Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

τελικά το παράβολο αφαιρείται.

Σελ. 13 από το manual της εφαρμογής.

4800*0,90-500-940=2880 όσο φαίνεται δλδ και στο κουτάκι για το υπόλοιπο.

να ρωτήσω?αυτό ου το βρήκες γιατί εγώ στη σελίδα του ΤΕΕ δεν το βρήκα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Καλημέρα , θα ήθελα να ρωτησω κ εγώ κάτι κ αν γνωρίζει καποιος ας μου απαντήσει..Τι γίνεται με το παράβολο που εκδίδεται οταν μεταφέρουμε δήλωση απο τον 4014 στον 4178 ? Μου βγαινει παράβολο 1000 ευρώ. Αυτό φαντάζομαι πρέπει να πληρωθει αλλά θα συμψηφιστεί με το προηγούμενο παράβολο ή με το προστιμο? Δηλαδή αν έχω 1000 ευρω παράβολο νέο και 1500 πρόστιμο στον 4178, συμψηφίζονται ή αθροιζονται?Ο πελάτης έχει ήδη πληρώσει περισσοτερα απο 2000 ευρώ στον 4014 αλλά λόγω πολυτέκνου έχει πλεον μεγάλη εκπτωση.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

θα ήθλεα να ρωτήσω το εξής:

 

εχω διώροφο κτίριο στο οποίο δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίου. Στο ισόγειο εμβαδού 130 τ.μ. έχω αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατάστημα. Για το ισόγειο λοιπόν έχει πληρωθεί παράβολο 2000 ευρώ με το Ν.4014/11 και έχω καταθέσει άδεια νομιμοποίησης στην αρμόδια ΥΔΟΜ. Κατά τον έλεγχο ο υπάλληλος μου ζήτησε να προσθέσω μια πολεοδομική παράβαση για αλλαγή όψεων στον Α΄όροφο. Για να προσθέσω την αλλαγή όψεων θα πρέπει να το μεταφέρω στο 4178.

 

Στο 4178 θα έχει το ίδιο πράβολο 2000, άρα δεν οφείλει άλλο πρόστιμο. Το ερώτημα μου είναι αν ξέρει κάποιος, είναι αν όταν θα προσθέσω τη μία πολεοδομική παράβαση στον 4178 πλέον, θα πρέπει να πληρώσω επιπλέον 500 ευρώ ή αν το παράβολο που θα συμψηστεί από το 4014 θα με καλύψει και δε θα πληρώσω κάτι επιπλέον.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ισόγειο που λογικα έτσι ειναι έχει μετρήσει στη δόμηση τότε έχεις αλλαγη χρήσης απο ΚΧ Σε ΚΧ οπότε κατα την μεταφορά στον 4178 αφαίρεσε τα τ.μ. απο το φύλλο καταγραφής υπολογίζεις την αλλαγη χρήσης και τυχόν άλλες παραβάσεις αναλυτικού με αναλυτικο προυπολογισμο και σημειώσεις τον αριθμό παραβάσεων στο αντίστοιχο κουτάκι και λογικα αν ήταν καινουρια δήλωση θα σου έβγαζε παράβολο 500 ευρω οπότε συνάδελφε όπως καταλαβαίνεις με τον 4014 έχασες 1500€ . Τώρα αν το κανεις έτσι δεν θα χρειαστει να πληρωσεις τίποτα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Αν το ισόγειο που λογικα έτσι ειναι έχει μετρήσει στη δόμηση τότε έχεις αλλαγη χρήσης απο ΚΧ Σε ΚΧ

Αυτό με αν μετράει στο Σ.Δ. ότι είναι χώρος κύριας χρήσεις και πρέπει να πάει με αναλυτικό από που προκύπτει;

 

Τελικά μου απαντάς ότι με το παράβολο 2000 ευρώ  που έχω πληρώσει στο 4014 και με τη μεταφορά στο 4178 και προσθέτωντας εκεί μία ακόμα πολεοδομική παράβαση δε θα μου βγάλει να πληρώσω 500 ευρώ επιπλέον σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Δήλωση στο 4014 μεταφέρθηκε στο 4178. Οριστικοποιήθηκε και στη συνέχεια μετά από αίτημά μου επέστρεψε σε κατάσταση υπαγωγής. Διορθώνοντας ένα λάθος 1,5 τμ υποβάλοντας το πάλι το νέο πρόστιμο που μου βγάζει είναι μεγαλύτερο από αυτό που θα έπρεπε κανονικά. Δηλαδή αντι για 113 ευρω  βγάζει 610.... Τι δεν καταλαβαίνω ακριβώς ή τι λάθος γίνεται??? 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αθροιζόμενα τα τετραγωνικά σου υπερβαίνουν τα 50 οπότε έχει υπολογισθεί επιπλέον παράβολο 500 ευρώ δες αν σου γράφει πρόστιμο η τέλος υπαγωγής για τα 610 ευρώ και επικοινώνησε με τεε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα, μια ιδιαίτερη περίπτωση. δήλωση στον 4014 με πρόστιμο 5800. πρόκειται για κατοικια 52τμ.είχε πληρώσει παλαιότερα σε πρόστιμα 4800. είχα δήλωσει στην αρχή 49τμ και εφάπαξ εξόφληση. οπότε 5800*0,8=4640 (τελικο προστιμο) και 500 ευρω παραβολο και αρα ξεμπέρδεψε με ενα 500. μετα ανεβασα τα τμ σε 52. τωρα αν μεταφερθει στον 4178 απο την μια το προστιμο υπερκαλυπτει το νεο παραβολο αλλα απο την αλλη δεν ειχε πληρωθεί γιατι είχε παλαιότερα προστιμα όπως έιπα. θα ζητηθεί νέο 500αρικο αραγε (1000 νεο παραβολο -500 παλαιο παραβολο)??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.