Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στον όροφο που έχει την υπέρβαση εφόσον έχει την μεγαλύτερη κάλυψη.

ΤΙ εννοείς με το ' εφόσον έχει την μεγαλύτερη κάλυψη';

Link to comment
Share on other sites

Ο όροφος που υπερβαίνει το εγκεκριμένο ύψος πολλές φορές έχει μεγαλύτερη κάλυψη από τον ισόγειο όροφο (λόγω κλειστών χώρων στους εξώστες, χαγιάτια κλπ). Σε αυτά τα ΄΄μέτρα΄΄ θα μπει η υπέρβαση και όχι σε έναν ισόγειο όροφο που πολλές φορές έχει μικρότερη κάλυψη οπότε δεν υπολογίζεται και η υπέρβαση σε ύψος στο συνολό της.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,ισως εχει απαντηθει  ...1)στο υψος ισχυει το 2% αποκλιση οπως στις διαστασεις  κ 2)αν σε 2οροφη οικοδομη με υπογειο, χωρις συσταση ΟΙ κ ανεξαρτητη κατοικια ανα οροφο,αυξηθηκε το υψος υπογειου κ ισογειου κατα 4 εκ αντιστοιχα κ μειωθηκε  κατα 8εκ ο οροφος με αποτελεσμα το συνολικο υψος του κτιριου να παραμενει το ιδιο με την αρχικη αδεια εχω ΥΥ?(απλα στις πλακες εμφανιζεται εσωτερικη διαφοροποιηση χωρις να αλλαζει το συνολικο υψος)

3)αν το καθαρο υψος παραμενει το ιδιο αλλα η πλακα ειναι παχυτερη(στα αρχ/κα συνηθως..διαφερει απο την Σ.Μ.),υπαρχει ΥΥ?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

κ μεχρι τοτε τι θα τρωμε???? :grin:  :grin:  :grin:  :grin:  με νερο θα τη βγαζουμε??

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Ο όροφος που υπερβαίνει το εγκεκριμένο ύψος πολλές φορές έχει μεγαλύτερη κάλυψη από τον ισόγειο όροφο (λόγω κλειστών χώρων στους εξώστες, χαγιάτια κλπ). Σε αυτά τα ΄΄μέτρα΄΄ θα μπει η υπέρβαση και όχι σε έναν ισόγειο όροφο που πολλές φορές έχει μικρότερη κάλυψη οπότε δεν υπολογίζεται και η υπέρβαση σε ύψος στο συνολό της.

Στην περίπτωση μου, η κάλυψη είναι η ίδια σε όλους τους ορόφους

Link to comment
Share on other sites

Σε τριοροφη οικοδομή χωρις σύσταση Ο.Ι. έχω υπέρβαση ύψους του ισογείου καθώς και μεγαλύτερη υπερύψωση. Η ΥΥ πρέπει να δηλωθεί στο ισόγειο, στον τελευταίο όροφο ή όπου συμφέρει;

το όπου συμφέρει θα το έλεγαν οι εργολάβοι της προηγούμενης γενιάς :grin: :grin: :grin: :grin:  συχνά τα δικαστήρια είχαν αντίθετη άποψη.

Σαφές είναι οτι αφορά το ισόγειο, υπολογίζεις στάθμες από σημείο αναφοράς , δηλαδή το δρόμο.

Γενάται ερώτημα όμως, όσον αφορά τους άλλους ορόφους τι κάνεις? ενδεχομένος να έχει πάλι υπέρβαση γιατί το ανώτερο σημείο σχετιζόμενο με το δρόμο θα ξεπερνά, οπότε ή κάνεις τρεις τακτοποιήσεις. ή ερώτημα ΔΟΚΚ

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν προκειται να δηλώσω την υπέρβαση και στο ισόγειο και στον όροφο! Εφόσον πρόκειται για ενιαία ιδιοκτησία, σκέφτομαι να το δηλώσω στον όροφο αφού εκεί έχω την υπέρβαση από το εγκεκριμένο ύψος. Την αλλαγή στο υψος του ισογείου θα την δικαιολογήσω ως "εσωτερική διαρρύθμιση".Στην τομή θα δείξω τα πραγματικά υψόμετρα παντού, ώστε σε μελλοντική σύσταση και μεταβίβαση να μην έχει προβλημα και να φαίνεται η κατάσταση όπως τακτοποιήθηκε με το νόμο. Νομίζω οτι έχει λογική η σκέψη μου...

Α! Και καμία σχέση με εργολάβους της προηγούμενης γενίας...Απλως ψάχνω να βρω λογική στο παράλογο!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω στο ισόγειο την έχεις, στο ισόγειο θα την βάλεις.

Στον όροφο όμως οταν σύμφωνα με άδεια έχεις πλάκα στο 4,50 και έχει κατασκευαστεί στο 5,00 τι κάνεις?!

ομοιως στο β' όροφο. :???:

ομως μιλάς για ενιαία, τι σημαίνει δηλαδή μια ιδιοκτησία ενός ιδιοκτητη?! γιατί τότε κάνεις μια υπαγωγή και είσαι οκ.

ή τρεις ιδιοκτησίες, ενός?! αν είναι ενός πάλι οκ είσαι. η γνώμη μου η ταπεινή πάντως σε κάθε περίπτωση είναι οτι αφού την υπέρβαση εχεις στο ισόγειο, στο ισόγειο θα την βάλεις. και η ιδια ταπεινή πάλι γνώμη οτι στην τεχνική περιγραφή τόσο του ισογείου, όσο και ορόφων θα μιλήσεις για την υπέρβαση ισογείου και τα προβλήματα που σου δημιουργεί.

απαραίτητη προυπόθεση πάντως είναι να μην έχουν οι ορόφοι υπερβαση και τα ύψη να ειναι όπως οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.