Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Tην καλησπέρα μου dimitrisGM....

 

".........52. Η απόδειξη της πλήρωσης των προϋποθέσεων για τους πολύτεκνους, τρίτεκνους και τις μονογενεϊκές οικογένειες γίνεται μέσω των στοιχείων της φορολογικής δήλωσης (προστατευόμενα μέλη), η οποία και υποβάλλεται στο πληροφοριακό σύστημα......"

 

Tα παιδιά του πολύτεκνου που "μεγάλωσαν" και πήγαν ....για άλλες πολιτείες (π.χ. μένουν αλλού, έχουν δικό τους εισόδημα, παντρεύτηκαν, δεν τον βαρύνουν φορολογικά πλέον κ.λπ. ΔΕΝ υπολογίζονται στα συνολικά τ.μ. της κύριας κατοικίας του πολύτεκνου για να δικαιούται αυτός το μειωτικό συντελεστή.

Δυστυχώς ήρθε η μαλακισμένη εγκύκλιος και νομοθέτησε διαφορετικά από ότι, ο ίδιος ο νόμος!!!!

Ο μηχανικός που δεν θα τη λάβει υπόψην του δυστυχώς πρέπει να έχει "χοντρό" πορτοφόλι σε περίπτωση που ως τυχερός ελεγχθεί να το ...τραβήξει το θέμα μέχρι εκεί που δεν παίρνει και θα ΔΙΚΑΙΩΘΕΙ στο τέλος!!!!

Για να φτάσει στο τέλος όμως δεν θα του φτάσουν τα 1.500 ευρώ της συμφωνηθείσας αμοιβής για τη δήλωση αυτή......

 

Οπότε, όπως και παραπάνω έγραψα, ή ΔΕΝ κάνει τη δήλωση και περιμένει μέχρι νεωτέρας ή ακολουθεί την εγκύκλιο......

 

Έχω κι εγώ τρεις τέτοιες περιπτώσεις!!! Τα λεφτά στην κάθε μια ακουμπούν τις 8.000 ευρώ! Δεν τις κάνω!!! Απλώς θα περιμένω μέχρι και την προτελευταία ημέρα ισχύος του νόμου! Ελπίζω ότι, κάτι μέχρι τότε θ' αλλάξει. Ελπίζω ότι, θα προλάβει το ΣΤΕ και θα τον βγάλει κι αυτόν αντισυνταγματικό! Ελπίζω ότι, θα 'ρθει ο νέος υπουργός ΠΕΚΑ της νέας κυβέρνησης και θα βγάλει άλλον νέο νόμο, ο οποίος θ' "ακολουθεί" την ηλεκτρονική ταυτότητα.........

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για το θέμα των προστατευόμενων μελών ισχύει και γι' αυτούς ότι και για τους πολύτεκνους.....

Link to comment
Share on other sites

ιασονα

 

πολυ σωστα

 

και χαιρομαι που το κατέστησες τόσο σαφες...

 

κατα νομο παμε με οσα τμ. εχουν με τα 4 παιδια...

 

κατα την εγκ 3/52..."φορτωσαν" στην παρ. 5 του αρθρου 17...προυποθεσεις που δεν υπαρχουν στον Νομο..

 

τις καλησπερες και απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το θέμα είναι ξεκάθαρο και ακολουθώ την εξής λογική.

Κάποιος που έχει 4 παιδιά έχει πάρει την ιδιότητα του πολύτεκνου.

Η ιδιότητα είναι ισόβια, αυτό το έχουμε αποδεχτεί όλοι.

Σήμερα ο ήρωας μας μένει με την σύζυγο αφού και τα τέσσερα παιδιά έχουν κάνει την δική τους οικογένεια.

Όταν έρθει να του τακτοποιήσω το σπίτι, θα του πω 70+4*15=130μ2 οι στεγαστικές σου ανάγκες.

Η ιδιότητα του πολύτεκνου είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τον αριθμό των τέκνων.

Και από τη στιγμή που η ιδιότητα τον ακολουθεί ισοβίως, τότε και εγώ θα λαμβάνω τις προϋποθέσεις που τον κατέστησαν πολύτεκνο ως ενεργές.

 

Το 52 της εγκυκλίου 3 ήρθε να το σουλουπώσει κάπως το 32 της εγκυκλίου 4.

Το πρόβλημα τους ήταν η απόδειξη της ιδιότητας.

Η ιδιότητα λοιπόν του πολύτεκνου ΔΕΝ προκύπτει πάντα από το Ε1...

π.χ. υπάρχουν και πολύτεκνοι με 3 παιδιά... (και έναν γονέα) κ.λπ.

 

Εμένα αυτό λέει η λογική μου και αυτό θα κάνω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε μια από τις ημερίδες του ΥΠΕΚΑ για τα αυθαίρετα με Γαρδίκη, κ.τ.λ. ρωτήθηκε για τους πολύτεκνους με ενήλικα ανεξάρτητα οικονομικά τέκνα αν έχουν το δικαίωμα έκπτωσης 80% και η Γαρδίκη απάντησε ότι όσον αφορά στους πολύτεκνους διατηρούν εσαεί την ιδιότητά τους. Επίσης εντός του μήνα θα αρχίσει η β΄φάση για να καταθέσουμε αρχεία και θα αναρτηθούν οι αεροφωτογραφίες. Άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Η ιδιότητα διατηρείται εσαεί, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Το ερώτημα είναι ποιος ο τρόπος υπολογισμού των στεγαστικών αναγκών.

Εκεί είναι που υπάρχουν οι 2 "σχολές".

Η μία που λέει ότι στον τύπο 70+n*15

το n=προστατευόμενα μέλη ΣΗΜΕΡΑ,

και η άλλη που λέει ότι n=όσο παιδιά έκανε ο άνθρωπος για να χαρακτηριστεί πολύτεκνος.

Link to comment
Share on other sites

Τα τέκνα των πολυτέκνων είναι εσαεί προστατευόμενα βάσει νόμου δεν ισχύει το ναι σήμερα και όχι αύριο. Το Ε1 αναφέρει ποια βαρύνουν φορολογικά τον πολύτεκνο και όχι ποια είναι προστατευόμενα. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μια από τις ημερίδες του ΥΠΕΚΑ για τα αυθαίρετα με Γαρδίκη, κ.τ.λ. ρωτήθηκε για τους πολύτεκνους με ενήλικα ανεξάρτητα οικονομικά τέκνα αν έχουν το δικαίωμα έκπτωσης 80% και η Γαρδίκη απάντησε ότι όσον αφορά στους πολύτεκνους διατηρούν εσαεί την ιδιότητά τους.  Επίσης εντός του μήνα θα αρχίσει η β΄φάση για να καταθέσουμε αρχεία και θα αναρτηθούν οι αεροφωτογραφίες. Άντε να δούμε...

 

 

αυτο...

για τις α/φ   "εντος του μηνα"

 

ποιός το ειπε????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.