρηστος, απλά είναι εντός της "ΑΟΖ" ενός εκ των συνιδιοκτητών.

Χτίστηκε έτσι από τον εργολάβο, δεν τνο έχτισε ο συνιδιοκτήτης.

Ο συνιδιοκτήτης λέει ότι εφόσον ο βόθρος είναι παράνομος, τότε όλες οι σωληνώσεις που καταλήγουν εκεί είναι παράνομες άρα ΥΔ από όλους τους συνιδιοκτήτηες.

Βέβαια ένας άλλος εκ των συνιδιοκτητών είναι ο γιος του εργολάβου που τον έχτισε εκεί και ο οποίος (ο γυιός) αρνείται να υπογράψει οποιαδήποτε ΥΔ και εκεί μπλέκει το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.