Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι, πράγματι, στην πρώτη υποβολή έγιναν όλα με την έγκριση της επιτροπής (ήταν και μεταφορά από 4014) και έχω ανεβάσει την έγκριση στην προηγούμενη και δεν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα. Θα σκεφτώ και αυτό το ενδεχόμενο της μη επιλογής του παραδοσιακού οικισμού αλλά νομίζω ότι θα ήταν προτιμότερο να δοθεί κάποια λύση μέσω συστήματος.

 

Τελικά έλαβα την παρακάτω απάντηση σήμερα και είναι όπως τα ανέφερες danaikaterina.

 

Για την έκδοση απλής βεβαίωσης μεταβίβασης (όχι μέσω δήλωσης αυθαιρέτου) κάνετε νέα δήλωση και συμπληρώνετε τα «Βασικά στοιχεία» και τη «Διεύθυνση Ακινήτου», τα στοιχεία των ιδιοκτητών και κάνετε τον γεωγραφικό εντοπισμό του ακινήτου. Στα «Στοιχεία υπολογισμού» πχ. στην επιλογή "Παραδοσιακό", και στα «Φύλλα Καταγραφής» αφήνετε τις default επιλογές (συμπληρώνετε μόνο τον αριθμό οικ. αδείας). Στη συνέχεια, συμπληρώνετε την Τεχνική Έκθεση, ανάλογα με τη περίπτωση, και υποβάλετε τη βεβαίωση.

 

Οπότε άφησα την default τιμή "Εκτός παραδοσιακού", έβαλα ξανά την τεχνική περιγραφή και έβγαλα τη βεβαίωση.

Edited by mxv
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

Εχω μια περίπτωση τακτοποίησης κατοικίας χωρίς οικοδομική άδεια (νομιμοποίηση τμήματος με Β΄ φάση νόμου Τρίτση) σε 2 όμορα οικόπεδα του ίδιου ιδιοκτήτη που βρίσκονται εντός επέκτασης σχεδίου πόλεος χώρας Μυκόνου – Τομέας 1α ακριβώς στο όριο (οικόπεδα 0134022 και 0134032).

 

Ο οικισμός της Μυκόνου έχει χαρακτηριστεί παραδοσιακός με το ΦΕΚ 594α /78 του οποίου δεν έχω βρει τα όρια και δεν ξέρω κάποιο τρόπο άλλο πέρα από το να πάω στη πολεοδομία ή να μου στείλετε κάποιο αρχείο με τα όρια του οικισμού ή κάποιο αριθμό ΦΕΚ να το ψάξω. Πέραν τούτου νομίζω σίγουρα όταν χαρακτηρίστηκε ο οικισμός παραδοσιακός το 1978 το οικόπεδο ήταν εκτός οικισμού.

 

Το 1995 με το ΦΕΚ 721 και το 1998 με το ΦΕΚ 701δ το οικόπεδο μπήκε στο σχέδιο επέκτασης οικισμού και εγκρίθηκε η μελέτη κανονικά αλλά μέχρι τώρα δεν έχει εφαρμοστεί καθότι δεν έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής.  

 

Έκανα τοπογραφικό όπου φαίνονται τα ρημοτομούμενα τμήματα τα οποία όμως επειδή δεν εχει πληρωθεί απαλότρίωση ακόμα, δεν τα λαμβάνω υπόψη στην τακτοποίηση ακόμα και αν τμήμα αυθαιρέτου βρίσκεται εντός αυτών. Τα εμβαδά θα τα βάλω όπως μου τα αναφέρει ο τοπογράφος ο οποίος μου είπε ότι δεν μπορεί να ξεφύγει από τα δηλωμένα στην πράξη εφαρμογής.

 

Επίσης ο τοπογράφος μου γράφει στη δήλωση ότι το οικόπεδο θα είναι άρτιο και οικοδομήσιμο μόλις κυρωθεί η πράξη εφαρμογής και οι όροι δόμησης σύμφωνα με το ΦΕΚ 701Δ/98. Οπότε αυτή τη στιγμή λογικά δεν είναι αρτιο και οικοδομήσιμο ούτε με κάποια παρέκκλιση?

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν τώρα αυτό το οικόπεδο που βρίσκεται στο σχέδιο επέκτασης πόλεως Μυκόνου θεωρείται εντός παραδοσιακού οικισμού η όχι.

 

Από τη λογική θεωρώ πως είναι εντός σχεδίου εκτός παραδοσιακού τμήματος πόλεως Μυκόνου. Συμφωνείτε?

 

Πως θα το βάλω στο σύστημα;

 

1.    Εντός σχεδίου - Εκτός παραδοσιακού

2.    Εντός σχεδίου – Εντός παραδοσιακού

3.    Εκτός σχεδίου – Εκτός παραδοσιακού (νομίζω όχι)

 


Ευχαριστώ πολύ 

Edited by Angelos2017
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Πρωτη μου φορά σε επιτροπή, μία ερώτηση:

 

Χρειάζεται νέο τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο ή αρκεί το τοπογραφικό της αδείας του ΄88 με διαγραμμισμένη τη θέση της αυθαίρετης κατασκευής;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημέρα

θα ήθελα βοήθεια στο άρθρο 13 παρ. 1 του Ν.4178/13  έτσι όπως διευκρινίζεται με την 44 της εγκυκλίου 3 (1/10/13)

 

Σε κτίσμα που ολοκληρώθηκε πριν τον χαρακτηρισμό του οικισμού σαν παραδοσιακό, απαιτείται Τεχνική Έκθεση.?

