Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

στην περίπτωση βιομηχανικού κτιρίου, με κεκλιμένη στέγη (δίρριχτη), όπου ουσιαστικά η χαμηλή πλευρά κατασκευάστηκε πιο ψηλά από ότι προβλεπόταν στην οικοδομική άδεια,

θεωρείται ότι υπάρχει υπέρβαση ύψους;

Ευχαριστώ

ypsos.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος υπό της στέγης είναι ενιαίος με τον κύριο χώρο του κτιρίου ή όχι?

Εάν ναι, τότε έχεις συτελεστή υπέρβαση ύψους, διαφορετικά (εάν δηλαδή ο χώρος υπό της στέγης είναι μη προσβάσιμος) υπολογίζεις τη παράβαση με αναλυτικό προυπολογισμό ο οποίος έχει το πλεονέκτημα ότι δε λαμβάνει υπόψη του λοιπούς επιβαρυντικούς συντελεστές (πχ υπέρβασης ύψους).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σ' ευχαριστώ

Ο διαχωρισμός μεταξύ εάν είναι προσβάσιμος ή όχι ο χώρος κάτω από τη "στέγη", ώστε να έχω ή όχι υπέρβαση ύψους

από που προκύπτει;

Και στις δύο περιπτώσεις δεν υπερβαίνω το μέγιστο ύψος κατά την οικοδομική άδεια (11μ).

Έτσι κι αλλιώς ο "χώρος" κάτω από τη στέγη, στα βιομηχανικά κτίρια ειδικά με μεταλλικό σκελετό, είναι μη προσβάσιμος.

Τι σημασία έχει δηλαδή κοιτώντας προς τα πάνω να βλέπω το σκελετό της στέγης ή μια ψευδοροφή;

Σκέψη κάνω, μήπως δεν έχω υπέβαση ύψους, αλλά υπέρβαση όγκου; και επομένως και στις δύο περιπτώσεις που διαχωρίζεις πάμε

με αναλυτικό;

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση θα ήταν η υπέρβαση ύψους να χρεωθεί μόνο στη σοφίτα με συντ. υπέρβασης ύψους (0.40+0.30)/προβλεπόμενο να υλοποιηθεί από την άδεια ύψος ισογείου. Δηλαδή να μπει ΥΔ με μειωτικό για τη σοφίτα και ταυτόχρονα υπέρβαση ύψους.

Ισογειου μονο ή ισογειου + στεγης?

Link to comment
Share on other sites

Για το προηγουμενο ποστ 779 συμφωνω με aythairetos, αφού τα 11 της ΑΔΕΙΑΣ δε ξεπεραστηκαν εγω θα εβαζα απλα αναλυτικο για διαφορετικο τροπο κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

στην περίπτωση βιομηχανικού κτιρίου, με κεκλιμένη στέγη (δίρριχτη), όπου ουσιαστικά η χαμηλή πλευρά κατασκευάστηκε πιο ψηλά από ότι προβλεπόταν στην οικοδομική άδεια,

θεωρείται ότι υπάρχει υπέρβαση ύψους;

Ευχαριστώ

attachicon.gifypsos.pdf

Το προβλεπόμενο από την άδεια μέγιστο ύψος κτιρίου στο σκαρίφημα σου είναι 8 μ. Έχεις υπέρβαση ύψους κατά 2 μ. Το ύψος των 11 μ. αφορά το μέγιστο ύψος κτιρίου μαζί με το επιπλέον ύψος της στέγης. 

Link to comment
Share on other sites

pavlos33 στον 4014 η Λεμπέση (οδηγίες αλφαβητικά κλπ) έλεγε ότι στα εκτός σχεδίου εάν η στεγη προσμετράται στο μαχ ύψος κτιρίου (επικουρικά), εγώ γενικά έχω την άποψη ότι σε τέτοια περίπτωση μπορούμε να ελέγξουμε συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλεπόμενο από την άδεια μέγιστο ύψος κτιρίου στο σκαρίφημα σου είναι 8 μ. Έχεις υπέρβαση ύψους κατά 2 μ. Το ύψος των 11 μ. αφορά το μέγιστο ύψος κτιρίου μαζί με το επιπλέον ύψος της στέγης. 

Μα στα βιομηχανικά κτίρια καθορίζεται μέγιστο ύψος τα 11μ, δεν αναφέρεται συν ή πλην ύψος στέγης, όπως π.χ στις κατοικίες και συνεπώς στο σκαρίφημά μου

το μέγιστο ύψος του κτιρίου μου είναι τα 11μ και όχι τα 8μ.

Στο διάγραμμα κάλυψης για τον Ν.4178/13, το μέγιστο ύψος για να υπολογίσω τα επιτρεπόμενα/πραγματοποιούμενα μεγέθη μου, θα παραμείνει το ίδιο, δηλαδή 11μ.

Το μόνο που θα αλλάξει είναι ο όγκος του κτιρίου, ο οποίος και προφανώς θα είναι μεγαλύτερος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.