Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

καλησπέρα.
μια ερώτηση (δεν ξέρω ανα έχει ξαναειπωθεί και απαντηθεί)

 

Κτίριο 2 διαμερισμάτων.
2 οριζόντιες
50% έκαστος
Αυθαιρεσίες στο κοινόχρηστο. (ακάλυπτος, δώμα κλπ.)

Ο ένας ιδιοκτήτης θέλει να υπαχθεί στον 4178, ενώ ο άλλος αρνείται να συναινέσει.

Τι γίνεται σ'αυτή την περίπτωση?
Να υποθέσω οτι αφού έχω το 50% μπορώ να δηλώσω χωρίς συναίνεση?
Να υποθέσω οτι για να δηλώσω πρέπει να έχω οπωσδήποτε άνω του 50%?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή...
στο δώμα απόληξη, ηλιακό κλπ.

στον ακάλυπτο πέργκολες κλπ.
όλες οι αυθαιρεσίες αφορούν την κατηγορία 3

αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό το θέμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως αν ο ένας ιδιοκτήτης κάτοχος του 50% δεν θέλει την υπαγωγή στον 4178 για αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου, τότε δυστυχώς δεν μπορεί να υποβληθεί δήλωση, η οποία προϋποθέτει την αποδοχή - συμμετοχή όλων των συνιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

...μάλιστα...

νομίζω οτι μάλλον θα αποτανθώ σε νομικό για να μου στοιχειοθετήσει μια ωραία παράγραφο στην τεχνική έκθεση όπου θα αναλύουμε τον λόγο για τον οποίο έχουμε το δικαίωμα να πράττουμε μονομερώς πάνω στον κοινόχρηστο, , , όσο μονομερώς πράττει και ο συνιδιοκτήτης που δεν συναινεί.

 

Για την εξέλιξη του θέματος, (αν υπάρξει συνέχεια) θα σας ενημερώσω ...

Ευχαριστώ θερμά όσους απάντησαν
όσους διάβασαν (και έξυσαν το κεφάλι τους) για το παρόν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

όσο παραμένει σε ισχύ το άρθρο 11 δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αν πας να τακτοποιήσεις κατασκευές ενός ιδιοκτήτη στον ακάλυπτο, χωρίς να έχει συναίνεση κατά πλειοψηφία (στη προκειμένη περίπτωση  το 100%) παρανομείς και η δήλωση θα είναι ευάλωτη προς ακύρωση σε κάθε καταγγελία με ισχυρές συνέπειες σε σένα και τον ιδιοκτήτη. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νέα στοιχεία.
Υπάρχει υπογεγραμμένο συμφωνητικό απο τους δύο ιδιοκτήτες, οι οποίοι συμφωνούν να γίνουν κάποιες εργασίες.
Οι εργασίες αυτές έγιναν χωρίς οικοδομική άδεια. αυθαίρετα.
Για τις αυθαίρετες εργασίες συναίνεσαν και οι δύο.
Για την τακτοποίησή τους τώρα, θα πρέπει ξανά να συναινέσουν και οι δύο.

Αντιλαμβάνομαι οτι δεν είναι και πολύ ισχυρό επιχείρημα αυτό, ωστε να με βγάλει απο τις ευθύνες σε πιθανή καταγγελία, αλλά είναι ένα απο τα επιχειρήματά μου και πάνω σε αυτά θα στηριχθεί η ερώτησή μου στο ΥΠΕΚΑ.

Ευχαριστώ πολύ όλους.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι συναίνεσαν να τα κατασκευάσουν δε σημαίνει ότι συναινούν και να τα τακτοποιήσουν, τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ.

 

Εγώ όμως να ρωτήσω κάτι; Για ποιο λόγο καίγεται τόσο να τακτοποιήσει κατασκευές που είναι στον κοινόχρηστο, είναι κατά βάση μικροπαραβάσεις όπως λες και τη στιγμή που ο συνιδιοκτήτης αρνείται πεισματικά να συναινέσει (δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εκτος αν του ζητάτε να συνεισφέρει και στο ποσό);

Να μεταβιβάσει την ιδιοκτησία του ή να κάνει οτιδήποτε σε αυτήν μπορεί χωρίς πρόβλημα.

Μήπως έχουν επιβληθεί πρόστιμα στο όνομά του; Γιατί σ αυτή την περίπτωση μπορεί να τακτοποιήσει και χωρίς συναίνεση.

Διαφορετικά τι να πω.. βρήκες τον μοναδικό νομοταγή πελάτη;!

Link to comment
Share on other sites

... Μήπως έχουν επιβληθεί πρόστιμα στο όνομά του; Γιατί σ αυτή την περίπτωση μπορεί να τακτοποιήσει και χωρίς συναίνεση...

Ο καλός μας συνιδιοκτήτης έκανε καταγγελία στο γείτονα

και ο γείτονας όπως ήταν λογικό έκανε με τη σειρά του καταγγελία στον συνιδιοκτήτη μας.

Και έτσι μας πήρε η μπάλα...

Καλούνται λοιπόν να πληρώσουν πρόστιμο αλλά ο συνιδιοκτήτης πουλάει τρέλα και σφυρίζει αδιάφορα.

Γιαυτό και δεν υπογράφει.

 

Αυτό το παραπάνω όμως που έγραψες (οτι δεν χρειάζομαι συναίνεση αν έχουν επιβληθεί πρόστιμα. ........ Υπάρχει κάποια εγκύκλιος? προκύπτει απο κάπου? Γιατί όσο και αν το έχω ψάξει, δεν έχω βρεί κάτι.

Για δώσε τα φώτα σου!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ν.4178/2013. Άρθρο 11.1α (όπως αυτό έχει συμπληρωθεί - διορθωθεί): ".......α) ο φερόμενος ιδιοκτήτης του ακινήτου στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση. Στην έννοια του φερόμενου ιδιοκτήτη περιλαμβάνονται ο ψιλός κύριος, ο επικαρπωτής με τη συναίνεση του ψιλού κυρίου, ο εργολάβος για τις σε αυτόν περιερχόμενες συνεπεία εργολαβικού προσυμφώνου ιδιοκτησίες, ο μισθωτής εφόσον έχει το δικαίωμα έκδοσης οικοδομικής άδειας από τη μισθωτική σύμβαση και επί νομικών προσώπων ο νόμιμος εκπρόσωπος αυτών,

18. Ως φερόμενος ιδιοκτήτης νοείται και το πρόσωπο επί του οποίου έχουν επιβληθεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης αυθαιρέτων μετά από αυτοψία, κατά τις κείμενες διατάξεις, ανεξαρτήτως του είδους και του ποσοστού εμπραγμάτου δικαιώματος που έχει επί του ακινήτου. Σε αυτή την περίπτωση δεν απαιτείται η συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών για την υπαγωγή και μόνο, προκειμένου να ακολουθήσει η διαδικασία διαγραφής βεβαιωθέντων προστίμων.....".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.