Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μιλάω για το ύψος που επιτρέπεται να εξέχει το υπόγειο από το έδαφος, αλλά για το επιτρεπόμενο ύψος αν είναι 4 ή 7,50 δεδομένου πως κατά ΓΟΚ αλλά και ΝΟΚ και το υπόγειο θεωρείται όροφος οπότε υπόγειο και ισόγειο σημαίνει πως έχουμε διόροφη οικοδομή, και όπως λες

 

αρθρο 6  Δ 270/85

 

γ)Ο μέγιστος αριθμός ορόφων των κτιρίων ορίζεται σε 2.

 

  δ)Το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της οικοδομής μετρούμενο από το φυσικό

ή το κατά την παρ. 10 του άρθρ.1 του παρόντος Π.Δ/τος διαμορφωμένο

έδαφος και από κάθε όψη, ορίζεται σε 4 μέτρα για μονόροφη οικοδομή ή

μονόροφο τμήμα αυτής και σε 7,50 μ. για διώροφη οικοδομή ή διώροφο

τμήμα αυτής.

 

Που κάνω λάθος;

 

Επιπλέον σε περίπτωση μη τήρησης των υψομέτρων (υπερύψωση οικοδομής, με τήρηση περιγράμματος, θέσης) και που δεν υπάρχει σύσταση (μία ιδιοκτησία) το αυθαίρετο είναι το υπερυψωμένο υπόγειο (ΥΔ ΚΧ) και το νόμιμο ο όροφος με (χωρίς υπέρβαση  με ) ΥΥ, ή το νόμιμο είναι το υπερυψωμένο υπόγειο (καμιά αυθαιρεσία) και αυθαίρετος παντελώς ο όροφος με (ΥΔ ΚΧ με ΥΥ);

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,θα ηθελα την βοηθειά σας σε ενα θεμα που αντιμετωπίζω.

Σε τριόροφη οικοδομή του '80 στην αδεια ειχε κατασκευασθεί στο δώμα και πέραν του ανωτατου υψους ,η απόληξη κλιμακοστασίου καθώς και 12 τ.μ. που επιτρέπονταν σύμφωνα με το αρθρο 87 του ΓΟΚ.

Τώρα λοιπόν εχει γίνει επέκταση πέραν των 12 τ.μ. επιπλέον 7 τ.μ. (η χρήση δεν έχει αλλάξει-παραμένει αποθήκη).

Το 5% της επιφανείας του κτιρίου που επιτρεπόταν συμφωνα με αρθρο 87 είναι 21,05 τ.μ.< 12+7=19τ.μ.

Το υπολογίζω με αναλυτικό προυπολογισμό καθώς είμαι εντος των περιορισμών που ίσχυαν ή το βάζω σαν Υ.Δ.?

εαν μπεί σαν Υ.Δ. θα πάρει και Υ.Υ. ή όχι εφόσον είναι προσθήκη κατ'επέκταση σε υπάρχουσα επιφάνεια της αδείας?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο σε αυτο .Κι εγω στην αρχη το ειχα βαλει σαν αποληξη κλιμακοστασιου και το ειχα υπολογισει σαν μια λοιπη παραβαση.Το ερωτημα μου ομως ειναι εαν αυτα τα επιπλέον τετραγωνικα που μου εδινε ,θεωρουνται και αυτα αποληξη κλιμακοστασιου,????

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,θα ηθελα την βοηθειά σας σε ενα θεμα που αντιμετωπίζω.

Σε τριόροφη οικοδομή του '80 στην αδεια ειχε κατασκευασθεί στο δώμα και πέραν του ανωτατου υψους ,η απόληξη κλιμακοστασίου καθώς και 12 τ.μ. που επιτρέπονταν σύμφωνα με το αρθρο 87 του ΓΟΚ 73

Τώρα λοιπόν εχει γίνει επέκταση πέραν των 12 τ.μ. επιπλέον 7 τ.μ. (η χρήση δεν έχει αλλάξει-παραμένει αποθήκη).

Το 5% της επιφανείας του κτιρίου που επιτρεπόταν συμφωνα με αρθρο 87 είναι 21,05 τ.μ.< 12+7=19τ.μ.

Το υπολογίζω με αναλυτικό προυπολογισμό καθώς είμαι εντος των περιορισμών που ίσχυαν ή το βάζω σαν Υ.Δ.?

εαν μπεί σαν Υ.Δ. θα πάρει και Υ.Υ. ή όχι εφόσον είναι προσθήκη κατ'επέκταση σε υπάρχουσα επιφάνεια της αδείας?

Δεν σε απασχολεί τι επιτρεπόταν με την τότε άδεια και δεν υλοποιήθηκε.

Αν από τα εγκεκριμένα σχέδια φαίνεται η αποθήκη των 12 τ.μ στο δώμα πάνω από το μέγιστο ύψος έχει καλώς.

Η αυθαίρετη επέκταση των 7 τ.μ θα χρεωθεί με ΥΔ (χωρίς μειωτικό συντελεστή αφού δεν είναι ισόγειος χώρος βλ. τροποποιημένο παράρτημα) και με υπέρβαση ύψους όσο είναι το ύψος της αποθήκης των 7 τ.μ.

Το ύψος της αυθαίρετης επέκτασης καλύπτεται από το ύψος της νόμιμης αποθήκης οπότε δεν θα βάλεις υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αυτο σκεφτομουν να κανω.Η αποθήκη φαινεται στην αδεια  (12τ.μ.) επομενως θα βάλω Υ.Δ. χωρίς υπερβαση υψους αφου ειναι προσθήκη κατ'επέκταση.

ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτησω τη γνώμη σας στο εξής:

Διώροφη κατοικία.

Στην οικοδομική άδεια φαινόταν ισόγειο εμβαδού 100τ.μ. ύψος 3,00μ και όροφος εμβαδού 50τ.μ. και ύψους 3,50μ.Συνολικό ύψος κτιρίου 6,50μ

Κατά την κατασκευή έγινε το ισόγειο 3,40 και ο όροφος 3,10. Το ύψος περέμεινε 6,50μ.

Θα θεωρήσω ότι έχω υπέρβαση ύψους για το τμήμα του ισογείου 100-50= 50τ.μ.?

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που  αντιμετωπιζουμε συνολικα το κτιριο σαν εννιαιο,  εγω την υπέρβαση θα την εβαζα στο εμβαδον του τελευταιου οροφου που κοβεται απο τη νοητη γραμμη υπέρβασης υψους...Σ ε μια μεζονετα, στην υπέρβαση υψους της σοφιτας θα εβαζαν την δομηση του ισογειου που ειναι διπάσια απο αυτη της σοφιτας???? :?:  :?:  :?:

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Θα ασχοληθώ με το υπόγειο που έχει παραμείνει υπόγειο και απλά θεμελιώθηκε 0,50 μέτρο πιο ψηλά ή όχι?

 

Απάντηση:

Εάν το επιθυμούν όλοι οι ιδιοκτήτες και εάν η οικοδομή είναι η μοναδική στο οικόπεδο τότε μπορεί να υποβληθεί μία δήλωση με την υπέρβαση ύψους και στα τ.μ. θα μπει η κάλυψη.

Εάν όμως υπάρχει και αυθαιρεσία σε όλο το υπόγειο που είναι ίσο με την κάλυψη και το δηλώνεις, δεν μπορείς να βάλεις εκεί την ΥΥ, επειδή έχει συντελεστή 0.5? Άρα θα υπάρχει ξεχωριστό ΦΚ με την κάλυψη αποκλειστικά που θα έχει συντελεστή 1?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.