Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

εκεινο ομως που θεωρω αδιαπραγματευτο σε σχεση μ αυτο που ειπε παραπανω ο periklis ειναι οτι :οταν η οικοδομη στην αδεια εχει υψος 7.5 μ και συ βρισκεις 8 τοτε εχει υπερβαση υψους σε ΚΑΘΕ περιπτωση...ειτε το επιτρεπομενο σημερα ειναι 7.5 ειτε 21...Ολες οι υπερβασεις κρινονται σε σχεση με τα εγγεκριμενα μεγεθη της αδειας και οχι με την εν δυναμει δυνατοτητα νομιμοποιησης του καθε μεγεθους

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν θα συνεχισω την κουβεντα γιατι εχω διαφορετικη προσεγγιση στο θεμα και δεν εχει και νοημα αλλωστε αφου ο νομος μας δινει απειρες δυνατοτητες ν αναπτυξει ο καθενας την προσωπικη του αποψη και να ειναι ολες αξιοπιστες και υπολογισιμες...

Θα συμφωνησω jja οτι στο υπεκα δεν εχουν ξεκαθαρισει ακομη τι συμβαινει με το υψος.Δεν ειναι δυνατον στον ενα συναδερφο να λενε τη μια προσεγγιση και σε καποιον αλλο καποια αλλη,,,

 

 

εκεινο ομως που θεωρω αδιαπραγματευτο σε σχεση μ αυτο που ειπε παραπανω ο periklis ειναι οτι :οταν η οικοδομη στην αδεια εχει υψος 7.5 μ και συ βρισκεις 8 τοτε εχει υπερβαση υψους σε ΚΑΘΕ περιπτωση...ειτε το επιτρεπομενο σημερα ειναι 7.5 ειτε 21...Ολες οι υπερβασεις κρινονται σε σχεση με τα εγγεκριμενα μεγεθη της αδειας και οχι με την εν δυναμει δυνατοτητα νομιμοποιησης του καθε μεγεθους

Δείτε στο τροποποιημενο παράρτημα Α ποτέ βάζουμε ΥΥ. Σκοπός είναι να είμαστε ακριβείς σε αυτά που λέμε και να μην παραθέτουμε προσωπικές γνώμες οι οποίες παραπλανουν τους συναδέλφους μηχανικούς.

ΥΥ λοιπόν, βάζουμε ΜΌΝΟΝ υπό προϋποθέσεις και όχι "ορίζει η ΟΑ 7.5 μ., έχω αυθαίρετο στα 8 μ. άρα βάζω ΥΥ"

Edited by PERIKLIS1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

η τροποποιηση του παραρτηματος λεει:

 

Συντελεστης υψους : Αφορα το αυθαιρετο υψος που συγκρινεται με το επιτρεπομενο απο τους ορους δομησης υψους που ισχυει στη θεση του ακινητου.Σε περιπτωση αυθαιρετου υψους τμηματος κτιριου , ως βαση αναφορας για τον υπολογισμο του ενιαιου ειδικου προστιμου λαμβανεται η αντιστοιχη επιφανεια του τμηματος του κτιριου .........

.........................................................

6.1    Αναφερεται σε εκατοστα του μετρου το αυθαιρετο υψος υπεργειων κατασκευων , που δεν καλυπτεται ειτε απο οικοδομικη αδεια, ειτε απο το υψος του νομιμως υφισταμενου τμηματος η κτιριου , που βρισκεται στην ιδια σταθμη με την αυθαιρετη κατασκευη, ειτε απο το επιτρεπομενο υψος που ισχυει στην περιοχη του ακινητου.

 

 

 

α) που λεει οτι την υπερβαση υψους κτιριου την υπολογιζουμε στο εμβαδον της καλυψης?αντιθετως ;ως βαση αναφορας για τον υπολογισμο του ενιαιου ειδικου προστιμου λαμβανεται η αντιστοιχη επιφανεια του τμηματος του κτιριου

β) που λεει οτι την υπερβαση υψους σε νομιμως υφισταμενο κτιριο (σαν το δικο σου), δεν την  υπολογιζουμε αν ειναι μεσα στο σημερινο επιτρεπομενο υψος?αντιθετως:Αναφερεται σε εκατοστα του μετρου το αυθαιρετο υψος υπεργειων κατασκευων , που δεν καλυπτεται ειτε απο οικοδομικη αδεια, ειτε απο το υψος του νομιμως υφισταμενου τμηματος η κτιριου...

