Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Οχι δεν είναι προχειρη κατασκευή το λεβητοστάσιο, είναι κατασκευασμένο με τσιμεντόλιθα και νομιζω το κόστος καθαίρεσης και μεταφοράς του λέβητα είναι μεγαλύτερο από τα 500€! Γιατί ομως να προβληματιστώ να το βάλω κατηγ. 3; Αφού ο νόμος λέει οτι σ αυτήν υπάγονται αποθήκες ως 15 τμ και 2,5μ υψους. Επίσης δεν θέτει περιορισμό για το αν θα είναι ισόγειες ή όχι και σε μια απο τις εγκυλίους (δεν θυμάμαι τώρα σε ποια) λέει οτι αποθήκες θεωρούνται και τα λεβητοστάσια! Μήπως υπάρχει τίποτε άλλο που μου διαφεύγει;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περίπτωση κατασκευής οικίας με Ο.Α.( Προσθήκη Γ' ορόφου το 1968, αφορά το διαμέρισμα Γ1 από τα συνολικά 3) . Υπάρχει απόφαση απώλειας φακέλου από τον πολεοδομία. Το μόνο από σχέδια που βρέθηκε είναι μία κάτοψη του 1968 από συμβολαιογράφο που χρησιμοποιήθηκε για συμβόλαια , μη θεωρημένη από την πολεοδομία. 

Τι προτείνετε 

-Να πάω για ανασύσταση

-Να δηλώσω μη ύπαρξη άδειας και να χρησιμοποιήσω την κάτοψη ως αποδεικτικό για προ του 1975

Link to comment
Share on other sites

O προβληματισμός αφορούσε στο αν συμφέρει η όχι. Έτσι όπως τα περιγράφεις αναγκαστικά θα πληρωθεί το χιλιάρικο.

Αν άλλαζε το Ε9 και πρόσθεταν και το λεβητοστάσιο προ 1975 , θα υπήρχε πρόβλημα???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω άδεια της πολυκατοικίας του 1976 αλλά δεν υπάρχουν τα σχέδια.

Έχω σχέδια από συμβολαιογράφο. Γιατί να κάνω ανασύσταση όταν στην παρ. 6 iv του αρ. 11 λέει ότι μπορώ να χρησιμ/σω κάτοψη συμβολαιογράφου όταν είναι μέχρι 8/9/1983 ?

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση γίνεται πάντα με τα εγκεκριμένα σχέδια.

Η διατύπωση περί κάτοψης συμβολαίων έχει να κάνει με την (θεωρητική) ευκολία του μηχανικού, αν έχει κάποια υπάρχουσα κάτοψη συμβολαίου και η τελευταία είναι σωστή, να σημειώσει πάνω σ αυτή τις αυθαιρεσίες για να μην σχεδιάζει νέα κάτοψη.

Εγκύκλιος 3 σελ./ 10
39)  Παρ. 6α,  iv : Στην περίπτωση που η πραγµατική κατάσταση συµφωνεί µε τα σχέδια της 
σύστασης διηρηµένων ιδιοκτησιών, είναι δυνατή η υποβολή της κάτοψης που επισυνάπτεται 
στη σύσταση και δεν απαιτείται να προβεί ο µηχανικός στη σύνταξη νέου σχεδίου κάτοψης.  
Κατά τα λοιπά ο έλεγχος των αυθαιρεσιών γίνεται σύµφωνα µε τα εγκεκριµένα σχέδια 
της οικοδοµικής άδειας. 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Παύλο.

Όμως με ποιά εγκεκριμένα φάκελος δεν υπάρχει. 

Η ανασύσταση σημαίνει αποτύπωση της σημερινής κατάστασης, η οποία αν είναι συμβατή με τους όρους δόμησης τότε δεν υπάρχει αυθαιρεσία.

Ενω στα σχέδια του συμβολ/φου φαίνεται ότι το κατάστημα έχει υπέρβαση ύψους 1 μ.

Link to comment
Share on other sites

Θα προβεις σε διαδικασια ανασυστασης.

Θα σου εγκρινουν το περιτυπωμα και τα νουμερα της ΟΑ, εφοσον συμβαδιζουν, προφανως, με τα επιτρεπομενα της περιοχης τοτε.

Η υπερβαση υψους θα δηλωθει εκ των υστερων με την τακτοποιηση που θα κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Σε φακελο παλιας ΟΑ στην Πολεοδομια βρισκω ολα τα πρωτοτυπα αρχιτεκτονικα σχεδια πλην του τυπικου οροφου.

Τον οποιο το βρισκω μεν, σε φωτοτυπια δε, εντός αυτού.

Φερεται να εχει σφραγιδες ελεγχου και θεωρησης, ομως η Πολεοδομια αρνειται να μου επικυρωσει αντιγραφα, έστω για συμβολαιογραφικη χρηση και με παραπεμπει σε ανασυσταση!

 

Τι κανουμε? Καμια προταση?

Να καταθεσω φακελο ανασυστασης και στην ΤΕ μου να πω οτι ανευρεθη αυτο το σχεδιο σε αντιγραφο, εντος του φακελου, ωστε να μου το θεωρησουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.