Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Καλησπέρα, δηλαδή  ο πολύτεκνος που έχει 4 παιδιά από τα οποία τα 2 ενήλικα τότε παίρνει έκπτωση για 100μ2  ??

Link to comment
Share on other sites

 

μαλλον ισχυει αυτο που  λεει ο ιασων  κ δεν φταιει η μ@@@@νη εγκυκλιος

 

Θεωρείται ότι πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες, εφόσον το άθροισμα της συνολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί δεν υπερβαίνει τα 70τ.μ. (εβδομήντα). Η επιφάνεια αυτή προσαυξάνεται κατά τριάντα (30)τ.μ. για μέχρι δύο τέκνα και κατά 20τ.μ. (είκοσι) για πάνω από δύο τέκνα, τα οποία βαρύνουν τον υπόχρεο ή τον άλλο σύζυγο. Η προϋπόθεση της κύριας κατοικίας για την εφαρμογή του άρθρου 17 του παρόντος πληρούται εφόσον για τις στεγαστικές ανάγκες των ανωτέρω προσώπων το άθροισμα της συνολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί δεν υπερβαίνει τα 70τ.μ. (εβδομήντα). Η επιφάνεια αυτή προσαυξάνεται κατά 15τ.μ. (δεκαπέντε) για κάθε τέκνο

 

 

Έτσι που το θέτεις. Φαίνεται πως έχεις δίκιο. Γράψε άκυρο το #626.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επιμείνω ότι ο πολύτεκνος είναι ειδική περίπτωση.

Απολαμβάνει τα προνόμια του εφ' όρου ζωής, ασχέτως της ηλικίας των τέκνων. Ακόμα και αν "φύγουν" από τη ζωή,

η ιδιότητα δεν χάνεται.

 

Με αυτή τη λογική, εγώ προσωπικά, άμα μου τύχει ποτέ πολύτεκνος

θα του υπολογίσω: 70+n*15

βάζοντας το σύνολο των τέκνων που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επιμείνω ότι ο πολύτεκνος είναι ειδική περίπτωση.

Απολαμβάνει τα προνόμια του εφ' όρου ζωής, ασχέτως της ηλικίας των τέκνων. Ακόμα και αν "φύγουν" από τη ζωή,

η ιδιότητα δεν χάνεται.

 

Με αυτή τη λογική, εγώ προσωπικά, άμα μου τύχει ποτέ πολύτεκνος

θα του υπολογίσω: 70+n*15

βάζοντας το σύνολο των τέκνων που έχει.

στα οσα αναφερεις βεβαια συνηγορει κ το  << τα δε τέκνα τους προστατεύονται και απολαμβάνουν των δικαιωμάτων των τέκνων Πολυτέκνων όσο διαρκεί η πολυτεκνική ιδιότητα έστω και του ενός γονέα, κατά τη ρητή διάταξη της παρ. 3 του άρθρου 6 του Ν. 3454/2006, >>

σε τελαυταια αναλυση ποιος θα μπορεσει να το ελεγξει ποτε?? κ να δει το Ε1 (ουτως η αλλως αν εχεις αλλα δικαιολογητικα αυτο θα <<χαθει>> :smile: )

Πιθανον κ η διατυπωση του Νομου στο σημειο αυτο  να μην ειναι η σωστη. :smile: ...γιατι ερχεται σε αντιθεση με το πιο πανω...

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Το 19.3 είναι απλά για τα μπάζα.

 

Και είναι τόσο απλό...

Βάλε ένα πλαφόν π.χ. 150μ2 σε αυτούς που θέλεις να δώσεις μείωση και τελείωσε.

Κάνουμε διδακτορικό για να πάρει ο άλλος 5μ2 μειωτικό...

Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά για πολύτεκνους -ΑΜΕΑ κλπ με αρχική έκπτωση 80%

τελικά είναι σκέτη ειρωνεία 

 

Τι να το κάνω αν το αρχικό πρόστιμο βγαίνει 2500€ και με την έκπτωση 500€

αλλά για να ενταχτώ στον 4178 απαιτείται η καταβολή παραβόλου 2000€;;; 

 

Ευνοεί μόνο τους μεγαλοπαραβάτες  και κανέναν άλλον!!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Μικρός θεούλης (χωρίς παιδιά) σήκωσε κατοικία εμβαδού 120τμ κατά το έτος 1977 χωρίς οικοδομική άδεια.
Κατά το έτος 1983 έκανε προσθήκη καθ'επέκταση (εξωτερικό WC!) εμβαδού 15τμ
Καταγγέλθηκε από τον λατρεμένο του γείτονα κατά την διάρκεια κατασκευής της προσθήκης, έγινε αυτοψία από την Πολεοδομία και του επιδόθηκε πρόστιμο για τα 15τμ (μόνο για αυτά!) για να έχει να χαίρεται (ο γείτονας).

Ο ιδιοκτήτης τώρα επιθυμεί να τακτοποιήσει την προσθήκη των 15τμ (μόνο) ώστε να διαγραφούν τα πρόστιμα. Η κατοικία των 120τμ - και να θέλω/θέλει - δεν μπορεί να τακτοποιηθεί διότι ο υπερυψωμένος κατά 1,00μ εξώστης της βρίσκεται σε κοινοχρηστο χώρο-πεζοδρόμιο...(χμμ η οικοδομή ανεγέρθη 10χρόνια πριν το ρυμοτομικό...)

Ερώτηση ψάλτου βηξ:

Με δεδομένο πως α) δεν υπάρχει τίποτα νόμιμο ή ήδη τακτοποιημένο στο οικόπεδο β) πως αποτελεί την κύρια (Ε1) και μοναδική κατοικία του (εννοώ πως δεν έχει άλλη)  γ) θέλει να τακτοποιήσει μόνο τα 15τμ και άρα τα προς τακτοποίηση είναι 15,00τμ (?) δ) υποθέτοντας οτι αγνοώ το νόμο και ακολουθώ την ρημάδα την εγκύκλιο και άρα και το διάγραμμα του καλού συναδέλφου Ssouanis:

νομιμοποιούμαι να ισχυριστώ κύρια κατοικία άρθρου 17 (για μον.κατοίκους Θράκης) βασιζόμενος στο ότι:
(εμβαδόν νόμιμων)+(εμβαδόν τακτοποιημένων)+(εμβαδόν προς τακτοποίηση)=0,00+0,00+15,00=15,00<70,00τμ
??

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.