Εσυ απο ολη την παραγραφο 6 σταθηκες στην τελευταια περιπτωση που αναφερεται στον τροπο υπολογισμου ΕΝΤΕΛΩΣ αυθαιρετου κτιριου οπου βαζουμε "χωρις οικοδ. αδεια:  ".......,ειτε απο το επιτρεπομενο υψος που ισχυει στην περιοχη του ακινητου"

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επειδή έχω μπερδευτεί με όλα αυτά, αν μπορείτε να με διαφωτίσετε:

 

Ας πάρουμε την απλή περίπτωση ισογείου με ΟΑ, στην οποία το επιτρεπόμενο ύψος είναι 3,00μ.

 

Έστω ότι υπάρχει αυθαίρετη προσθήκη κατ'επέκταση 10τμ και ΥΥ (σε όλο τοκτίριο) 20εκ.

Πώς αντιμετωπίζεται;

 

Α)κάνω 1 φύλλο καταγραφής με ΥΔ 10τμ και ΥΥ 20εκ;

 

ή

 

Β)κάνω 2 φύλλα καταγραφής, στο ένα θα είναι ΥΔ 10τμ και στο άλλο όλα τα τετραγωνικά της κάλυψης με ΥΥ 20εκ;

Link to comment
Share on other sites

Το προβλεπόμενο να υλοποιηθεί από την άδεια είναι 3 μ. 

Προσθήκη κατ επέκταση και νόμιμο κτίριο έχουν υπέρβαση ύψους 0.20 μ.

 

Άρα θα είχες 1 ΦΚ. Με ΥΚ=10 Τ.Μ, ΥΔ=10 Τ.Μ, Υ.Υ=0.20  και έλεγχο για παραβίαση Δ που αφορά στην προσθήκη των 10 τ.μ. και ένα δεύτερο Φ.Κ με την επιφάνεια του νόμιμου και Υ.Υ=0.20 μ. χωρίς ΥΔ για το νόμιμο κτίριο. Συντελεστής προσαύξησης προστίμου για το 1ο ΦΚ, λόγω υπέρβασης ύψους :0.20/3.00=0,06--->6%<20%--->1.2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε μεζονέτα του 2007 έγινε υπέρβαση ύψους κατά 1μ. (<20% και >5% του επιτρεπόμενου) και δημιουργήθηκε σοφίτα που τακτοποιήθηκε με 3843/10.

Θέλω τώρα να τακτοποιήσω την υπέρβαση ύψους. Πάω με απλή ΥΥ χωρίς ΥΔ ή με ΥΥ και ΥΔΒΧ, παρόλο που η σοφίτα είναι ήδη τακτοποιημένη? Ή μήπως μπορώ με αναλυτικό...?

Ευχαριστώ!

Edited by jimalexandrou
Link to comment
Share on other sites

Σε μεζονέτα του 2007 έγινε υπέρβαση ύψους κατά 1μ. (<20% και >5% του επιτρεπόμενου) και δημιουργήθηκε σοφίτα που τακτοποιήθηκε με 3843/10.

Θέλω τώρα να τακτοποιήσω την υπέρβαση ύψους.

Είναι ζήτημα το κατά πόσο απαιτείται τακτοποίηση για αυτές τις περιπτώσεις. Μπορείς να πας μόνο με ΥΥ μειωτικού συντελεστή χωρίς υπέρβαση δόμησης ή να κάνεις ανάκληση της παλιάς δήλωσης και να κάνεις εξ ολοκλήρου νέα με συμψηφισμό καταβληθέντων προστίμων αν βγαίνει μικρότερο το πρόστιμο (λογικά μόνο το παράβολο θα πληρώσεις).

 

Δείτε στο τροποποιημενο παράρτημα Α ποτέ βάζουμε ΥΥ. Σκοπός είναι να είμαστε ακριβείς σε αυτά που λέμε και να μην παραθέτουμε προσωπικές γνώμες οι οποίες παραπλανουν τους συναδέλφους μηχανικούς.

