Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η απόληξη κλιμακοστασιου μετρά στο Σ.Δ. όταν υπάρχει υπόλοιπο αυτού. Σωστά? Οπότε τότε και ώς συνολικό ύψος κατασκευής βάση αδείας νοείται αυτό της απόληξης. Σε αυτήν την περίπτωση αν έχουμε αυθαίρετη κατασκευή, σε συνέχεια της απόληξης, υπέρβαση ύψους έχουμε μόνο κατά το ποσοστό που ξεπερνάμε το ύψος της απόληξης. άρα η απόληξη δεν είναι αυθαίρετη. Σε αντίθετη περίπτωση ισχύουν τα περί του ότι η απόληξη θεωρείται τμήμα ορόφου αν συντρέχει ταυτόχρονα και η περίπτωση της αποκλειστικής χρήσης. Σε δικιά μου περίπτωση ενώ υφίσταται υπόλοιπο σ.δ. στο διάγραμμα κάλυψης δεν αναφέρονται τα τετραγωνικά της απόληξης, ενώ στο έντυπο της αδείας έχουν προσμετρηθεί. Δηλαδή  συνολική κάλυψη = 96*3 = 278τμ < Συνόλου σ.δ.= 297. Στο έντυπό της αδείας αναγράφεται ολική επιφάνεια ορόφων 288 (278 +10τμ απόληξης). Καμία ιδέα??

(Παρατήρηση: Ύψος απόληξης κλιμακοστασίου 2,20μ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

σε ακίνητο εντός σχεδίου προ του 55 κατασκευάστηκε κεραμοσκεπή πάνω στην πλάκα οροφής χωρίς να δημιουργηθεί σοφίτα.

Θα περαστεί με αναλυτικό+υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης? Στο σύστημα, όπως είδα, είτε προσθέσω υπέρβαση ύψους είτε όχι προκύπτει το κλασικό 500άρικο από τον αναλυτικό, απλά θέλω να ξέρω αν τυπικά πρέπει να μπει και η υπέρβαση ύψους... 

Ευχαριστώ! 

Edited by jimalexandrou
Link to comment
Share on other sites

Ως λοιπή παράβαση το πρόστιμο της οποίας θα υπολογιστεί με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Ευτυχώς ή δυστυχώς σε τέτοιου είδους παραβάσεις δεν μπορούν να μπουν άλλοι συντελεστές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, άρα προτείνεις να μην βάλω και υπέρβαση ύψους? (μπορεί να μπει σε λοιπή παράβαση στο ίδιο φύλλο καταγραφής χωρίς να μεταβληθεί το πρόστιμο αφού δεν μπαίνει υπέρβαση δόμησης)...

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια το κτίριο είναι προ 55? 

Ρωτάω γιατί ανέφερες πλάκα σκυροδέματος (όχι ότι δεν υπήρχε σκυρόδεμα προ 55) αλλά μας βάζει σε σκέψεις να το ψάξουμε λίγο παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Θα το δω εννοείται πριν προχωρήσω:) απλά για την υπέρβαση ύψους ήθελα να ελέγξω, αν θα την επιλέξω στο φύλλο καταγραφής ή όχι... μάλλον θα το κάνω, αφού χωρίς ΥΔ δεν αλλάζει το πρόστιμο...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ανοχεσ για το υψοσ και εαν ναι ποιεσ ειναι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

οταν δηλωθηκε με το ν.4014/11 υπερβαση υψουσ με αναλυτικο προυπολογισμο και τωρα κατα την μεταφορα εαν το βαλω σαν μετρα εχω διαφορα στο παραβολο.........μηπωσ υπαρχει κατι που να μην αλλαζει το παραβολο λογω οτι ειχε ενταχθει και απο τον ν.4014/11 ή κατι άλλο;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

σε διώροφο κτίσμα πλακοσκεπές βάσει αδείας. κατασκευαστηκε αυθαίρετη στέγη πάνω στην τελευταία πλάκα. Η στέγη δεν έχει μέσα χώρο.

 

το συνολικό ύψος του κτιρίου (κτίριο + στέγη) δεν υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής. Ωστόσο βάσει των ερωταπαντήσεων του 4014 λέει πως υπολογίζεται αυτή η περίπτωση με αναλυτικό και εξετάζεται τυχόν υπέρβαση ύψους.

 

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι πως τελικά υπολογίζω το πρόστιμο ?

 

α)  βάσει αναλυτικού για την κατασκευή της στέγης ?  (500 ευρω)

β) υπολογιίζω επίσης υπέρβαση υψούς ? Αν ναί βάζω τα μ2 της στέγης με το συντελεστή ΥΥ χωρίς ΥΔ ?

 

με εκτίμηση

Βασίλης

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.