Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

μα αυτο ακριβως σου ειπα : για τον υπολογισμο των ποσοστων για την επιλογη κατηγοριας προσμετρωνται ολα.

ενω για για τον υπολογισμο των ποσοστων των συντελεστων υπερβασης δεν υπολογιζονται

Και πως ακριβώς εξασφαλίζεται αυτό (για την κατηγορία) σε ακίνητο που υπάρχουν συνιδιοκτησίες;! Που να ξέρω τι υπερβάσεις έχει ο καθένας στο διαμέρισμά του; Εμένα, ένας από αυτούς είναι πελάτης μου και μου έδωσε εξουσιοδότηση για αποτύπωση κλπ. μόνο για την ιδιοκτησία του, προφανώς...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την συμβουλή σας για την εξής περίπτωση:

3όροφη οικοδομή με υπόγειο: με  Ο.Α. και  σύσταση Ο.Ι. πριν την ανέγερσή της. Κατά την κατασκευή της όμως, έγινε αυθαίρετη επέκταση όλων των ορόφων επί του ακαλύπτου.Επιπλέον στο υπόγειο δημιουργήθηκαν αυθαίρετα 2 κατοικίες, ενώ οι χρήσεις που προέβλεπε η Ο.Α. και η σύσταση ήταν αποθήκες.Όλες οι Ο.Ι.  των ορόφων και του υπογείου πουλήθηκαν με τις επιφάνειες όμως που υπήρχαν στην άδεια και την σύσταση, χωρίς δηλαδή την αυθαίρετη επέκταση.Στα οροφοδιαμερίσματα των  3 ορόφων έχει αναλάβει την υπαγωγή στο νόμο συνάδελφος μηχανικός και συμβουλεύει τους αντίστοιχους ιδιοκτήτες να μην συναινέσουν για την υπαγωγή στο νόμο των αυθαιρεσιών στις 2 Ο.Ι. του υπογείου.Οι ιδιοκτήτες των 2 κατοικιών  του υπογείου, αναθέτουν σε εμένα και κάποιον τρίτο μηχανικό την υπαγωγή στο νόμο.

Το πρόβλημα λοιπόν είναι το εξής

Χωρίς την συναίνεσή τους δεν μπορώ να προχωρήσω στην δήλωση;

Σήμερα με ειδοποίησαν ότι οι επάνω ιδιοκτήτες θα κινήσουν και δικαστικά το θέμα. Κάπου εδώ ο νόμος πιστεύω ότι ...μπάζει!!!

Δηλαδή Ο.Ι. που έχει την ίδια αυθαιρεσία με τις άλλες δεν μπορεί να μπεί στο νόμο παρά μόνο με την συναίνεση των υπολοίπων; Δηλαδή οι υπόλοιποι με την πλειοψηφία ρυθμίζουν το αυθαίρετό τους και αυτός στο υπόγειο έρμαιο;;;;;;;;;;

Πώς μπορώ να διαχειριστώ αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

λογικα,

  αν περιεχονταν οι επεκτασεις μεσα στις κατοψεις...δεν θα χρειαζονταν συναινεση

Μπορει με το 51% να γινει τακτοποιηση σε κοινοχρηστο χωρο.

Οπως φαινεται,  οι "απο πανω" διαθέτουν το 51% και τακτοποιουν τα δικα τους

και μετα καταγγελουν το υπογειο...
Πρωτα να δεις αν υπαρχει κανονισμος...

Και να στειλεις  χαιρετισματα στον συναδελφο που "συμβουλευει" να μην συναινεσουν..

να μην ανοιγει πληγες...και να τακτοποιησουν και το υπογειο

 

διοτι....δεν θα μπορουν, με ατακτοποιητο υπογειο, να τροποποιησουν την συσταση ΟΙ....και θα μεινουν...αμανατι [και θα παρακαλανε μετα..]

εχετε και κτηματολογιο εκει κατω...

 

[να μην πώ τι υποψιαζομαι σαν λογο αυτης της ..."συμβουλής"]

Link to comment
Share on other sites

Το δεδομένο είναι ότι, οι "από πάνω", χωρίς βεβαίως να το γνωρίζουν, οδηγούνται κατευθείαν στο ......γκρεμό!!!!!!

Και τους συμπαρασσύρει ο "συνάδελφος" σ'αυτό, όντως μάλλον ...αδαής!!!!

Να μην ανησυχούν οι ιδιοκτήτες των κατοικιών του υπογείου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετάβαση δήλωσης από το 4014 στο 4178:

Ο.Α. εκτός σχεδίου με 2 μαιζονέτες που έχει γίνει σύσταση Ο.Ι. με  χώρο αποκλειστικής  χρήσης για κάθε μία από αυτές.Η δήλωση αφορά την μία από αυτές.

