Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ιασονα καλημερα,δεν διαφωνω με σενα ουτε ομως ειμαι κ απολυτα σιγουρος,σου παραθετω,αποσπασμα απο το διαταγμα της περιοχης (εχει σχ.πολης)

<<πανω απο το μεγιστο υψος των κτιριων ειναι υποχρεωτικη η κατασκευη κεραμοσκεπους στεγης,μεγιστου υψους 1,59μ κ μεγιστη κλιση 25%>>

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι,
σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο με οικοδομική άδεια, 
πριν την κατασκευή του κτιρίου πραγματοποιήθηκε καθολική υπερύψωση του αγροτεμαχίου κατά περίπου 2,00μ.
(αυτή γίνεται κατανοητή σε σχέση με τη στάθμη του διπλανού αγροτεμαχίου)
Στη συνέχεια έγινε η εκσκαφή και η τοποθέτηση του κτιρίου στα μεγέθη και με τα ύψη ορόφων και στέγης της άδειας.
Πέρα από τον υπολογισμό των χωματουργικών για το καθολικό μπάζωμα (αναλυτικός)
το ότι το κτίριο έχει βρεθεί να είναι τοποθετημένο +2.00μ από την αρχική πρόβλεψη της άδειας θα πρέπει να υπολογιστεί ως υπέρβαση ύψους ή απλά μπορεί να θεωρηθεί ως υπέρβαση λόγω χωματουργικών όπως τα ξεμπαζώματα;
Ευχαριστώ
Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

απο HD

1.Σε  2οροφο απο την ΟΑ προβλεποταν στεγη σε τμημα της πλακας,τελικα εγινε στεγη σε ολοκληρη την πλακα με αποτελεσμα αυτη να ειναι υψηλοτερη απο την προβλεπομενη κ μη επισκεψιμη,χωρις ομως να εχει μεταβληθει το υψος του κτιριου μεχρι κ την πλακα...
Λαμβανοντας υποψιν κ  την παραγραφω που παραθετω απο το ΠΔ που ισχυει στη περιοχη μου <<<<πανω απο το μεγιστο υψος των κτιριων ειναι υποχρεωτικη η κατασκευη κεραμοσκεπους στεγης,μεγιστου υψους 1,59μ κ μεγιστη κλιση 25%>> 
εχω δυνατοτητα να επιλεξω μεταξυ  ΥΥ τελευταιου οροφου η αναλυτικου για την διαφορα υψους κ μορφης της στεγης?
ΑΠ.εαν το υψος πλακας ειναι το προβλεπομεκτιριο παμε με αναλυτικο 
 
2.Σε περιπτωση υπερυψωσης της σταθμης υπογειου ,με ταυτοχρονη αυξηση του υψους του κ ταυτοχρονη αυξηση του υψους του  τελευταιου οροφου(δευτερου),περα απο την παραβαση αναλυτικου για την υπερυψωση της σταθμης ,η ΥΥ στο υπογειο κ στον οροφο μπορει να υπολογιστει ενιαια βαζοντας σαν επιφανεια,αυτην του τελευταιου οροφου που ειναι ιδια με του υπογειου κ υψος  την συνολικη διαφορα ?Προκειται για ενιαια κατοικια δυοροφη κατοικια με υπογειο .
β)αν  στη πιο πανω περιπτωση ο οροφος ειναι μικροτερος απο το υπογειο ποια επιφανεια βαζω για τον υπολογισμο της ΥΥ?
ΑΠ
α)περαν του αναλυτικου για την υπερυψωση σταθμης,προσθετω τη διαφορα υψων σαν ΥΥ κ ΥΔ την επιφανεια τελευταιου κ συγκρινω με το 20%
β)το ιδιο κ επιφανεια βαζω το εμβαδο  τελευταιου οροφου,ανεξαρτητα αν το υπογειο ειναι μεγαλυτερο,διοτι αν ερθει καποιος κ ριξει μεζουρα απο πανω,θα μετρησει την ΥΥ συνολικα (ενιαια ιδιοκτησια) του κτιριου κ το εμβαδο του τελευταιου οροφου !!!!!!
 
3.α)σε ισογειο που το υψος της γρηπιδας ειναι το προβλεπομενο της ΟΑ, αλλα η στεγη εγινε υψηλοτερη μπορει να υπολογιστει με αναλυτικο?
β)αν στη πιο πανω περιπτωση ,η ΥΥ της στεγης οφειλεται σε προσθηκη κατεπεκταση,που ομως εχει ενιαια στεγη με το υφισταμενο (λειτουργικα ενιαιο)τοτε κανουμε 2ΦΚ?
1 ΦΚ γιατην προσθηκη με ΥΔ   κ ΥΥ,κ διαφορετικο για το προβλεπομενο απο την ΟΑ κτιριο μονο με ΥΥ χωρις ΥΔ ?
ΑΠ με αναλυτικο η στεγη εφοσον η γρηπιδα του κτιριου ειναι στο προβλεπομενο υψος,κτιριο εννουμε χωρις την στεγη(τορωτησα προφορικα κ το επιβεβαιωσε)
Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω 3 όροφη οικοδομή με 0,20μ υπέρβαση ύψους σε κάθε όροφο, σύνολο 0,60μ όλη η οικοδομή.Πως δηλώνεται, κάνω μια δήλωση για όλους ή πρέπει να κάνει ο καθένας ξεχωριστή δήλωση ανά ΟΙ? ή μπορούν να κάνουν ανά όροφο μια δήλωση και να μπουν οι οριζόντιες ιδιοκτησίες του κάθε ορόφου? δύο ΟΙ έχουν και από μια αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος σου επιτρέπει να κάνεις είτε μία δήλωση για όλους είτε κάθε μία Ο.Ι. ξεχωριστά. Δες τι σε συμφέρει αλλά πρέπει να προσέξεις στα φύλλα καταγραφής τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης να είναι σωστός (για τον κάθε ιδιοκτήτη ότι του αναλογεί) και ομοίως αν είναι κύρια και μοναδική ή άλλη κατοικία...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής:

