Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

"Αφού δεν μπορείς εσύ να βρεις το αντίθετο , προφανώς δεν μπορούν και οι άλλοι....."

 

Όντως θα σκεφθώ και θα αποφασίσω ....

Ευχ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος γνώστης κυρίως συμβολαιογραφικών θεμάτων.

 

Έχω οικόπεδο εντός σχεδίου στον Χολαργό το οποίο σύμφωνα με συμβόλαιο πράξης του 1962 χωρίστηκε σε 3 τμήματα υπαγόμενα στις διατάξεις του ν.3741/29 περί οριζόντιων διηρημένων ιδιοκτησιών, τα οποία τμήματα είναι οριοθετημένα, με ξεχωριστά ποσοστά ιδιοκτησίας, με δικαίωμα ανέγρσης οικοδομών εντός αυτών.

 

Ουσιαστικά μιλάμε για κάθετες ιδιοκτησίες σωστά ?

 

Στο συμβόλαιο την μία αναφέρονται τμήματα αποκλειστικής χρήσης, την άλλη ως οριζόντιες ιδιοκτησίες. Εγώ για την τακτοποίηση πως πρέπει να τα αναφέρω ?

 

Επίσης προφανώς για τακτοποίηση με 4178 εντός ενός από τα τμήματα του οικοπέδου δεν χρειάζομαι συναίνεση των υπόλοιπων ιδιοκτητών του οικοπέδου, σωστά ? 

Link to comment
Share on other sites

nik

Εμπειρικά σου λέω ό,τι οι συμβολαιογράφοι κάπου μετά το 1976-77 

αντιλήφθηκαν και εφάρμοσαν την "κάθετο" όπως την περιγράφουν σήμερα

δηλ μέχρι τότε την περιέγραφαν με παραπομπή στο Ν 3741... κλπ 

είτε επρόκειτο για σ.ο είτε για σ.κ

 

Η διαφορά μεταξύ  σ.ο και σ.κ ήταν ότι

στην μεν πρώτη περιέγραφαν όλη την οικοδομή και 

συνέχιζαν ότι από την ως άνω οικοδομή το διαμ του Α ορόφου εμβ 76τ.μ

μεταβιβάζεται μετά των κοιν/στων κλπ (με αποτέλεσμα έκτοτε  σε τέτοιες περιπτώσεις

να απαιτείται σύνταξη πίνακα αναλογισμού σχέδια κλπ)

 

στη δε δεύτερη περίπου όπως την περιγράφεις και εσύ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

οπως το λεει ο ΚΑΝΑ

 

 θα το επιβεβαιωσεις και απο το  οτι  τα ποσοστα που εχει καθε "τμημα"  αναφερονται σαν ποσοστα εξ αδιαιρετου σε ολο το οικοπεδο...

 

καθετη..."με χιλια"..

 

καθε καθετη, τακτοποιει μονη της

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τυπικά στις τεχνικές μου εκθέσεις στα σχέδια κ.τ.λ. την αναφέρω ως κάθετη ιδιοκτησία ή τμήμα οικοπέδου ? Είναι σωστός όρος το "κάθετη ιδιοκτησία" ?

 

Σε πρόσφατο συμβόλαιο του 2002 που μου δώσανε, όπου είχε γίνει μία τροποποίηση των ποσοστών των κάθετων λόγω επαναμέτρησης του οικοπέδου, δεν αναφέρεται πουθενά ο όρος "κάθετη" ιδιοκτησία. 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μάλλον δεν καταλαβαίνεις το πνεύμα της ερώτησης μου. Το κατάλαβα ότι είναι κάθετη και πάει με τους νόμους κ.τ.λ. .

 

Εγώ....στα σχέδια, στο έντυπο τακτοποίησης, στην τεχνική έκθεση.....τι θα λέω ?

 

α) Αυθαίρετο κτίσμα εντός κάθετης ιδιοκτησίας ?

 

β) Αυθαίρετο κτίσμα εντός τμήματος οικοπέδου αποκλειστικής χρήσης ?

 

γ) Αυθαίρετο κτίσμα εντός οριζόντιας ιδιοκτησίας οικοπέδου σύμφωνα με τους ν. 3941/1929..και .το νδ 1024/71 κ.τ.λ. ?

 

Το (α) είναι αρκετό ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι,την βοήθειά σας για όποιον έχει διάθεση και λίγο χρόνο.

Έχω ξεκινήσει διαδικασία για την υπαγωγή στον Ν.4178 ενός διαμερίσματος πολυκατοικίας με Ο.Α. του 1972 .

Μετά την αυτοψία διαπίστωσα αυθαιρεσίες στους εξώστες  και  διαφορά εμβαδού. 

Αναζητώ την κάτοψη ορόφου που έχει προσαρτηθεί στην Σύσταση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας και διαπίστωσα οτι στα σχέδια,  το 1 τετραγωνικό μέτρο της ιδιοκτησίας του πελάτη έχει καταπατήσει όμορο διαμέρισμα άλλα στην πραγματικότητα  στο ίδιο σημείο περνάει τμήμα του Κοινόχρηστου Διάδρομου...

Συνεπώς υπάρχει διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από την ανέγερση της κατασκευής  του κτηρίου.

Οι ερωτήσεις μου:

1.Εφόσον δεν έχω την δυνατότητα να αποτυπώσω τα υπόλοιπα διαμερίσματα του ίδιου ορόφου, μπορώ να τακτοποιήσω τις αυθαιρεσίες της  ιδιοκτησίας του πελάτη μου για διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου?

2. Κατά την υλοποίηση της κατασκευής του κτηρίου παραποιήθηκαν τα σχέδια της Ο.Α. θα πρέπει να πάρω συναίνεση από τον ιδιοκτήτη του όμορου διαμερίσματος?

Κάτι τέτοιο κατά την άποψή μου θα ήταν παράλογο.

Ελπίζω να βοηθήσει αρκετά και το σχέδιο που ανέβασα.Με την διαγράμμιση βλέπετε το διαμέρισμα που θέλω να τακτοποιήσω.

Σας ευχαριστώ , Στέλιος

http://s223.photobucket.com/user/steliosnexus/media/Layout1.jpg.html

Edited by nexus6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.