ΥΥ λοιπόν, βάζουμε ΜΌΝΟΝ υπό προϋποθέσεις και όχι "ορίζει η ΟΑ 7.5 μ., έχω αυθαίρετο στα 8 μ. άρα βάζω ΥΥ"

Κατά τη γνώμη μου το 6.1. προσπαθεί να καλύψει όλες τις πιθανές περιπτώσεις:

 

6.1. Αναφερεται σε εκατοστα του μετρου το αυθαιρετο υψος υπεργειων κατασκευων , που δεν καλυπτεται ειτε απο οικοδομικη αδεια (ύψος άδειας 7.5μ, επιτρεπόμενο περιοχής 11μ, ύψος κατασκευής 8μ =>έχω υπέρβαση ύψους), ειτε απο το υψος του νομιμως υφισταμενου τμηματος η κτιριου, που βρισκεται στην ιδια σταθμη με την αυθαιρετη κατασκευη (ύψος νομίμως υφιστάμενου 7.5μ, επιτρεπόμενο περιοχής 11μ, ύψος κατασκευής 8μ =>έχω υπέρβαση ύψους), ειτε απο το επιτρεπομενο υψος που ισχυει στην περιοχη του ακινητου (άδεια γιοκ, επιτρεπόμενο περιοχής 11μ, ύψος κατασκευής 8μ =>δεν έχω υπέρβαση ύψους).

 

Το κακογραμμένο παράρτημα Α δημιούργησε σύγχυση και σε αυτό το ζήτημα. Θεωρώ πως δεν άλλαξε κάτι και ισχύουν αυτά που ξέραμε από πριν.

 

Αν εξετάσεις συνολικά την οικοδομη: Βάζουμε τα μέτρα της κάλυψης στο κουτάκι της υπερβασης δόμησης, χωρίς υπέρβαση δόμησης και βάζεις τα εκατοστά ΥΥ με το αντίστοιχο ποσοστό.

Δηλαδή αν η οικοδομή είναι δίωροφη με υπόγειο συνολικού ύψους 7.5 μ αλλά τώρα είναι 8 μ , έχει δηλώσει ΥΥ 50 εκατοστά και έχει κάλυψη 100 τ.μ τότε βάζεις: 100 τ. μ. στην υπέρβαση δόμησης, επιλέγεις "χωρίς υπέρβαση δομησης". Στη ΥΥ βάζεις 50 εκ και ο έλεγχος ποσοστού είναι 0.50/7.50=0.067 δηλαδή <20%.

Αυτό έχει μια λογική αν και στο HD μου είχαν πει να υπολογίζω την ΥΥ στην επιφάνεια της ψηλότερης στάθμης κι ας έχει μικρότερη κάλυψη από ισόγειο - υπόγειο (σε περιπτώσεις ενιαίου ακινήτου χωρίς σύσταση). Οπότε μπορεί ο καθένας να αυτοσχεδιάσει μέχρι να βγει κάτι επίσημο (αν βγει).

 

Έχω περίπτωση δήλωσης Ν.4014 ενιαίας ιδιοκτησίας με συνολική ΥΥ<20% του επιτρεπόμενου ύψους, η οποία όμως προήλθε και από το υπόγειο και από τη σοφίτα που κάλυπτε μικρότερη επιφάνεια από το υπόγειο. Εκεί τι κάνουμε, χρεώνουμε την ΥΥ δύο φορές? Εγώ λέω προφανώς και όχι. Την δήλωσα λοιπόν όλη την ΥΥ στη σοφίτα. Αν κάτι αλλάξει και ισχύσει το σενάριο της στάθμης με την μεγαλύτερη κάλυψη για την ΥΥ, τότε κατά τη μεταφορά της δήλωσης στο Ν.4178 θα αλλάξουν τα τμ (ένα κομμάτι του υπογείου δεν είχε ΥΔ και έχει και αυτό ΥΥ), οπότε η συνέχεια είναι γνωστή (επαναϋπολογισμός, πρόστιμο πολλαπλάσιο κτλ). Άντε βγάλε άκρη μετά...

