Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μέχρι εχθές είχα διαφορετική εντύπωση για την διεκπαιρέωση του ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ, καλά που μπήκα στο forum και ενημερώθηκα.

Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις.

1) Έχω οικία οι οποία κατασκευάστηκε σε διαφορετικές χρονικές περιόδους, με αποτέλεσμα να έχουν διαφορετικά υλικά κατασκευής. Δηλαδή έχω ημί υπόγειο και υπέρ υψωμένο ισόγειο από φέρουσα τοιχοποιϊα. Αυτή η κατασκευή ενώνεται με άλλη από Ο.Σ.

Αυτό σημαίνει ότι θα κάνω 2 ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ;

* έχω κεκλιμένο επίπεδο, άρα δεν έχω υπόγειο αλλά 2 ορόφους;

 

2) Εμπορική αποθήκη από φέρουσα απόθήκη με σενάζ, Ο.Σ. πλάκα δαπέδου - οροφής και ξύλινη σκεπή, ενώνεται μέσω θύρας με κατασκευή από φέρουσα τοιχοποιϊα. Η μια πλευρά ακουμπάει στην Εμ. αποθήκη, η απέναντι έχει 4 υποστηλώματα 20Χ20. Ξύλινη στέγη με επικάλυψη λαμαρίνας.

Αυτές οι δύο κατασκευές θα μπούν σε 1 ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ; Με δομικό τύπο ΤΔ;

 

3) Υπάρχουν 3 διαφορετικά είδη προτύπων ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ; Γιατί στο site του ΤΕΕ βρήκα 3 (κατηγορία 1-2-3).

 

Στην επιλογή 36 '' Πρόσθετη τρωτότητα '' και 37. ''Ενδεχόμενη τρωτότητα '' υπάρχει κάποιο βοήθημα για τους συντελεστές.

 

Τελικά δεν είναι τόσο επιπόλαιο όσο μου λέγανε...

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε σχέση με τα ερωτήματά σου:

 

1) Το ΔΕΔΟΤΑ είναι ένα και συντάσσεται για το σύνολο του κτίριου (άρθρο 1, παρ. 4 ΦΕΚ/405/B/2014). Να υποθέσω ότι έχεις κάνει τον έλεγχο για το 50% της υφιστάμενης δόμησης (άρθρο 1, παρ 1) και έχει επικρατούσα χρήση κατοικία, άρα θα γίνει 1 ΔΕΔΟΤΑ για όλο το κτίσμα. Για το υπόγειο, η απάντηση βρίσκεται στην σελίδα 5229 του ως άνω ΦΕΚ, κοινώς αν ο όροφος είναι κατά το μεγαλύτερο μέρος του εντός του εδάφους, τότε θεωρείται υπόγειος.

 

2) Περιγράφεις μία κατασκευή με διαφορετικά δομικά συστήματα, βάσει του ΦΕΚ (σελ.5229) οπότε η επιλογή του ΔΤ θα γίνει κατ' εκτίμηση δικία σου. Αν δεν είσαι σίγουρος μπορείς να το κατατάξεις και σε χειρότερο ΔΤ, πχ. ΤΑ.

 

3) Το ΔΕΔΟΤΑ για το ν.4178 είναι ένα όπως αυτό βρίσκεται στο παράρτημα του ως άνω ΦΕΚ. Μήπως μπερδεύεσαι με το ν.4014;

 

Επίσης έχε υπόψη σου ότι σε περιπτώσεις αυθαιρεσιών κατ.1 & 2 δεν υπάρχει η απαίτηση εκπόνησης ΔΕΔΟΤΑ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Akis 73, σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Οπότε ξεκαθαρίζω:

α) Πρέπει να γίνει καθορισμός χρήσης του κτιρίου με βάση το 50% υφιστάμενης δόμησης.

Ερώτηση χαζή στην υφιστάμενη δόμηση για αυτόν τον καθορισμό μετράει ο ενδεχόμενος Η/Χ; Γιατί νομίζω ότι διάβασα σε προηγούμενη ανάρτηση ότι δεν τον μετράμε.

 

β) Όταν σε ένα κτήριο έχουμε διαφορετικά υλικά κατασκευής τότε είναι στην κρίση του μελετητή σε ποιά κατηγορία θα το κατατάξει.

 

στο 3ο ερώτημα υπάρχει κάποια απάντηση: '' Στην επιλογή 36 '' Πρόσθετη τρωτότητα '' και 37. ''Ενδεχόμενη τρωτότητα '' υπάρχει κάποιο βοήθημα για τους συντελεστές ''

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχεις την χρήση σε σχέση με το 50% της υφιστάμενης συνολικής δόμησης. Εφόσον μιλάμε για υφιστάμενη τότε αν έχεις αμφιβολίες βάλε και τον κλειστό Η/Χ μέσα.