 

Σε τριώροφο κτίριο έχω στον τελευταίο όροφο υπέρβαση ύψους 1,00 βάσει της οικοδ. άδειας χωρίς υπέρβαση δόμησης. Επιτρεπόμενο ύψος περιοχής 8,00μ.

Η λογική μου λέει, για να βρω τον συντελεστή υ.υ. : 1,00/8,00 <20% άρα συντελεστής 0,20.

Το παράρτημα Α στο πεδίο 5 με μπέρδεψε...

(π.χ. νόμιμου υπογείου με βοηθητ. χρήσεις και αυξηση του ύψους του χωρίς να προκαλεί υπέρβαση ύψους στην ανωδομή... )

 

 

Δηλαδή επειδή έχω υπέρβαση ύψους στην ανωδομή θα έχω συντελεστή 1,20 ή 1,40? Δηλαδή θα έχω ίδιο πρόστιμο με κάποιον που κάνει ολόκληρο αυθαίρετο όροφο?

Link to comment
Share on other sites

σε ισογεια οικια λογω κλισης του εδαφους

η πισω πλευρα ειναι στη σταθμη +0,00 οπως προβλεπεται στην οα

ενω μπροστα, η εισοδος βρισκεται στο +1,80 ενω στην αδεια ειναι στο 1,40

Επιπλεον η στεγη απο 2,50 εγινε 2,80 (σοφιτα)

Μεγιστο επιτρεπομενο υψος περιοχης 7,50 μ

 

εχω ΥΥ για το ισογειο χωρις ΥΔ    0,40/7,50

και για τη σοφιτα  0,30/7,50 με ΥΔ μειωτικου

ή και για τα δυο ο αριθμητης θα ειναι 0,70?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η αφετηρία μέτρησης υψών ποια είναι. Το διαμορφωμένο έδαφος (οικισμός) ή το κράσπεδο του πεζοδρομίου (σχέδιο πόλης)?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ακόμη δεν έχω ξεκαθαρίσει τα του ύψους και θάθελα πολύ κάποια βοήθεια..

1. Σε περιοχή εκτός σχεδίου στην Κασσάνδρα Χαλκιδικής, σε αυθαίρετη διώροφη μονοκατοικία, η οποία δηλώνεται σαν να μήν έχει άδεια, λόγω ασυμφωνίας του τοπογραφικού της άδειας με την υφιστάμενη κατάσταση, κατά την οποία το οικόπεδο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, άρα ανήκει στην κατηγορία 5, έχει κατασκευαστεί κεραμοσκεπή πάνω από την πλάκα του 2ου ορόφου, της οποίας ο εσωτερικός χώρος δεν είναι προσβάσιμος (δηλ. έχει ένα εξωτερικό άνοιγμα, αλλά δεν υπάρχει ούτε εσωτερική ούτε εξωτερική σκάλα που να επικοινωνεί με τον χώρο αυτό). Η στέγη έχει ύψος 2,40μ. Αρκεί να υπολογίσω την στέγη με αναλυτικό προϋπολογισμό ή πρέπει να υπολογίσω και υπέρβαση ύψους;
Το κτίριο μέχρι και το ύψος των δύο ορόφων δεν έχει υπέρβαση ύψους. Σε περίπτωση πού θα πρέπει να υπολογίσω υπέρβαση ύψους στέγης, θα υπολογίσω το ποσοστό της υπέρβασης σε σχέση με το επιτρεπόμενο ύψος στέγης ( 1.20μ) ή σε σχέση με το συνολικό επιτρεπόμενο ύψος κτιρίου (7μ+1.20μ); Με δεδομένο ότι στην κατηγ. 5 δεν μπορείς να τσεκάρεις το "χωρίς υπέρβαση δόμησης", η ΥΥ πάει και σαν υπέρβαση δόμησης.

Και ακόμη μία απορία..

2. Σε διώροφη μονοκατοικία σε οικισμό, έχει κατασκευαστεί πάνω από την πλάκα κεραμοσκεπή με ύψος 3.40μ. Προς την στέγη αυτή υπάρχει ανοικτό κλιμακοστάσιο από οπλισμένο σκυρόδεμα. Η στέγη είναι ανοικτή από την μία πλευρά και δεν έχει πέτσωμα, άρα δεν είναι μονωμένη, δηλ δεν δημιουργείται εσωτερικά στεγανός χώρος.
Μπορώ να υπολογίσω την στέγη και την σκάλα με αναλυτικό προϋπολογισμό; Το κτίριο, ως την πλάκα 2ου δεν έχει ΥΥ.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας



 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.