Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφοι, παρότι έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα σχετικά post εδώ και όλη τη νομοθεσία πολλές φορές θα ήθελα την βοήθειά σας για μία υπόθεση που επείγει.

Έχω οικόπεδο εντός οικισμού 3000 τ.μ. το οποίο ανήκει σε 2 αδέλφια 50/50 οι οποίοι έχουν κάνει και σύσταση Ο.Ι. Ο κάθε ένας έχει χτίσει διάφορα κτήρια μέσα στο οικόπεδο στην οριζόντιά του. Ο ιδιοκτήτης Α (πελάτης μου) στην δικιά του οριζόντια έχει χτίσει σε νόμιμο κτήριο ένα παράνομο όροφο ο οποίος νομιμοποιείται κανονικά. Το πρόβλημά μου είναι το εξής. Το 1992 ο πελάτης μου έδειξε ένα μικρό τμήμα του οικοπέδου της Ο.Ι. του σαν αυτόνομο οικόπεδο και με μια βεβαίωση της τότε κοινότητας έβγαλε άδεια και έχτισε 200 τ.μ. ισόγειο και όροφο στο οποία μετά πρόσθεσε και 5 τ.μ. αυθαίρετα. Η άδεια δεν έχει ανακληθεί ποτέ. Εγώ σε αυτό τώρα τι κάνω? Κάνω νομιμοποίηση για τον όροφο και τα 205 τ.μ. θεωρώντας ότι η άδεια του 1992 είναι ψευδής? Ή κάνω νομιμοποίηση τον όροφο και για τα 5 τ.μ. τα οποία δεν υπήρχαν στην άδεια του 1992?

Βάση των Ερωταπαντήσεων από το ΤΕΕ Πελοποννήσου εφόσον η άδεια δεν έχει ανακληθεί λένε ότι θεωρείται ισχυρή και ότι νομιμοποιούμε μόνο της υπερβάσεις από την οικ. Άδεια.

Αυτό παρότι με βολεύει αφάνταστα μου φαίνεται λάθος. Στη μία περίπτωση τα πρόστιμα βγαίνουν 40000 και στην άλλη 5000.

Εσείς πως το κρίνεται το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην ενημέρωση του παραρτηματος αναφέρει οτι οταν εχεις δηλωσει ψευδές τοπογραφικο προκειμένου να βγαλεις αδεια θεωρεις το κτισμα της αδειας νομιμο και τακτοποιεις τα υπολοιπα βαζοντας στην υποβολη 'ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ'.....Αν το οικοπεδο σου ειναι μη αρτιο, προκειμένου να βρεις τους σημερινους επιτρεπομενους συντελεστες δομησης και καλυψης πολαπλασιαζεις με 0,2 κι 0,1 αντιστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Ioannat ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν κατάλαβα αν εννοείς ότι γίνεται να το κάνω ή όχι.

Ο πελάτης μου έχει ένα οικόπεδο 3000 και χτίζοντας διάφορες οικοδομές εξάντλησε το συντελεστή δόμησης του.  Στη συνέχεια έδειξε ένα μέρος του αρχικού οικοπέδου του,  180 τ.μ. σαν ξεχωριστό οικόπεδο το οποίο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο αφού είναι εντός οικισμού και εξού και έβγαλε την άδεια και κατασκεύασε την οικοδομή όπως στην άδεια με κάτι μικρές προσθηκούλες. Ουσιαστικά αυτό δεν είναι το ίδιο με το να δείχνεις ψευδές τοπογραφικό?

Λογικά θα έπρεπε όλο να θεωρηθεί σαν αυθαίρετο εφόσον το οικόπεδο που έδειξε στην άδεια δεν υφίσταται αλλά διαβάζοντας τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ συγκεκριμένα την 433 σκέφτηκα μήπως μπορώ να εκμεταλλευτώ αυτό σαν παραθυράκι του νόμου.  

Link to comment
Share on other sites

Ο νομος σου λεει ξεκαθαρα οτι μπορεις να το κανεις.Δεν ειναι παραθυρακι, ειναι ξεκαθαρη ευνοικη ρυθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

Το σοβαρότερο θέμα στο παραπάνω ερώτημα της συναδέλφου είναι πως θα υπολογίσει το συντελεστή υπέρβασης σε μη άρτιο γήπεδο, το οποίο προφανώς δεν έχει συντελεστή δόμησης.

Καλές οι αλχημείες των εγκυκλίων αλλά αυτές δεν νομοθετούν και στην προκειμένη περίπτωση δεν μας έχουν δώσει ούτε μια ξεκάθαρη λύση.

Σκέψεις φυσικά και υπάρχουν όπως αυτή που προαναφέρθηκε με παρανομαστή τη δόμηση του άρτιου κατά κανόνα γηπέδου ήτοι 200 τ.μ

Άλλη σκέψη θα ήταν ο θεωρητικός ΣΔ που θα αντιστοιχούσε αναλογικά στο γήπεδο των 286 τ.μ δηλαδή 286Χ200/4.000=14,30 τ.μ

Μια τελευταία επιλογή η πλέον πιο αυστηρή θα ήταν να μπει συντελεστής >200% με τη λογική ότι αφού το γήπεδο δεν έχει ΣΔ και η διαίρεση με το μηδέν δίνει άπειρο, να επιλεγεί ο μέγιστος συντελεστής.

