Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφοι χρόνια πολλά

Επανέρχομαι σε ένα θέμα που με απασχολεί και το έχουμε ξανασυζητήσει αλλά θέλω να διευκρινήσω λίγα πραγματάκια .

Σε διώροφη οικοδομή Εκτός σχεδίου ΜΕ ΣΥΣΤΑΣΗ οριζόντιας έχω κάποια υπέρβαση δόμησης και το εξής θέμα .

Το ύψος ορόφου μειώθηκε από 3.00 σε 2.80 λόγω μη κατασκευής πλακας και η στέγη αυξήθηκε από 1:50 σε 1:90. Ουσιαστικά φαίνονται τα Ζευκτα αλλά δεν έχει δημιουργηθεί πατάρι η άλλος χώρος εντός της στέγης .

Η στέγη κανονικά είναι κοινόχρηστος χώρος

 

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση ;

1) χρεώνω ΥΥ στον όροφο 1:90 λόγω της συνένωσης με τη στέγη ; (Όμως στην Ο.Α υπάρχει στέγη 1:50)

2) χρεώνω 20 cm στον όροφο μιας και το 1:50 της στέγης υπάρχει στην Ο.Α και 1 λοιπή για την αύξησης της στέγης

3) δεν χρεώνω ΥΥ , αλλά μια λοιπή παράβαση για την αύξησης της στέγης στο φάκελο τακτοποίησης κοινόχρηστων και η οριζόντια δεν έχει ΥΥ . Διότι η στέγη είναι κοινοχρηςτη Όπως είπαμε . Με τη δέσμευση ότι θα γίνει τροποποίηση της οριζόντιας .

4) κάτι άλλο ;

 

Σε όλα τα παραπάνω παίρνω υπεύθυνες δηλώσεις από τους 2 ιδιοκτήτες ότι θα προβούν σε τροποποίηση της σύστασης και θα παραχωρηθεί η στέγη στον Α όροφο ;

 

 

Τι προτίθεμαι να κάνω :

Να πάρω υπεύθυνες δηλώσεις από τους ιδιοκτήτες ότι θα προχωρήσουν σε τροποποίηση της σύστασης μετά την νομιμοποίηση (θα παραχωρηθεί η στέγη στο Α όροφο ) και μετά να θεωρήσω νόμιμο ύψος ορόφου 3+1:50 = 4:50 και πραγματοποιημένα 2:80+1:90 =4:70 άρα υπέρβαση ύψους 20cm + 1 λοιπή παράβαση για την αύξηση του ύψους στέγης .

 

 

 

Για βοηθειστε βρε παιδιά

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε οικοδομη που μελετηθηκε να εχει ισογειο συν οροφους και κατασκευαστηκε και υπογειο (δεν καλυφθηκαν τα πεδιλα απλα και εβγαλε ο εργολαβος το 1959 αποθηκες παρακολουθηματα) τακτοποιω αποθηκη παρακολουθημα του διαμερισματος μου

Κατηγορια 1 θα παει η ΥΔΒΧ αλλα εχει υπερβαση υψους η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι χρόνια πολλά

Επανέρχομαι σε ένα θέμα που με απασχολεί και το έχουμε ξανασυζητήσει αλλά θέλω να διευκρινήσω λίγα πραγματάκια .

Σε διώροφη οικοδομή Εκτός σχεδίου ΜΕ ΣΥΣΤΑΣΗ οριζόντιας έχω κάποια υπέρβαση δόμησης και το εξής θέμα .

Το ύψος ορόφου μειώθηκε από 3.00 σε 2.80 λόγω μη κατασκευής πλακας και η στέγη αυξήθηκε από 1:50 σε 1:90. Ουσιαστικά φαίνονται τα Ζευκτα αλλά δεν έχει δημιουργηθεί πατάρι η άλλος χώρος εντός της στέγης .

Η στέγη κανονικά είναι κοινόχρηστος χώρος

 

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση ;

1) χρεώνω ΥΥ στον όροφο 1:90 λόγω της συνένωσης με τη στέγη ; (Όμως στην Ο.Α υπάρχει στέγη 1:50)

2) χρεώνω 20 cm στον όροφο μιας και το 1:50 της στέγης υπάρχει στην Ο.Α και 1 λοιπή για την αύξησης της στέγης

3) δεν χρεώνω ΥΥ , αλλά μια λοιπή παράβαση για την αύξησης της στέγης στο φάκελο τακτοποίησης κοινόχρηστων και η οριζόντια δεν έχει ΥΥ . Διότι η στέγη είναι κοινοχρηςτη Όπως είπαμε . Με τη δέσμευση ότι θα γίνει τροποποίηση της οριζόντιας .

4) κάτι άλλο ;

 

Σε όλα τα παραπάνω παίρνω υπεύθυνες δηλώσεις από τους 2 ιδιοκτήτες ότι θα προβούν σε τροποποίηση της σύστασης και θα παραχωρηθεί η στέγη στον Α όροφο ;

 

 

Τι προτίθεμαι να κάνω :

Να πάρω υπεύθυνες δηλώσεις από τους ιδιοκτήτες ότι θα προχωρήσουν σε τροποποίηση της σύστασης μετά την νομιμοποίηση (θα παραχωρηθεί η στέγη στο Α όροφο ) και μετά να θεωρήσω νόμιμο ύψος ορόφου 3+1:50 = 4:50 και πραγματοποιημένα 2:80+1:90 =4:70 άρα υπέρβαση ύψους 20cm + 1 λοιπή παράβαση για την αύξηση του ύψους στέγης .

