Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε ισόγειο ελαιοτριβείο το εγκεκριμμένο ύψος της Ο.Α. ήταν 7.50μ + 1.50μ στέγη.Στην κατασκευή το ύψος είναι 9.53μ +0.95μ η στέγη.    Δηλ .  Ητοίχων με ΥΥ, ενώ Ηστέγης<εγκεκριμμένου.

 

Για τον υπολογισμό του προστίμου λόγω ΥΥ, τι αυθαίρετο ύψος λαμβάνω;

Α/ ΥΥ=9.53-7.50=2.03μ  άρα ΥΥ>20%       ή

 

Β/συνολικό εγκεκριμμένο μαζί με τη στέγη- συνολικό κατασκευής μαζί με την υπάρχουσα στέγη δηλ. (9.53+0.95)-(7.50+1.50) άρα ΥΥ<20%;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η στέγη προβλεπόταν να κατασκευαστεί υπεράνω του επιτρεπόμενου ύψους, το οποίο ήταν 7.50 μ. Στη σημερινή κατάσταση παραμένει άνω του επιτρεπόμενου ύψους με τη μόνη διαφορά να είναι, η αυθαίρετη αύξηση του ύψους του κτιρίου.

Άρα, υπέρβαση ύψους 2.03 μ.. με συντελεστή υπέρβασης ύψους >20%.

Αν το ύψος της στέγης προβλεπόταν να είναι 0.95, τότε δεν υπάρχει άλλη παράβαση. Αν όχι τότε μια λοιπή παράβαση λόγω του διαφορετικού σχήματος (επιφάνειας και όγκου) που προκύπτει εξαιτίας του χαμηλότερου κορφιά. 

Κάποιες άλλες παραβάσεις σε ανοίγματα θα υπάρχουν ώστε να γίνει ενιαίος αναλυτικός προυπολογισμός.

Link to comment
Share on other sites

Η στέγη προβλεπόταν 1.50μ αντί του 0.95 που τελικά κατασκευάστηκε.

Αλλα νομίζω ότι η χαμηλότερη στέγη καλύπτεται από την Ε/Αhd  της εγκ .3 "...ως μη πραγματοποίηση τμήματος του κτιρίου....".

Πάντως έστω και άν  υπολογίσω το χαμηλότερο κορφιά με αναλυτικό δεν με απασχολεί  γιατί ούτως ή άλλως έχω λοιπές παραβάσεις ώστε να ενσωματωθεί και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

οι κεκλιμμένες γραμμές είναι η κάτω μεριά της στέγης, το κόκκινο ειναι η πραγματικότητα και το πράσινο η άδεια. Η άλλη διάσταση του κτιρίου (δωματίου) ειναι 4.5 m.

 

Υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης σε εμβαδό 2.5x4.5; (και αναλυτικός για τη στέγη)

Ευχαριστώ

post-34303-0-48432600-1435063236.png

Edited by Σλάρτιμπαρτφαστ
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, με τη διαφορά δύο αναλυτικών προϋπολογισμών (αυτού που τελικώς έγινε μείον αυτού που έπρεπε να γίνει με βάσει την ΟΑ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στον 4014 είχα "καταθέσει" αρνητικό προϋπολογισμό σε μια περίπτωση.

Δεν έχει σημασία το ποσό.... (αν είναι έως το όριο των 15.000 σήμερα).

Η μια λοιπή παράβαση υφίσταται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το γράφει κάπου, εγώ το κάνω στηριζόμενος στη ...."λογική".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.