Αν ναι μπορούμε να γράψουμε ότι σε ένα σημείο δεν προσαρμόζεται με τους γενικούς μορφολογικούς κανόνες (στον λόγο πλάτους/ ύψους ανοιγμάτων) ?

Πως μπορεί να επηρεάζει η μη συμμόρφωση στην όλη διαδικασία της ρύθμισης με τον Ν.4178/13 ?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Edited by ΑΝΘΟΥΣΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συναδελφοι εκανα αιτημα για επαναφορα σε 'υπαγωγη' την οριστικη υπαγωγη ενος αυθαιρετου. Ο λογος ειναι οτι ο οικισμος ειναι παραδοσιακος, το οποιο αμελησα να επιλεξω. Η αυθαιρεσια ειναι μια χαζομαρα αποθηκη κατηγοριας 3, προ 1975, οποτε δεν περναω απο επιτροπη. Το θεμα ειναι οτι σε καθεστως υπαγωγης, ΔΕΝ μου επιτρεπει το συστημα να το αλλαξω σε παραδοσιακο οικισμο. Καποια ιδεα για το πως προχωραω; τα τηλεφωνα στο ΤΕΕ δεν απαντουνε ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Οι περιπτώσεις όταν το αυθαίρετο βρίσκεται σε παραδοσιακό οικισμό/τμήμα πόλης, σύμφωνα με το νόμο (παρ.1 και 2 άρθρου 12) και την εγκύκλιο 3/13 είναι οι εξής 4:

 

1. Εντός παραδοσιακού <5000 κατοίκων με ολοκλήρωση πριν τον χαρακτηρισμό (αρθ.12 παρ.1 - περ.α ΣΤ.44 παρατ.1 εγκ.3/13)

[ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥ αφού δεν απαιτείται ούτε έκθεση αρχιτέκτονα, ούτε επιτροπή και κάνουμε απλώς σχετική αναφορά στην τεχνική έκθεση]

 

2. Εντός παραδοσιακού <5000 κατοίκων με ολοκλήρωση μετά τον χαρακτηρισμό (αρθ.12 παρ.2 - ΣΤ.45 παρατ.1 εγκ.3/13)

[ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΕΝΤΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥ ΜΕ ΔΙΑΔ. ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ώστε να ενεργοποιηθεί στο σύστημα η απαίτηση για το πρακτικό της επιτροπής]

 

3. Εντός παραδοσιακού >5000 κατοίκων με ολοκλήρωση πριν τον χαρακτηρισμό (αρθ.12 παρ.1 - περ.β ΣΤ.44 παρατ.1 εγκ.3/13)

[ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥ αφού δεν απαιτείται ούτε έκθεση αρχιτέκτονα, ούτε επιτροπή και κάνουμε απλώς σχετική αναφορά στην τεχνική έκθεση]

 

4. Εντός παραδοσιακού >5000 κατοίκων με ολοκλήρωση μετά τον χαρακτηρισμό (αρθ.12 παρ.1 - περ.γ ΣΤ.44 παρατ.1 εγκ.3/13)

[ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΕΝΤΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΔ. ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ώστε να ενεργοποιηθεί στο σύστημα η απαίτηση για έκθεση αρχιτέκτονα]

 

Οπότε εσύ που είσαι στην περίπτωση "1" κακώς προσπαθείς να επιλέξεις "εντός παραδοσιακού". Θα αναφέρεις στην τεχνική έκθεση ότι είσαι σε παραδοσιακό οικισμό, αλλά επιλέγεις εκτός παραδοσιακού γιατί το αυθαίρετο είναι προ του χαρακτηρισμού

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από το αν πρέπει ή δεν πρέπει να επιλέξεις "εντος παραδοσιακού", καθαρά για το τυπικό του θέματος:

Ορθώς δεν σου επέτρεπε να το αλλάξεις διότι νομίζω ότι η επιλογή αυτή γίνεται στη φάση της αρχικής υποβολής και όχι της υπαγωγής.

Πρέπει να περάσει πρώτα επιτροπή για να πάει σε υπαγωγή. Οπότε σε αρχική έπρεπε να γυρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε τακτοποίηση αυθαιρέτου εντός παραδοσιακού τμήματος άνω των 5000 κατοίκων με επιλεγμένο το "εντός παραδοσιακού χωρίς διαδικασία επιτροπής" στα αρχεία μου ζητάει "Θετική απόφ. της επιτροπής του αρθ. 12 του Ν. 4178 ή Θετική απόφ. αρμόδιου Κεντρ. Συμβ. Αρχιτεκτονικής (ΚΕΣΑ) ή Συμβ. Αρχιτεκτ.".

 

Από όσο κατάλαβα, εκεί βάζουμε την τεχνική έκθεση της παρ.1 του άρθρου 13 περί συμμόρφωσης με τους γενικούς μορφολογικούς κανόνες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.