 

 

 

 

Επειδή η οικοδομή έχει σύσταση εξετάζεται τμηματικά το ύψος της κάθε οριζόντιας. Στη βεβαίωση μεταβίβασης αυτό θα υπογράψεις. Δηλαδή, ότι δεν έχει αυξηθεί δόμηση, κάλυψη και ύψος της κάθε οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Η επίμαχη οριζόντια του ορόφου, ως ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία έχει αυξήσει το ύψος της λόγω της μη κατασκευής πλάκας και ενσωματώνοντας το ύψος της στέγης στο εσωτερικό της ύψος. 

Η παράβαση είναι η υπέρβαση ύψους  και φυσικά απαιτείται συναίνεση, κατά όμοιο τρόπο με αυτόν όπου το διαμέρισμα θα είχε φτιάξει κατοικήσιμο όροφο στο δώμα.

Οι δηλώσεις που αναφέρεις δεν άπτονται της αρμοδιότητάς σου και δεν ενδιαφέρουν τη δήλωση υπαγωγής. Η συναίνεση, λόγω καταπάτησης-χρήσης κοινόκτητου τμήματος της οικοδομής, αρκεί,  γιατί έτσι ορίζει ο νόμος.

Το μέγιστο ύψος κτιρίου δεν έχει μεταβληθεί. Το αντίθετο μάλιστα, έχει μειωθεί κατά 20 εκ. Το εσωτερικό ύψος της οριζόντιας είναι αυτό που συντελεί στην αυθαιρεσία.

Το εγκεκριμένο ύψος στέγης 1.50 μ πως πέρασε σε εκτός σχεδίου? Οι διατάξεις του ΦΕΚ 270/Δ/85 όπως τροποποιήθηκαν και συμπληρώθηκαν αναφέρουν προσαύξηση ύψους 1.20 μ. για κατασκευή στέγης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η οικοδομή έχει σύσταση εξετάζεται τμηματικά το ύψος της κάθε οριζόντιας. Στη βεβαίωση μεταβίβασης αυτό θα υπογράψεις. Δηλαδή, ότι δεν έχει αυξηθεί δόμηση, κάλυψη και ύψος της κάθε οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Η επίμαχη οριζόντια του ορόφου, ως ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία έχει αυξήσει το ύψος της λόγω της μη κατασκευής πλάκας και ενσωματώνοντας το ύψος της στέγης στο εσωτερικό της ύψος.

Η παράβαση είναι η υπέρβαση ύψους και φυσικά απαιτείται συναίνεση, κατά όμοιο τρόπο με αυτόν όπου το διαμέρισμα θα είχε φτιάξει κατοικήσιμο όροφο στο δώμα.

Οι δηλώσεις που αναφέρεις δεν άπτονται της αρμοδιότητάς σου και δεν ενδιαφέρουν τη δήλωση υπαγωγής. Η συναίνεση, λόγω καταπάτησης-χρήσης κοινόκτητου τμήματος της οικοδομής, αρκεί, γιατί έτσι ορίζει ο νόμος.

Το μέγιστο ύψος κτιρίου δεν έχει μεταβληθεί. Το αντίθετο μάλιστα, έχει μειωθεί κατά 20 εκ. Το εσωτερικό ύψος της οριζόντιας είναι αυτό που συντελεί στην αυθαιρεσία.

Το εγκεκριμένο ύψος στέγης 1.50 μ πως πέρασε σε εκτός σχεδίου? Οι διατάξεις του ΦΕΚ 270/Δ/85 όπως τροποποιήθηκαν και συμπληρώθηκαν αναφέρουν προσαύξηση ύψους 1.20 μ. για κατασκευή στέγης

Γεια σου Παυλο και σε ευχαριστώ

Το αγροτεμάχιο είναι στη ζώνη των 800μ και γι αυτό του επέτρεψαν στέγη 1.5 ΜΕΤΡΟ

 

Στο δια ταύτα

Αν μια οριζόντια "φάει" από τον κοινόχρηστο διάδρομο τι κάνουμε ;

Αυτό που λες έχει λογική , όμως σε άλλο topic αυτού του φόρουμ συνάδελφοι που ρώτησαν ΔΟΚΚ κλπ , τους απάντησαν ότι δεν πάει σαν ΥΔ αφού οι κοινόχρηστοι έχουν μετρήσει στη δόμηση και κάλυψη .

Κατ'αναλογοα λοιπόν χρεώνω μια λοιπή για τη συνένωση του νόμιμου ύψους και ΥΥ το επι πλέον με την υποχρέωση της τροποποίησης της οριζόντιας .

Δεν ξέρω , είναι κι εγώ μπερδεμένος .

Υπέρ της ασφαλείας καλό είναι να χρεώνουμε παραπάνω αλλά όταν το παραπάνω είναι 10000 € το ψάχνω λίγο παραπάνω . Δεν ξέρω πια ....

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρεώσεις λοιπή παράβαση.

Θα χρεώσεις Υ.Υ χωρίς υπέρβαση δόμησης. Αναφέρεται ρητά αυτή η περίπτωση στην παρ.19.1.α του νόμου, όταν έχεις παράβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης και στην ηλεκτρονική δήλωση υπάρχει αντίστοιχη επιλογή.

Το διαμέρισμα έχει καταλάβει κοινόχρηστο όγκο στην προκειμένη. Γι αυτό απαιτείται συναίνεση. Δεν έχει επεκταθεί οριζόντια ώστε να έχεις υπερβάσεις δόμησης.

Το τι θα τροποποιήσουν μετά δε σε απασχολεί.

Εσύ θα κληθείς να δώσεις 2 βεβαιώσεις για οποιαδήποτε μεταβολή εμπράγματου δικαιώματος.Θα έχεις ρυθμίσει το πάνω διαμέρισμα και όλα θα είναι ