Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ο χώρος του υπογείου και η επέκταση υποθέτω ότι δεν είχαν αποτυπωθεί στα σχέδια της υπαγωγής στον 1337/83. 

Τα 50 τ.μ που προβλέπονταν από την άδεια λυομένου μαζί με κάποια επέκταση ρυθμίστηκαν με τον τότε νόμο.

Όμως η τακτοποίηση με τον τότε  ν. 1337/83 δεν λαμβάνεται ως άδεια για τον υπολογισμό του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο χώρος του υπογείου και η επέκταση υποθέτω ότι δεν είχαν αποτυπωθεί στα σχέδια της υπαγωγής στον 1337/83. 

Τα 50 τ.μ που προβλέπονταν από την άδεια λυομένου μαζί με κάποια επέκταση ρυθμίστηκαν με τον τότε νόμο.

Όμως η τακτοποίηση με τον τότε  ν. 1337/83 δεν λαμβάνεται ως άδεια για τον υπολογισμό του προστίμου.

ευχαριστώ πολύ, πιστεύω ότι την άδεια του λυομένου πρέπει να λάβω "ως άδεια" επειδή μέσα στο διάγραμμα κάλυψης του 1337 την αναφέρει και μάλιστα αφαιρεί τα 50,00 μ² της αδείας από τα συνολικά 65,00 μ² που βρέθηκαν τότε στην αποτύπωση και έτσι τακτοποίησε τότε την διαφορά. Δεν είμαι σίγουρη όμως....

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

Έχει "τηρηθεί" η άδεια του λυομένου;;;;;

Εχει αλλάξει η θέση του κτίσματος στο αγροτεμάχιο και έχει τοποθετηθεί σε άλλη νόμιμη θέση (κατά τη γνώμη μου) δηλ. βρίσκεται στα επιτρεπόμενα όρια των πλαγίων αποστάσεων. Οπότε είχα σκεφτεί ότι πρέπει να βάλω και αλλαγή θέσης κτιρίου (κατ.3) 

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλαδή, λυόμενο και δεν έχει κατασκευαστεί με συμβατική κατασκευή;;;;;

Αν όντως είναι έτσι τότε η γνώμη μου είναι πως ναι, το βάζεις με ΟΑ στη δήλωση 4178.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο εκτός σχεδίου υπάρχει άδεια λυομένου 50,00 μ² του 1973.

Υπάρχει και νομιμοποίηση 1337/'83 β' φάση για 64,80 μ² επειδή δεν υλοποιήθηκε το σχέδιο της αδείας.

Σήμερα ο ιδιοκτήτης ζητά να γίνει υπαγωγή για την εγκατάσταση χρήσης κατοικίας στον ημιυπόγειο  αδιαμόρφωτο χώρο και μιας επέκτασης αυτού.

πρέπει να δηλώσω ότι το οικόπεδο έχει άδεια ή όχι;

Με βάση το αρχικό μήνυμα, έγινε τακτοποίηση των 50 τ.μ καθώς και επιπλέον 14.80 τ.μ με το ν. 1337/83. Επομένως, το μοναδικό νομιμοποιητικό στοιχείο για την κατοικία είναι η β δήλωση του τότε νόμου. Εφόσον λοιπόν δηλώθηκε ως αυθαίρετο, θεωρώ ότι δεν μπορεί να υπολογιστεί το πρόστιμο με οικοδομική άδεια. 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει κατά την γνώμη μου ο συνάδελφος να μελετήσει το τι ακριβώς εξαιρέθηκε από την κατεδάφιση με τον 1337/1983 και μετά ν' αποφασίσει. Δηλαδή, συμπεριλαμβάνονταν στη ρύθμιση με τον 1337 και τα 50 τ.μ. της αρχικής άδειας λυομένου ή όχι;;;;; Αλλιώς θα πράξει στην πρώτη περίπτωση, αλλιώς στη δεύτερη....

 

ευχαριστώ πολύ, πιστεύω ότι την άδεια του λυομένου πρέπει να λάβω "ως άδεια" επειδή μέσα στο διάγραμμα κάλυψης του 1337 την αναφέρει και μάλιστα αφαιρεί τα 50,00 μ² της αδείας από τα συνολικά 65,00 μ² που βρέθηκαν τότε στην αποτύπωση και έτσι τακτοποίησε τότε την διαφορά. Δεν είμαι σίγουρη όμως....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, καταρχήν σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους που ασχολείστε με το θέμα μου..

  • Αρχική άδεια του 1973 "Τοποθέτηση λυομένης οικίας εκ προκ/νων τεμαχίων τύπου "ΒΙΟΜΠΕΤΟΝ" για 50,00 μ²
  • Ν.1337/83 το 1984 (εκτός σχεδίου άρα β' φάση) όπου περιγράφει στην τεχνική έκθεση και συνυποβάλλει αρχιτεκτονική κάτοψη, τομή και ξυλοτύπους για φέρουσα τουβλοδομή μπατική με σενάζ  τρόπος κατασκευής beton - τούβλα για 64,80 μ² στο ημιυπόγειο υπάρχουν τοιχεία από beton και πλάκα από οπλισμένο σκυρόδεμα
  • Στο διάγραμμα κάλυψης του 1337 αναφέρεται η άδεια του λυομένου με τον αριθμό της και αφαιρούνται τα 50,00μ² της από αυτά που "τακτοποιεί" στον 1337 δηλ. τακτοποιεί 22,40 μ².

Βέβαια η θέση του σπιτιού στον 1337/83 διαφέρει από της αδείας αλλά είναι κοντά στην πραγματικότητα.

Θεώρησα ότι πρέπει να λάβω υπόψη μου την άδεια του λυομένου με την αλλαγή θέσης (κατ.3) και να προσθέσω πλέον στην υπέρβαση δόμησης την επέκταση που έχει γίνει στο ημιυπόγειο πριν από μερικά χρόνια (προ 2011).

Ελπίζω να ξεκαθάρισα λίγο καλύτερα. Το πρώτο μου μήνυμα ήταν ασαφές...

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν δεν τηρήθηκε η άδεια λυομένου, τότε το βάζεις χωρίς ΟΑ!

Περιγράφεις πλήρως τα πάντα στην τεχνική σου έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.