 

Το τοπογραφικό της υφιστάμενης κατάστασης είναι μεγαλύτερο από αυτό της Ο.Α. και εντός της απόκλισης 10% του άρθρου 4.

Όμως από την αποτύπωση προκύπτει ότι η οικοδομή παραβιάζει  τις πλάγιες αποστάσεις.Το περίγραμμα της οικοδομής είναι αυτό της Ο.Α. και περαν αυτόυ έχουν γίνει αυθαιρεσίες. Επίσης υπάρχει ΥΥ λόγω μη αποκατάστασης περιβάλλοντος χώρου.

Δεν έχει μετακινηθεί μέσα στο οικόπεδο η οικοδομή και αποδεικνύεται από ένα σήμειο ταύτισης του παλαιού τοπογραφικού με το νέο (το τοπογραφικό της Ο.Α. ήταν υπολογισμένο με τρίγωνα ενώ σήμερα με συντεταγμένες).

Ερώτηση: Στο Ν4014 είχα υπολογίσει με πρόστιμο την επιφάνεια της οικοδμής που  παραβίαζει την πλάγια απόσταση.

Στη ΔΟΚΚ μου απάντησαν ότι εφόσον το κτίριο ταυτίζεται με αυτό της Ο.Α. δεν ελέγχεται για την παραβίαση των πλαγίων αποστάσεων που προκύπτει από την διαφοροποίηση των πλευρών του τοπογραφικού.

Δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση δεν θα επιβαρυνθεί το νομίμως υφιστάμενο κτίριο με παραβίαση πλαγίων αποστάσεων;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω περιπτωση ενιαιου καταστηματος με εσωτερικο αυθαιρετο παταρι. Το καταστημα στα συμβολαια ειναι χωρισμενο σε τρια καταστηματα και 3 διαφορετικους ιδιοκτητες(αδερφια).

Απο την αρχη και συμφωνα με την αδεια κατασκευαστηκε ομως ενα ενιαιο καταστημα που νοικιαζεται στο συνολο του.

Το παταρι που θελουμε να νομιμοποιησουμε (να το ενταξουμε και να βγαλουμε αδεια καθως εχουμε τετραγ.) καταλαμβανει εκταση και απο τις 3 διαφορετικες οριζοντιες ιδιοκτησιες.

Εγω τελικα πως πρεπει να προχωρησω? να κανω μια αιτηση για το συνολο του κτιριου(εχει και κοινοχρηστους χωρους)?

η πρπει να κανω ξεχωριστη αιτηση ανα ιδιοκτητη?

να σημειωσω πως υπαρχει κοινος επικαρπωτης ο πατερας και στις 3 ιδιοκτησιες σε μικρο ομως ποσοστο.

 

συγγνωμη αν εχει απαντηθει αλλα εχω μπερδευτει με οσα διαβαζω...

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του #1015:

Γήπεδο κατά την νεότερη μέτρηση, βρίσκεται μεγαλύτερο από της Ο.Α. και εντός των ορίων  ανοχής για τα εκτός σχεδίου 10%. Διαπιστώνω ότι η οικοδομή της Ο.Α. πληρεί το νόμιμο περίγραμμα (έχει όμως ΥΥ), αλλά τμήμα  του νομίμου περιγράμματός της παραβιάζει την πλάγια απόσταση.Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Χρησιμοποιώ το "τεκμήριο νομιμότητας που χαρακτηρίζει τις διοικητικές πράξεις", οι οποίες έστω κι αν είναι εμφανώς παράνομες εικάζονται νόμιμες;Δηλαδή, εφόσον δεν απαιτείται τοπογραφικό διάγραμμα δεν δείχνω πλάγια απόσταση και ας υπάρχει;

