Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Καλημέρα

Επειδή πρώτη φορά μου τυχαίνει να τακτοποιήσω αυθαιρεσίες σε κατοικία τρίτεκνου, ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το οικογενειακό εισόδημα που λέει ο νόμος. Έχω μπροστά μου το Ε9 της οικογένειας (κάνουν μία δήλωση), ποιο λαμβάνω ως οικογενειακό εισόδημα για να δω αν πληροί τις προϋποθέσεις?Αυτό που λέει πρώτο πρώτο "Συνολικό Δηλωθέν εισόδημα" ή μετά από κάτι προσαυξήσεις που γίνονται αυτό που λέει "Εισόδημα Επιβολής εισφοράς"??
Link to comment
Share on other sites

Μπροστά σου έχεις το Ε1, όχι το Ε9 (ακίνητα) :)

 

Σε αυτό που ρωτάς θα σου απαντήσω σε σχέση με άλλες καταστάσεις που βλέπουμε εισόδημα (πχ εξοικονομώ,κοινωνικό τιμολόγιο ΔΕΗ, κλπ) ότι βλέπουμε ΜΟΝΟ το πρώτο πεδίο, νομίζω λέγεται Γ1. Λογικά το ίδιο λέμε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είδες?Από τα πολλά Ε9 που έχω δει έχω κολλήσει!!  :smile: Αλήθεια??!!!Γιατί ο λογιστής μου είπε ότι για εισόδημα μετράει όχι το δηλωθέν που έχει όπως λες στο Γ1 αλλά το φορολογητέο που έχει στο Γ2!Και με το φορολογητέο δεν τον καλύπτει με τίποτα ο περιορισμός του εισοδήματος!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπροστά σου έχεις το Ε1, όχι το Ε9 (ακίνητα) :)

 

Μπα, το εκκαθαριστικό έχει!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, αντί να κρίνεις τις λογιστικές μου γνώσεις, δε μας δίνεις το φως των δικών σου γνώσεων παραθέτοντας την άποψη σου επί του θέματος? Άλλωστε φαίνεται ότι τα γνωρίζεις πολύ καλα!!!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην θυμώνεις.

Κάνουμε και χαβαλέ καμιά φορά.

 

Το Γ2 που σου λέει ο λογιστής σου είναι για τον υπολογισμό της εισφοράς αλληλεγγύης.

Για εμένα είναι λάθος να δεις αυτό.

 

Για εμένα θα πρέπει να κοιτάξεις το ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΔΗΛΩΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ

και όχι το ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ το οποίο μπορεί να είναι το τεκμαρτό...

Link to comment
Share on other sites

σταυρε,

 

θα διαφωνησω....

 

οχι.... "μην θυμωνεις"

 

αλλά

 

" πολύ κακως θυμώνεις"......

 

κατα τα λοιπα...αρνούμαι να  εχω αποψη

 

και αποκαθιστω τις ισοροπιες με ενα -

Link to comment
Share on other sites

ποιος το έφαγε το "-";

Έμεινα πίσω....

Και ναι έχεις δίκιο.

Κακώς θυμώνεις έπρεπε να πω.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου charorfa συγγνώμη για το χιούμορ μου!!!!!

Θεωρώ ότι, μας λείπει κι όπου το συναντάμε πρέπει να το υποδεχόμαστε με μεγάλη χαρά!

 

Αυτό που πρέπει να δεις είναι αυτό που ο καλός συνάδελφος έγραψε, δηλαδή,

 

......Για εμένα θα πρέπει να κοιτάξεις το ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΔΗΛΩΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη αν παρεξήγησα το χιούμορ σου!Απλά, όπως όλοι μας, έχω πήξει σε όλο αυτό το "χαρτομάνι" και δυστυχώς δεν έχω τύχει ιδιαίτερης συναδελφικής αλληλεγγύης. Προφανώς δεν πρόκειται για την περίπτωση σας.Και πάλι συγγνώμη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.