Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Σύμφωνα με την οδηγία #33: Σημειώνεται ότι εάν ένας όροφος του κτιρίου έχει ήδη χαρακτηρισθεί ως «ανοικτός» όροφος (Πεδίο 29), λόγω ανυπαρξίας

τοιχοπληρώσεων (πιλοτή), δεν θα πρέπει για τον ίδιον λόγον να σημειώνεται η ένδειξη Χ στο παρόν Πεδίο(=μη κανονική διάταξη τοιχοπλήρωσης σε κάτοψη)
Άρα το κλικάρεις για να πάρει το +0,5
 
Να προσθέσω κ εγώ άλλη μια ερώτηση?
 
Στους Δομικούς Τύπους, εξ ολοκλήρου αυθαίρετο από ΟΣ του 1990, είναι κατηγορία ΟΣα (Χωρίς Κανονισμούς [...] Ουσιαστικώς, κτίρια μέχρι και το 1985.) ή ΟΣβ ([...]Ουσιαστικώς, κτίρια της περιόδου 1986 έως και1995/2000.)?
Link to comment
Share on other sites

Nαι έχεις δίκιο, είναι ΟΣα τελικά.

Εφόσον δεν υπάρχει άδεια,

δεν υπάρχει και εγκεκριμένη μελέτη,

άρα είναι κατασκευασμένο χωρίς κανονισμούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μηπωσ γνωριζει καποιος συναδελφος;;;;;;;;;

Επιλέγεις κάποια δυσμενή κατηγορία εφόσον ο δομικός τύπος δεν υπάρχει. Αυτό ισχύει και σε συνδυασμούς δομικών τύπων όπως μεταλλικό με ξύλινο όροφο κτλ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για την επικρατουσα χρήση πως βγάζουμε συμπέρασμα? Σε ένα κτίριο το οποίο έχει κάτοψη 1000 τ.μ. και εγώ ελέγχω το ένα διαμέρισμα των 50 τ.μ. πως μπορώ να ξέρω ποιος και εάν έχει κάνει κάποια αλλαγή χρήσης ή αυθαιρεσία για να βγάλω συμπέρασμα για όλο το κτίριο???????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.