Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συγχώρα με αλλά αυτό είναι πρώτη φορά που το ακούω...... Κάτι μου "μυρίζει" άσχημα.....

Μάλλον το "τμήμα" Α θα μπορεί να γίνει με μια δεύτερη δήλωση (αφορά το οικόπεδο του πελάτη σου)....

Το δε "τμήμα" Β με άλλη δήλωση (που θ' αφορά στο άλλο οικόπεδο)..... Δύσκολο......

Πρέπει βέβαια και ο "διαχωρισμός" να είναι ευδιάκριτος...... Δύσκολο......

Ίσως στη συνέχεια να μπορεί να γίνει και ενοποίηση των δύο τμημάτων..... Δύσκολο......

Θα ήθελα για "ιστορικούς" λόγους να δω αυτή την άδεια σε δύο οικόπεδα......

Επίσης για "ιστορικούς" λόγους να διαβάσω τους δύο τίτλους ιδιοκτησίας για την ίδια οριζόντιο αυτού του συμβολαιογράφου........

Μάλλον μεγάλο μπλέξιμο, αν έχω καταλάβει σωστά.....

Πρόσεχε.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

αυτο  δεν ειναι ιστορικο οικοπεδου

 

αυτο ειναι   "ψυχογραφημα".. :smile:

 

Υποθετω οτι καθε ισογειο παταει στο δικο του οικοπεδο αρα ειναι ξεχωριστη ΟΙ

και  ο απο πανω  οροφος παταει και στα δυο οικοπεδα...

Αρα,  υποθετω οτι,

ο συμβολαιογραφος εδωσε την Σολομωντεια λυση....

θεωρησε όσο τμημα του οροφου  "παταει" στο ενα οικοπεδο σαν μια ΟΙ που ανηκει σε αυτον  και το  αλλο  "τμημα"  σαν δευτερη  ΟΙ του αλλου..

Με βαση αυτη τη λογικη εχεις συνενωση ανεξαρτητων ΟΙ...με μια καθαιρεση μεσοτοιχιας [δες και 23 ΝΟΚ]

 

αυτα...με βαση την λογικη προσεγγιση

 

για ό,τι  άλλο εχει συμβει............ η επιστημη σηκωνει τα χερια της ψηλα... :mrgreen: :mrgreen:

 

 

 

.

 

..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είναι δύο όμορα οικόπεδα εντός οικισμού. Τα δύο Ισόγεια κτίσματα που εφάπτονται το ένα ανηκει στη μια αδερφή και το άλλο στον άλλο αδερφό. Βγήκε όμως Οικοδομική Άδεια Ορόφου για μια κατοικία που ανήκει στη μια αδερφή όλος και ο όροφος που χτίστηκε ο μισός είναι πάνω απο το το κτίσμα του οικοπέδου Α και ο υπόλοιπος πάνω απο το κτίσμα του Οικοπέδου Β. Ο συμβολαιογράφος τότε αν και ο όροφος είναι ένας ενιαίος και έχει προκύψει με μια άδεια επειδή ακουμπάει ο μισός στο ένα οικόπεδο και ο άλλος μισός στο άλλο της έκανε της Ιδιοκτήτριας 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες για το ίδιο πράγμα.

 

Δεν ξέρω αν με κατάλαβες.

 

Το "τμήμα" Α και "τμήμα" Β ήταν δική μου έκφραση φίλτατε dimitrisGM, δες το τι ακριβώς είχε γράψει ο συνάδελφος......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Η αρνητική ψήφος στο Post μου ως προς τι συναδελφοι??

Οποιος την δίνει, ας αιτιολογεί κιόλας..αν έχει το θαρρος..

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ως γνωστό τα φύλλα καταγραφής ακολουθούν ξεχωριστά τις υπερβάσεις κάθε οριζόντιας ιδιοκτησίας, ασχέτως εάν ολόκληρο κτήριο υπαχθεί στο Νόμο με ένα φάκελο.

Στη περίπτωση διωρόφου μονοκατοικίας στην οποία έχει γίνει (και εγώ δεν ξέρω το λόγο) σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας που διαχωρίζει σε Ο.Ι. το ισόγειο με τον όροφο (ενώ παράλληλα αναγράφει ότι είναι λειτουργικά ενιαίος χώρος) και 3 αποθήκες σε 5 ανεξάρτητες Ο.Ι., πρέπει οπωσδήποτε να τηρήσουμε την αυτή υποχρέωση;

Link to comment
Share on other sites

ο "λειτουργικα ενιαιος χωρος"  ειναι κατα βαση μια ΟΙ  και σαν μία θεωρειται...

 

[ εάν δεν το γραφει αυτο, δεν μπορει να παρει απαλλαγη α' κατοικίας...]

 

και στο Ε9 δεν γραφει "δυο"  ανεξαρτητες  ΟΙ....γραφει τους χωρους με συντελεστη οροφου τον ψηλοτερο...

 

απλα εδωσαν χιλιοστα και στον εναν και στον αλλον οροφο...

[παλι καλα που δεν εδωσαν και στο υπογειο....]

 

δες την επικεφαλιδα του συμβολαιου τι γραφει...πωληση και μεταβιβαση δυο ΟΙ...??.....

 

για τις 3 αποθηκες και τις 5 ανεξαρτητες ΟΙ ...τι ακριβως εννοεις???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

3 O.I. Αποθήκες, σύν μία το ισόγειο και μία ο όροφος. = 5

Το θέμα είναι ότι είναι στην ουσία μονοκατοικία με σύσταση Ο.Ι.!

Δεν είναι το θέμα μου οι συντελεστές για πρώτη κατοικία κ.ο.κ. αλλά αν θα πρέπει να εξεταστεί κάθε Ο.Ι. ξεχωριστά στα φύλλα καταγραφής με τα δικά τους ποσοστά υπερβάσεων και δικο τους αναλυτικό προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως αν όντως υφίσταται σύσταση και προσδιορίζει 5 ανεξάρτητες ΟΙ, τότε θα πρέπει το ακίνητο ν' αντιμετωπιστεί όπως ένα ακίνητο με 5 ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες.

 

Μάλλον ο ιδιοκτήτης έχει 2,3 παιδιά και ήθελε να τα μοιράσει μελλοντικά σε αυτά και γι' αυτό το λόγο έκανε τη συγκεκριμένη σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια περίπτωση δ/σματος ισογείου με υπόγειο που επικοινωνούν με εσωτερική σκάλα. Το υπόγειο δεν έχει άλλη πρόσβαση παρά μόνο μέσω του ισογείου δ/σματος. Στην σύσταση οριζοντίου περιγράφονται σαν δύο ξεχωριστές ιδιοκτησίες (??) του ίδιου ιδιοκτήτη. Υπάρχουν παρανομίες και στους δύο ορόφους. Μπορούν να γίνουν δύο δηλώσεις-αιτήσεις 4178 ή πρέπει να γίνει υποχρεωτικά μία δήλωση λόγω της ενιαίας λειτουργικής ενότητας;

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.