Σε περίπτωση καταγγελίας από το γείτονα, ή βεβαίωσης σε περίπτωση δικαιοπραξίας βρίσκομαι εκτεθειμένος για την μη τακτοποίηση των πλαγίων αποστάσεων;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε απ'ότι περιγράφεις,καταλαβαίνω οτι το κτίριο έχει μετακινηθεί και μάλιστα σε μη νόμιμη θέση.Άρα έχεις σίγουρα τμήματα με ΥΔ+ΥΚ+Δ (πέραν από την ΥΥ).Ο τρόπος αντιμετώπισης τέτοιων περιπτώσεων είναι ΤΡΑΓΙΚΟΣ από το Ν4178 και τα πρόστιμα παράλογα.Ποτέ δεν έχω κάνει (και ούτε πρόκειται να κάνω) τακτοποίηση σε εκτός χωρίς τοπογραφικό γιατί πολλά προκύπτουν και προσπαθώ να είμαι σωστότερος και όσο πιο καλυμένος γίνεται.Το κακό είναι οτι δυστυχώς έτσι αποκαλύπτονται πολλές φορές "αρκούδες" που οδηγούν τους πελάτες στο να κουνήσουν το μαντήλι (είτε παγώνοντας την τακτοποίση,είτε πηγαίνοντας σε κανά ταρζάν για να τους κάνει τη δουλειά).
Το τι πρέπει να κάνεις κανονικά νομίζω πως το ξέρεις,το λες και μόνος σου.Μεγάλο το δίλημμα σε τόσο ζόρικες εποχές.Εγώ προσωπικά προσπαθώ να κοιμάμαι ήρεμος τα βράδυα και κατά συνέπεια έχω χάσει σημαντικές δουλειές έτσι...

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχεις αδεια δεν εισαι υποχρεωμενος να συνταξεις νεο τοπογραφικο. δηλαδη καλυπτεσαι απο το νομο. 

αλλα

το τοπογραφικο της αδειας εχει πανω τους καποιες πλαγιες αποστασεις του κτιριου με τα ορια του γηπεδου. νομιζω πως αυτες πρεπει να ελεγχθουν ωστε να αποκλισεις λαθος θεση. εαν ειναι φανερα προβληματα τοτε σιγουρα πρεπει να κανεις τεχνικη εκθεση οπως λεει το παραρτημα και να πεις οτι το γηπεδο ειναι διαφορετικο απο της αδειας κτλπ. 

γενικως υπαρχει μεγαλο θεμα με αυτα. μπορει αργοτερα να θελει τοπογραφικο για μεταβιβαση. τοτε τι θα πεις οτι δεν ηξερες?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το κτίριο δεν έχει μετακινηθεί. Απλά από δόλο οσυνάδελφος είχε δείξει διαδοροποιημένο οικόπεδο ώστε να χωρέσει το κτίριο.

Στη δική μου περίπτωση προκύπτει μετά την νέα μέτρηση άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο, άρα σε περίπτωση καταγγελίας για τις πλάγιες αποστάσεις, νέο τοπογραφικό θα υπάρχει και τακτοποιημένο κτίριο με τις αυθαίρετες παραβάσεις του, άρα δεν τίθεται πιστέυω θέμα ανάκλισης. Το παράρτημα του ΦΕΚ 39Β, αναφέρεται σε περιπτώσεις δυσμενέστερες που προκύπτει οικόπεδο μη άρτιο και οικοδομήσιμο. Πάντως έχω υποβάλλει ερώτημα στο ΤΕΕ_trip ειδικά για την ειδική περίπτωσή μου. Όταν απαντηθεί θα ενημερώσω μήπως σιγά σιγά ξεκαθαρίσει το τοπίο.....

Πάντως από τη ΔΟΚΚ και τηλεφωνικά μου απάντησαν:γιατί προσπαθείτε κυρία μου να βγάλετε το κτίριο αυθαίρετο από τις πλάγιες αποστάσεις εφόσον προκύπτει άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο και το κτίριο δεν έχει μετατοπιστεί;

 

Σας παραπέμπω επίσης στις παρακάτω Ε/Α σχετικών περιπτώσεων:

Ε/Α ΤΕΕ_trip No 215:..... εφόσον η άδεια δεν έχει ακυρωθεί ή ανακληθεί, ως διοικητική πράξη η απόσταση Δ δεν ελέγχεται.

Ε/Α ΤΕΕ trip No 191:....ο ιδιώτης μηχανικός ελέγχει την ορθή εφαρμογή της άδειας και όχι το σύννομο της έκδοσής της.

 

Συνάδελφε  stvxri η υπόθεση αυτή είναι από το 4014 που είχα υπολογίσει πλάγιες αποστάσεις. Ωπότε δεν τίθεται θέμα αν χάσω τον πελάτη αλλά για την ορθότητα της δήλωσης πάσχω ,την ηρεμία του ιδιοκτήτη ότι πλήρωσα αλλά τουλάχιστον είμαι τώρα εντάξει αλλά και κάτι βασικό:αν ο νόμος τον διασφαλίζει ώστε να μην του βγαίνει τμήμα της οικοδομής του αυθαίρετο γιατί να μην το εκμεταλλευτεί;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.