Συμφωνώ να μπει με άδεια και να υπολογιστούν οι διαφορές του περιγράμματος. Όσο για τις κατασκευές όπως το στέγαστρο κλπ προσωπικά θα τις υπολόγιζα όλες με 500 ευρώ για να μην το έχω και άγχος.

 

 

αν εχεις την καλοσυνη γιατι με ενδιαφερει κ εμενα

 

 

Δηλαδη υπαρχει απαντηση απο τη ΔΟΚΚ που λεει οτι στα τετραγωνικα περαν του περιγραμματος υπολογιζω τις υπερβασεις στα 200μ2 που ειναι η δόμηση στα αρτια εκτος σχεδίου???

Δηλαδη εχω 35μ2 επιπλεον του περιγραμματος οποτε συντελεστης υπερβασης 35/200=17%<50%??Τοτε δεν εχω προβλημα, το παω με Ο.Α.Αν θες αναρτησε την ερωτηση σου και την απαντηση προκειμένου να δουμε οτι ολα τα δεδομενα μας ειναι ιδια....

436. Σε γήπεδο εκτός σχεδίου μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο υπάρχει κτίσμα προϋφιστάμενο

του 1955 και αυθαίρετη επέκταση αυτού το έτος 2003. Σύμφωνα με το παράρτημα Α επιλέγουμε

ότι υπάρχει οικοδομική άδεια. Βάζοντας αυτήν την επιλογή μας ζητείται από το σύστημα να

υπολογίσουμε και τα ποσοστά υπέρβασης κάλυψης /αποστάσεων) με βάση των επιτρεπόμενων

μεγεθών του γηπέδου. Με ποιους όρους δόμησης θα συγκρίνουμε εφόσον το γήπεδο είναι μη άρτιο

και μη οικοδομήσιμο;

Θα ενεργήσετε σύμφωνα με τα γραφόμενα του εδαφίου 33 της εγκυκλίου 33.

Link to comment
Share on other sites

436. Σε γήπεδο εκτός σχεδίου μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο υπάρχει κτίσμα προϋφιστάμενο

του 1955 και αυθαίρετη επέκταση αυτού το έτος 2003. Σύμφωνα με το παράρτημα Α επιλέγουμε

ότι υπάρχει οικοδομική άδεια. Βάζοντας αυτήν την επιλογή μας ζητείται από το σύστημα να

υπολογίσουμε και τα ποσοστά υπέρβασης κάλυψης /αποστάσεων) με βάση των επιτρεπόμενων

μεγεθών του γηπέδου. Με ποιους όρους δόμησης θα συγκρίνουμε εφόσον το γήπεδο είναι μη άρτιο

και μη οικοδομήσιμο;

Θα ενεργήσετε σύμφωνα με τα γραφόμενα του εδαφίου 33 της εγκυκλίου 33.

Aν αναφερεστε στο δικο μου ερώτημα δεν καταφερα να βρω το εδαφίου 33 της εγκυκλίου 33, αλλα λειτουργω ως εξής:

Το προ του 55 το θεωρουμε οτι "εχει οικοδομικη αδεια" μονο και μονο για μην το θεωρησουμε αυθαιρετο, και στην περιπτωση που  δινουμε βεβαιωση ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ.Αν υπαρχουν κι αλλες αυθαιρεσιες βαζω 'ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ" ΜΟΝΟ για τα μετρα που ειναι περαν του κτισματος προ του 55.(απο την τροποποιηση του παραρτηματος)

Αν θες να βαλεις "ΜΕ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ" τοτε σε μη αρτιο θα πολλαπλασιασεις με 0,2 και θα βρεις τη δομηση που θ αντιστοιχουσε στο οικοπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Ioanat   εκανα copy paste τμημα απο  την Ε/Α 436  κ δεν ειδα την εγκ 33 την οποια κ περιμενουμε   :smile:

Τωρα σε αυτη την ε/α  την οποια δεν μπορω να την ανεβασω ολοκληρη  ,αναφερει οτι βαζουμε με ΟΑ  κ συγκρινουμε (σε μη αρτια κ μη οικοδομησιμα )με τους ορους δομησης του ΠΔ85 η με τα επομενα αρθρα του αναλογα με τη χρηση

Αρα οπως αναφερεις πιο πανω πολλαπλασιαζουμε με 0,2 η αν ειναι ειδικο κτιριο με την αντιστοιχη δομηση 

κ δεν ισχυει το <<Μια τελευταία επιλογή η πλέον πιο αυστηρή θα ήταν να μπει συντελεστής >200% με τη λογική ότι αφού το γήπεδο δεν έχει ΣΔ και η διαίρεση με το μηδέν δίνει άπειρο, να επιλεγεί ο μέγιστος συντελεστής.>> που μας ειχε απασχολησει σε προηγουμενο post σου

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

νικο,

 

εγκ. "33".... σιγουρα δεν υπαρχει

 

δες λιγο την περιπτωση 33  της εγκ. 4

Δημητρη ετσι λεει το ΤΕΕ Πελοπονησου (οχι εγω) στη συγκεκριμενη Ε/Α κ ειμαι σιγουρος οτι μπορει να πιασουμε το νουμερο μεχρι τελος του νομου   :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συνάδελφοι κατά την τροποποίηση του παραρτήματος αν έχουμε ΥΔ ΥΚ και υπέρβαση Δ σημαίνει ότι πρέπει να θεωρήσουμε το κτίριο χωρίς οικοδομική άδεια? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.