Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 Καλησπέρα, μια ερώτηση από μένα...

 

θέλεις μια βεβαίωση για αγοραπωλησία σε μια κατοικία του 66 για την οποία έχει χαθεί ο φάκελος και υπάρχει μόνο το στέλεχος. Ζητάνε ανασύσταση φακέλου.οκ. δυο ερωτήσεις λοιπόν.

 

1) αποτυπώνεις  και τσεκάρεις με τους τότε όρους δόμησης αν είσαι οκ.σωστά?

 

2) Αυτό με όλους τους ορόφους?Δλδ άμα σε κάποιους ορόφους δεν έχεις πρόσβαση τι κάνεις?Διάρρηξη?

 

Επίσης έχει τύχη σε κάποιον συνάδελφο η πολεοδομία να δεχθεί τον φάκελο με μερική ανασύσταση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι πολλές πολεοδομίας δέχονται μερική ανασύσταση φακέλου (ορόφου)......

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολλές πολεοδομίας δέχονται μερική ανασύσταση φακέλου (ορόφου)......

Ευχαριστώ...Να γίνω και πιο συγκεκριμένος, αναφέρομαι στην Πολεοδομία Μαρκοπούλου...

Link to comment
Share on other sites

4178: Όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει.....

Ιασονα μπορεις σε παρακαλω να μου πεις τι θα εκανες αν δεν υπηρχε πουθενα το τοπογραφικο σε αδεια του 2005 και ειχες ολα τα αλλα σχεδια?θα ανεβαζες δικο σου του 2013 στο συστημα?Ειναι σε εκτος σχεδιου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι βεβαίως νέο εξαρτημένο.

Θα εξασφάλιζα κι ένα έγγραφο από την οικεία πολεοδομία ότι, στο φάκελλο της ΟΑ δεν υπάρχει το τοπογραφικό διάγραμμα και θα το ανέβαζα κι αυτό.

 

Προφανώς θα κοίταζα να μην έχω και ".....προβλήματα" με τα αναφερόμενα στο Διάγραμμα Κάλυψης της άδειας.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω για μια περιπτωση. Σε ισογεια αποθηκη με αδεια του 1968 (του βασιλειου της Ελλαδας) που εβγαλε ο ιδιος ο ιδιοκτητης και δεν μεσολαβησε μηχανικος, χρειαζεται ανασυσταση? Προσωπικα πιστευω οχι, γιατι αφενος δεν το γραφει πουθενα στο νομο, αφετερου ισως δεν ειχε γινει ποτε συσταση φακελου. Συμφωνειτε?

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Στο φυλλο αδειας αναγραφεται μονο το ονομα του ιδιοκτητη ο οποιος φαινεται οτι ειναι ο υπευθυνος για την επιβλεψη του εργου. Δεν αναφερεται κατι για μελετες απλα λεει τετραγωνικα, ογκο και υψος και απο αμοιβες μονο τσμεδε ιδιοκτητη και τεε. Δεν υπαρχει αμοιβη μηχανικου (κενο) ουτε τσμεδε μηχ/κου ουτε αλλες κρατησεις. Στην πολεοδομια δεν υπαρχει τιποτα αλλο εκτος απο αυτο το φυλλο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θα ηθελα την αποψη σας σε ενα παρομοιο θεμα.

Εχω αδεια του 77 που εχει καταστραφει με πλυμμηρες(εχω μονο στελεχος) και εχω βεβαιωση απο την πολεοδομια για αυτο.Ο ιδιοκτητης για καλη μου τυχη εχει το θεωρημενο απο την πολεοδομια του ΔΚ και του τοπογραφικου.Εγω εχω κατοψη συμβολαιογραφου(του 1977) για ισογειο αλλα οχι για πανω οροφο(διωροφο).Στο ισογειο εχει αλλαγη χρησης στην οποια θα προβω σε τακτοποιηση(βαση με αυτα που λεει η συσταση και το στελεχος) .Για τον πανω οροφο τι μπορω να κανω?πρεπει να κανω και ανασυσταση φακελου για να κανω την τακτοποιηση?επισης το τοπογραφικο που βρηκα με καλυπτει η πρεπει να κανω νεο σε ΕΓΣΑ?

Edited by kostavros
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά, όλα τα 'χεις! Κάνε και μια κάτοψη και μια τομή να συμφωνούν με το ΔΚ και ...καθάρισες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.