 

Για το β) σωστά τα λες, για το 3ο ερώτημά σου το ΦΕΚ λέει τελικά να αφαιρείται ένας (1) βαθμός από την τελική βαθμολογία, από εκεί και πέρα αν δεν βρίσκεις κάτι άλλο επιβαρυντικό μην αφαιρείς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στην Τεχνική έκθεση (στην οποία έγινε αναφορά σε προηγούμενο post)  υπάρχει αναφορά στο '' Άρθρο 24 παρ. 2αα '', τώρα στον 4178 σε ποιό άρθρο κάνουμε αναφορά;

 

Αϊντε καλό μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διάβασε το παρακάτω μήνυμα του συναδέλφου Ιάσονα, γράφει και την αντίστοιχη αναφορά για την οποία ρωτάς, καθώς και τι πρέπει να περιέρχει η τ.ε. του ΔΕΔΟΤΑ.

 

http://www.michanikos.gr/topic/25881-Τεχνική-Εκθεση-΄τι-γράφετε/?p=739474

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Η ερώτησή μου αφορά τακτοποίηση καφενείου - εστιατορίου με τον 4178. Η αυθαίρετη κατασκευή αφορά αυτόνομο κτίσμα (σούβλες), μονόροφο και συνολικού εμβαδού 15 - 20 τετραγωνικά το πολύ (μόνο οπτική εικόνα έχω προς το παρόν).

Λόγω χρήσης (καφενείο - εστιατόριο) απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας. Όμως, στο φεκ του ΔΕΔΟΤΑ αναφέρεται το εξής:

 

"Τα ανωτέρω κτίρια δύναται να απαλλαγούν από τη μελέτη στατικής επάρκειας, αν έχει εφαρμοστεί, ως προς τις διαστάσεις του φορέα του φέροντος οργανισμού η εγκεκριμένη στατική μελέτη για το νόμιμο τμήμα του ακινήτου και εφόσον συντρέχει τουλάχιστον μία από τις παρακάτω προϋποθέσεις:"

 

Από τις "παρακάτω προϋποθέσεις" έχουμε μπόλικες. Παρ'όλα αυτά, λόγω της μη κατασκευαστικής μου ειδικότητας, παρακαλώ διαφωτίστε με, ποιες είναι οι διαστάσεις του φορέα του φέροντος οργανισμού; Είναι κάτι που μπορώ να το διαπιστώσω και εγώ ή πρέπει να συνεργαστώ με πολ. μηχ.;

 

 

Link to comment
Share on other sites

H διατύπωση "Τα ανωτέρω κτίρια δύναται να απαλλαγούν από τη μελέτη στατικής επάρκειας, αν έχει εφαρμοστεί, ως προς τις διαστάσεις του φορέα του φέροντος οργανισμού η εγκεκριμένη στατική μελέτη για το νόμιμο τμήμα του ακινήτου και εφόσον συντρέχει τουλάχιστον μία από τις παρακάτω προϋποθέσεις:"  θεωρώ ότι είναι εντελώς άστοχη από όποιον συνέταξε τη σχετική απόφαση και αυτό διότι δεν είναι σαφές τι μπορεί να εννοεί με τις διαστάσεις φορέα. 

Προσωπικά αντιλαμβάνομαι ότι εννοεί την τήρηση τόσο των εξωτερικών διαστάσεων του ξυλότυπου, όσο και των επιμέρους διαστάσεων των φατνωμάτων. Φυσικά για κάποιον άλλον μπορεί να υπάρξει διαφορετική θεώρηση. Επιπλέον, γεννάται το ερώτημα πως κάποιος μπορεί να εξετάσει επιμέρους διαστάσεις φορέα, όταν υποστυλώματα μικρών διαστάσεων είναι εντός τοιχοποίας περασιά με αυτήν και δεν υπάρχει συντρέχον κάθετο δοκάρι, ώστε να εντοπιστεί η θέση. Με άλλα λόγια υπάρχουν πρακτικά προβλήματα στο όλο ζήτημα, οπότε κατά την αυτοψία πρέπει να γίνουν και κάποιες παραδοχές θέσης.

Επίσης το ζήτημα δεν είναι μόνο οι διαστάσεις του φορέα αλλά και το αν έχουν τηρηθεί οι διατομές δοκών, υποστυλωμάτων και πλακών κάτι που φυσικά επίσης θα είχε απίστευτη δυσκολία στο να εξεταστεί προκειμένου να κριθεί αν το κτίριο απαλλάσσεται από Μ.Σ.Ε.

Για το αν μπορείς να εκπονήσεις ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ (αν τελικά απαλλαγεί το κτίριο από Μ.Σ.Ε) σε παραπέμπω σε προηγούμενο έγγραφο του ΤΕΕ που ίσχυε για το ν. 4014. Για το ν. 4178 δεν έχει εκδοθεί κάτι νέο, οπότε κατά την προσωπική μου γνώμη θα πρέπει να βάλεις στην ομάδα έργου πολιτικό μηχανικό. Υποθέτω ότι έχεις το επαγγελματικό δικαίωμα εκπόνησης αρχιτεκτονικών μελετών οπότε αν οι αυθαιρεσίες του κτιρίου είναι κατηγορίας 4 ή 5 θα χρειαστείς και τεχνική έκθεση από μηχανολόγο ή ηλεκτρολόγο μηχανικό σύμφωνα με την παράγραφο 9 του άρθρου 11.

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗΣ Ν. 4014.pdf

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.