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τι αναφέρει το Παράρτημα:

6 Συντελεστής ύψους
Αφορά στο αυθαίρετο ύψος, που συγκρίνεται με το επιτρεπόμενο από τους όρους δόμησης ύψος που ισχύει στη θέση του ακινήτου.
Σε περίπτωση αυθαίρετου ύψους τμήματος κτηρίου, ως βάση αναφοράς για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου, λαμβάνεται η αντίστοιχη επιφάνεια του τμήματος του κτηρίου.
Στις περιπτώσεις υπέρβασης ύψους κτηρίου το οποίο εκ κατασκευής έχει κατανεμηθεί σε ορόφους, οι ιδιοκτήτες κάθε ορόφου είναι υπόχρεοι και αναφέρουν το τμήμα που τους αναλογεί.

6(1)

Αναγράφεται σε εκατοστά του μέτρου το αυθαίρετο ύψος υπέργειων κατασκευών, που δεν καλύπτεται
  • είτε από οικοδομική άδεια,
  • είτε από το ύψος του νομίμως υφιστάμενου τμήματος κτηρίου ή κτηρίου που βρίσκεται στην ίδια στάθμη με την αυθαίρετη κατασκευή,
  • είτε από το επιτρεπόμενο ύψος που ισχύει στην περιοχή του ακινήτου."

Εγω το αντιλαμβανομαι ως εξης: Το Παράρτημα αναφέρει "ειτε". Αν μια παράβαση με ΥΥ δεν καλύπτεται ειτε απο το ενα , ειτε απο το άλλο, ειτε απο το παρααλλο ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ μπαίνει ΥΥ.

 

Συνεπώς:

Στην περίπτωση που το πραγματοποιούμενο ύψος είναι μεγαλύτερο του ύψους της οικοδομικής άδειας και ταυτόχρονα μικρότερο του επιτρεπόμενου σήμερα στην περιοχή του ακινήτου, διακρίνουμε δύο περιπτώσεις:

1) Υπάρχει υπέρβαση δόμησης. Τότε ο συντελεστής ύψους λαμβάνει την τιμή 1,00.

2) Δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης. Τότε ο συντελεστής ύψους λαμβάνει την τιμή 1,00 μεν αλλά ο συντελεστής δόμησης λαμβάνει την τιμή 0,20 ή 0,40 αναλόγως.

Edited by PERIKLIS1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ pipakos! Γιατί πιστεύεις ότι μπορεί να μην απαιτείται τακτοποίηση; Αφού υπάρχει υπέρβαση...

Κάτι ακόμα: σε περίπτωση που έχω υπέρβαση ύψους 5% και συνυπάρχουν παραβάσεις που πάνε με αναλυτικό, μπορώ να κάνω συνολικό υπολογισμό των παραβάσεων (συμπεριλαμβανομένης της υπέρβασης ύψους) με αναλυτικό, σωστά? Σε αυτήν την περίπτωση, θα φτιάξω ένα φύλλο καταγραφής για την κάθε παράβαση που πάει με αναλυτικό ή ένα για όλα? Θα βάλω ΥΥ τότε, ή επειδή πάει με αναλυτικό δεν χρειάζεται?

Ευχαριστώ και πάλι...

Edited by jimalexandrou
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ είμαι της άποψης να κάνεις καινούρια τακτοποίηση στην περίπτωσή σου γιατι με το γράμμα του Ν.3843/10 όλες οι τότε τακτοποιήσεις που αφορούν χώρους εκτός του εγκεκριμένου όγκου της οικοδομής είναι άκυρες. Απλά υπάρχει και η αντίθετη γνώμη περί υπερβολής.

Ναι, μπορείς να τα κάνεις όλα μαζί με έναν αναλυτικό < 15000Ε σε ένα ΦΚ και να αναφέρεις τις παραβάσεις στο κουτάκι της περιγραφής. Εφόσον επιλέξεις να ρυθμίσεις την υπέρβαση ύψους με αναλυτικό τότε δεν έχει κάποια αξία ο συντελεστής ΥΥ (αν θες τον βάζεις για τυπικούς λόγους).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.