Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

δεν διαφωνω ως προς το σκεπτικο αλλά αν το βασικο ερώτημα είναι "αν βάλω μονο ΥΥ σε αλλη κατοικια 110 τμ έχω παράβολο 2040ευρω?"

αν το παραπάνω είναι γεγονός, τότε με τόσο μικρό προστιμο που έχω (λόγω προ 83) θα βάλω όλα τα εμβαδα ως ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί αν βάλεις συνολική Υ.Δ για 140 τμ θα αλλάξει το παράβολο?

Αν θυμάμαι σωστά στη περίπτωση άλλης κατοικίας άνω των 100 τ.μ το παράβολο είναι 2.000 ευρω

Link to comment
Share on other sites

αν σε ισογειο κεραμοσκεπες ,η γρηπιδα ειναι στο προβλεπομενο υψος αλλα ο κορφιας βρισκεται 20εκ ψηλοτερα παω με ΥΥ η αναλυτικο?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν περιπτώσεις που μια ΥΥ μπορεί να πάει με αναλυτικό;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ιασωνα καλημερα,το ερωτημα μου δημιουργηθηκε διοτι εχω το προβλεπομενο υψος μεχρι την γρηπιδα....

Κ  πχ στο διαταγμα   λεει max υψος 7.50 μ κ στεγη μεχρι 1.50μ, αρα αν προβλεποταν 7,50μ απο την αδεια +150μ κ εγω εκανα 7.50μ+170μ(στεγη) μηπως θα επρεπε ναβαλω τη στεγη με αναλυτικο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά όλοι μας γνωρίζουμε ότι, το ΥΨΟΣ ενός ακινήτου "φτάνει" μέχρι το πάνω μέρος του "κορφιά".....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.Θέλω να ρωτήσω άμα σε επικλινή πλάκα σε προσθήκη καθ ύψος στο ανώτερο άκρο έχω υπέρβαση ύψους πάνω από 20% του επιτρεπόμενου ύψους,στο κατώτερο άκρο κάτω από 20% και στη μέση κάτω από 20%.Τι βάζω ως συντελεστή υπέρβασης ύψους?Το ανώτερο ύψος ή το μέσο?

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα θα εβαζα>20% ,μια αλλη σκεψη να το εσπαγα σε 2ΦΚ

 

 

 

Ναι, αλλά όλοι μας γνωρίζουμε ότι, το ΥΨΟΣ ενός ακινήτου "φτάνει" μέχρι το πάνω μέρος του "κορφιά".....

 

Ιασονα μηπως ειναι διαφορετικο το υψος του κτιριου?  κ επιπροσθετο το υψος της στεγης?

πχ λεει σε διαταγματα οπως του 85,επιτρεπομενο υψος 7,50μ κ στεγη 1,50μ?

δηλ εχουμε ΥΥ στεγης κ οχι κτιριου..

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

ερωτημα παρομοιο με το προηγουμενο

Σε  2οροφο απο την ΟΑ προβλεποταν στεγη σε τμημα της πλακας,τελικα εγινε στεγη σε ολοκληρη την πλακα με αποτελεσμα αυτη να ειναι υψηλοτερη απο την προβλεπομενη κ μη επισκεψιμη,χωρις να εχει μεταβληθει το υψος μεχρι την πλακα...

Θα μπει ΥΥ τελευταιου οροφου η αναλυτικος?

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να μπει και ΥΥ διότι πλέον το ύψος του ακινήτου είναι μεγαλύτερο από το εγκεκριμένο και με λοιπή παράβαση η διαφοροποίηση της στέγης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.