Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

H διαφορετική εσωτ. διαρρύθμιση βάσει του άρθρου 23 παρ.9 εξαιρείται της υποχρέωσης υπαγωγής, οπότε τι ακριβώς έχεις τακτοποιήσει;

 

Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήταν απλή αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης δεν είχα υποχρέωση να υποβάλλω δήλωση. Έκανα ένα φύλλο καταγραφής "αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης", δεν έχω επιλέξει καθόλου κατηγορία, δεν υπολογίστηκε παράβολο και είναι όλα μηδενικά, όπως και ο αριθμός των απαιτουμένων αρχείων. Οπότε λογικά δεν υποβάλλω κανένα αρχείο. Πώς θα έπαιρνα άλλωστε τη βεβαίωση για τη δικαιοπραξία που έγινε (μεταβίβαση ψιλής κυριότητας), αν δεν υποβαλόταν δήλωση?

Κάτι δεν έχεις κάνει σωστά.

Δεν μπορείς βάσει νόμου αλλά και συστημικ,ά να προβείς σε οριστική υπαγωγή χωρίς επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτου. Όπως σου είπε και ο Άκης η αλλαγή εσωτ. διαρρύθμισης δεν συνιστά αυθαιρεσία. Αν όμως θελήσεις να την τακτοποιήσεις θα την βάλεις με αναλυτικό και θα επιλέξεις οπωσδήποτε κατηγορία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τακτοποίησε κάτι ο άνθρωπος απλά στο φύλλο καταγραφής δήλωσε την εσωτερική διαρρύθμιση  στην περιγραφή αν κατάλαβα καλά. Με μηδενικά ποσά και χωρίς τμ τι θα βγάλει? Κατ' ευθείαν τη βεβαίωση! Κατάλαβε και ότι δεν θέλει ΔΕΔΟΤΑ και όλα καλά.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τρεις λαλούν και δυο χορεύουν κι άλλοι πέντε μαγειρεύουν,

κι όποιος πέρασε από μια σχολή τύπου πολυτεχνείου κάνει και δηλώσεις / βεβαιώσεις,

χωρίς να καταλαβαίνει και τη διαφορά μεταξύ τους απαραίτητα.

Κι αν ήταν ειδικό κτίριο και ήθελε πράγματι δήλωση η αλλαγή διαρρύθμισης; 

Με γεια το συμβόλαιο και σε καλή μεριά

(έπρεπε να μην είναι γονική παροχή και να χρειάζεται μετά και άδεια λειτουργίας να γίνει ωραίο πανηγύρι)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση οικοπέδου με κάθετες ιδιοκτησίες, στο οποίο λόγω μή τήρησης του συμβολαίου της σύστασης (δόμηση της μίας εντός της άλλης κάθετου κλπ)

θα προβώ σε τακτοποίηση με 1 δήλωση για όλο το οικόπεδο. Συνολικά εντός του οικοπέδου έχω διάφορα κτίσματα-στατικά ανεξάρτητα, εκ των οποίων το 

ένα έιναι κατάστημα 150τμ(ΦΕΚ ΔΕΔΟΤΑ Κατηγορία ΙΙ v.).  στο ισόγειο και κατοικία 80 τμ στον όροφο. Το εμβαδόν του καταστήματος όμως δέν ειναι το

51% στην συνολική δόμηση στο οικόπεδο (>400τμ).

Το ερώτημα είναι εαν συντάσσω ΔΕΔΟΤΑ για κάθε στατικά ανεξάρητο κτίσμα, ή για το κτίσμα με το κατάστημα χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας.?

Link to comment
Share on other sites

Το ΔΕΔΟΤΑ συντάσσεται για κάθε ανεξάρτητο κτήριο με αυθαιρεσίες.

Η επικρατούσα χρήση εξετάζεται σε επίπεδο κτηρίου και όχι οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ, αρα στο αντίστοιχο πεδίο της ενημέρωσης τρωτότητας, δεδομένου οτι ταυτόχρονα θα υποβληθεί τόσο δεδοτά όσο και μελέτη

στατικής επάρκειας, τι επιλέγω? Επίσης όπως είπα και στο προηγούμενο μύνημα, θα κάνω 1 δήλωση για όλο το οικόπεδο, στην οποία 

ως επικρατούσα χρήση θα βάλω την επικρατούσα χρήση σε επίπεδο οικοπέδου. (?)

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, ΔΕΝ είναι ορθή και νόμιμη αυτή η αντιμετώπιση. Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Οπως εχω αναφερθεί και αλλού και εγω ειμαι της λογικής καθε καθετη-οριζόντια μια δήλωση με

τα επιτρεπομενα της για συντελεστές κλπ. Ομως, τι γινεται σε περίπτωση που σε κάθετη συνιδιοκτησία, έχει κτίσει

ο ένας έντός του άλλου? Το τμήμα εντός της "ξένης" ιδιοκτησίας ποιός το τακτοποιεί? με τι συντελεστές? της καθέτου

της οποίας ο χώρος ανήκει ή της καθέτου στην οποία έχει μπεί? Αρα κατευθείαν πάμε σε μπέρδεμα, όπου μετα απο συζήτησεις

με συναδέρφους συμβολαιογράφους κλπ καταλήγω ότι ίσως ή κοινή δήλωση με ενιαίο συντελεστή δόμησης και κάλυψης είναι

μία λύση. Οσο και να έψαξα και εδώ αλλα και στις ερωτοαπαντήσεις του τεε πελοπονήσου δεν εχω βρεί κατι αντίστοιχο. Επίσης 

 αφου γίνει η τακτοποίησει θα γίνει και τροποποίηση της σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.