Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

στους οικισμούς τα υψόμετρα δεν λαμβάνονται από το κράσπεδο του πεζοδρομίου ή το δρόμο.

Για παράδειγμα στους οριοθετημένους οικισμούς: 

"4.α. Το μέγιστο ύψος των κτηρίων ορίζεται σε 7,50 μ. και μετράται σε κάθε σημείο της τομής του περιγράμματος αυτών με το φυσικό έδαφος. Σε κάθε περίπτωση, το ύψος των προβολών των κτηρίων σε κατακόρυφα επίπεδα, διερχόμενα από την τομή του περιγράμματος αυτών με το έδαφος, δεν μπορεί να υπερβαίνει το ανωτέρω οριζόμενο."

 

Από την περιγραφή των αυθαιρεσιών έχουμε δυο πιθανότητες. Η μια είναι το κτίριο να θεμελιώθηκε ψηλότερα κατά 30 εκ. Η δεύτερη είναι να μη μπαζώθηκε ο περιβάλλων χώρος.

Αν υποθέσουμε ότι έχουμε την οικοδομή θεμελιωμένη ψηλότερα.Στη περίπτωση αυτή έχουμε υπέρβαση ύψους για το υπόγειο (δες και τροποποιημένο παράρτημα νόμου στην περίπτωση 5 μετά τον αστερίσκο).

Αναφέρεις ότι η μια αποθήκη του υπογείου δεν κατασκευάστηκε και ουσιαστικά λαμβάνοντας χώρο από την όμορη αποθήκη, η σημερινή κατάσταση είναι μια κατοικία. 

Αν το υπόγειο δεν είχε χωριστεί σε οριζόντιες ιδιοκτησίες, διαμερισμάτωση δεν θα έβαζα. Θεωρώ ότι υπάγεται στα πλαίσια της εσωτερικής διαρρύθμισης.

Η αλλαγή χρήσης από χώρο Β.Χ σε χώρο Κ.Χ έχει τις προϋποθέσεις να λάβει μειωτικό συντελεστή.(τροποποιημένο παράρτημα περίπτωση 5 (2).

Άρα, ως προσωπική αντιμετώπιση της κατάστασης, θα έβαζα

1 ΦΚ:  Υ.Υ υπογείου με καταγραφή επιφάνειας  αφαιρούμενης της επιφάνειας της αλλαγής χρήσης

1 ΦΚ:  ΥΔ (με μειωτικό συντελεστή) με ταυτόχρονη Υ.Υ στην επιφάνεια η οποία έγινε κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παύλο ευχαριστώ.

 

Συμφωνώ με την προσέγγισή σου,όμως στο τροποποιημένο παράρτημα  Α του νόμου στην περίπτωση 5 μετά τον αστερίσκο , αναφέρεται "χωρίς να προκαλείται υπέρβαση ύψους στην ανωδομή". Εγώ έχω   υπέρβαση ύψους στο κτίριο 0,30 μ.Μπορώ να δεχθώ ότι έχω υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης στην επιφάνεια που παρέμεινε αποθήκη (1ο ΦΚ);

 

Άν δεν έχω σύσταση , η αλλαγή των  επιφανειών, της χρήσης ή του αριθμού των αποθηκών στο υπόγειο σε σχέση με τα εγκεκριμμένα σχέδια,  δεν θεωρείται αλλαγή διαμερισμάτωσης,αφού έχω αλλαγή μηχανολογικών εγκαταστάσεων;

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς αναφέρω στο πρώτο φύλλο καταγραφής.

ΥΥ (για το υπόγειο που παραμένει αποθήκη) χωρίς ΥΔ. Επειδή πολλά στο ν. 4178 και στις εγκυκλίους δεν είναι τόσο ξεκάθαρα επιλέγω να δώσω υπέρβαση ύψους στο υπόγειο. Αυτό που αναφέρει στο παράρτημα περί ανωδομής προσωπικά δεν το πολυεμπιστεύομαι. Ενδεχομένως να μας το "εξηγήσουν" σε επόμενη εγκύκλιο.

Στο δεύτερο Φ.Κ θα μπει κανονικά με την Υ.Δ διότι εκεί υπάρχει και άλλη αυθαιρεσία και δεν μπορείς να κάνεις χρήση του συντελεστή 0.2 για ΥΥ χωρίς ΥΔ.

 

Αυτή η ιστορία περί αλλαγής Η/Μ ήταν ένα φοβερό αστείο το οποίο γράφτηκε στο ν. 4014 και συνεχίστηκε και στον ν. 4178 με ..."copy-paste".

Στη περίπτωσή σου δεν υπάρχει διαμερισμάτωση. Συζητάμε για υπόγειο μονοκατοικίας χωρίς διακεκριμένες-αυτοτελείς ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

εχω οικοδομικη αδεια για ισογειο. εχει κατασκευαστει αυθαιρετος οροφος πανω απο το ισογειο. εχω υπερβαση δομησης . εχω και υπερβαση υψους?

Link to comment
Share on other sites

εχω οικοδομικη αδεια για ισογειο. εχει κατασκευαστει αυθαιρετος οροφος πανω απο το ισογειο. εχω υπερβαση δομησης . εχω και υπερβαση υψους?

 

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε!

σε περιπτωση που εχει γινει αλλαγη στα εσωτερικα υψη κτισματος προς οφελος ισογειου σε βαρος λοιπων οροφων χωρις να αλλαζει το τελικο υψος του ογκου, τι προτεινετε; (να σημειωθει οτι υπαρχει συσταση οριζοντιων και το ισογειο αποτελει χωριστη ιδιοκτησια)

Link to comment
Share on other sites

υπερβαση υψους χωρις υπερβαση δομησης για το ισογειο. οι αλλες ιδιοκτησιεςπροφανως θα ειναι μικροτερες και αρα σε μελλοντικο ελεγχο δεν θα εχουν προβλημα. εκτος και το υψος ειναι κατω απο το ελαχιστο για κυρια χρηση.

Link to comment
Share on other sites

υπερβαση υψους χωρις υπερβαση δομησης για το ισογειο. οι αλλες ιδιοκτησιεςπροφανως θα ειναι μικροτερες και αρα σε μελλοντικο ελεγχο δεν θα εχουν προβλημα. εκτος και το υψος ειναι κατω απο το ελαχιστο για κυρια χρηση.

για την περιπτωση που δεν υπαρχει συσταση θα μπορουσαμε πιθανως να το παμε με αναλυτικο;

 

ευχαριστω για την απαντηση σου :)

Link to comment
Share on other sites

Από Help Desk:

  • υπέρβαση ύψους (και γενικά) διάστασης μέχρι 2% με max τα 20cm: δεν μας νοιάζει
  • υπέρβαση ύψους (και γενικά διάστασης) από 2% έως 5%: κατηγορία 3 (για τα μήκη εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια >2%)
  • υπέρβαση ύψους > 5%: ΥΥ
Link to comment
Share on other sites

 

Από Help Desk:

  • υπέρβαση ύψους (και γενικά) διάστασης μέχρι 2% με max τα 20cm: δεν μας νοιάζει
  • υπέρβαση ύψους (και γενικά διάστασης) από 2% έως 5%: κατηγορία 3 (για τα μήκη εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια >2%)
  • υπέρβαση ύψους > 5%: ΥΥ

 

σ ευχαριστω πολυ!!

 

η δευτερη απορια μου ηταν στο γεγονος οτι αν δεν υπαρχει συσταση ειναι ολο το κτισμα μια ιδιοκτησια οποτε στο συνολο δεν υπαρχει υυ.

καπως ετσι θα κινηθω με τα παραπανω ομως 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.