Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Ερώτηση.

Εχω περίπτωση 3τεκνου. Αν δεχτώ σαν αποδεικτικό 3τεκνίας το φετινό ( 2016 )  Ε1 αυτό αφορά την φορολογική κατάσταση έως 31-12-2015

 

Με καλύπτει ως αποδεικτικό 3τεκνίας για υποβολή δήλωσης αυθαιρέτου εντός του 2016 ?
 

Link to comment
Share on other sites

Το ένα τέκνο έχει περάσει τα 18 αλλά λόγω σπουδών εμφανίζεται στην φορολογική δήλωση έως 31-12-2015 ως προστατευόμενο μέλος. Ομως πριν 3 μήνες πήρε πτυχίο.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

 Γονέας μονογονεϊκής οικογένειας νοείται ο γονέας εκείνος ο οποίος ασκεί εν τοις πράγμασι και κατ αποκλειστικότητα ή έπειτα από σχετική ανάθεση τη γονική μέριμνα ενός ή περισσότερων ανήλικων τέκνων

Χωρισμενο ζευγαρι εχει εξ αδιαιρετου  ισογειο διαμερισμα 35 μ2 (νομιμα) και διαμερισμα πρωτου οροφου 125 μ2 (νομιμα). Τα συνολικα αυθαιρετα ειναι 65 μ2 (απο κατι σε καθε οροφο + ενας αυθαιρετος β οροφος)

Εχουν 2 παιδια των οποιων την επιμελεια την εχει η μητερα, η οποια εχει ακομα 1 παιδι απο αλλο γαμο.

Ο πατερας εχει επισης αλλα 2 παιδια απο το δευτερο γαμο στον οποιο βρισκεται τωρα.

Εχουν καμια εκπτωση ως τριτεκνη η μητερα, πολυτεκνο ο πατερας, μονογονεικη η μητερα??

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Το ένα τέκνο έχει περάσει τα 18 αλλά λόγω σπουδών εμφανίζεται στην φορολογική δήλωση έως 31-12-2015 ως προστατευόμενο μέλος. Ομως πριν 3 μήνες πήρε πτυχίο.

 

Χλωμός είσαι..

 

 

Χωρισμενο ζευγαρι εχει εξ αδιαιρετου  ισογειο διαμερισμα 35 μ2 (νομιμα) και διαμερισμα πρωτου οροφου 125 μ2 (νομιμα). Τα συνολικα αυθαιρετα ειναι 65 μ2 (απο κατι σε καθε οροφο + ενας αυθαιρετος β οροφος)

Εχουν 2 παιδια των οποιων την επιμελεια την εχει η μητερα, η οποια εχει ακομα 1 παιδι απο αλλο γαμο.

Ο πατερας εχει επισης αλλα 2 παιδια απο το δευτερο γαμο στον οποιο βρισκεται τωρα.

Εχουν καμια εκπτωση ως τριτεκνη η μητερα, πολυτεκνο ο πατερας, μονογονεικη η μητερα??

Μονογονεϊκη λέω όχι. Άλλο η μεριμνα άλλο η επίμελεια.

Για τα αλλα καλύτερα σε δικηγόρο..

Link to comment
Share on other sites

Σε αυθαίρετο που έχει δηλωθεί από το 2013 στο σύστημα Ν.4178/13 του ΤΕΕ,  η ιδιοκτήτρια του πρόσφατα ( τον περασμένο μήνα ) πέρασε από Α' βάθμια Υγ.Επιτροπή του ΟΑΕΕ- ΤΕΒΕ και με σχετική απόφαση την πιστοποίησαν με βαθμό αναπηρίας 75 %. Η πελάτισσα μου αυτή μου παρέδωσε το σχετικό έγγραφο του αποτελέσματος πιστοποίησης της αναπηρίας της ρωτώντας μου αν μπορεί να μειωθεί το πρόστιμο του αυθαιρέτου της το οποίο έχει πληρώσει με δόσεις περίπου το 70 % του συνολικού προστίμου. Ρωτώ λοιπόν σε όποιον συνάδελφο γνωρίζει τα εξής:

  1. Μπορεί η περίπτωση αυτή στο σχετικό φύλλο καταγραφής να υπαχθεί στις ειδικές συνθήκες και να πατήσω την επιλογή "ΑΜΕΑ με ποσοστό αναπηρίας>67%" ώστε να λάβει την έκπτωση 80 % του αρχικού προστίμου;;
  2. Σε περίπτωση που υποβληθεί αυτή η δήλωση με το μειωμένο πρόστιμο στο 1/5 του αρχικού προστίμου που έχει ήδη πληρωθεί το 70 % περίπου τπου συνολικού αρχικού, η διαφορά του ποσού που έχει καταβληθεί από την ιδιοκτήτρια του αυθαιρέτου με το νέο μειωμένο πρόστιμο υπάρχει πιθανότητα να επιστραφεί από το ΤΕΕ ή όχι;;
Link to comment
Share on other sites

Για το β' ξέρω ότι απαιτείται Υ.Α

Όσο για το α' σίγουρη απάντηση θα πάρεις μόνο από το ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Για το β' ξέρω ότι απαιτείται Υ.Α

Όσο για το α' σίγουρη απάντηση θα πάρεις μόνο από το ΤΕΕ

Ευχαριστώ ΚΑΝΑ για την απάντηση. Τι σημαίνει Υ.Α. που λες ότι απαιτείται για να γίνει επιστροφή του ποσού;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση το ΤΕΕ με την επιστροφή, αλλά το Πράσινο Ταμείο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.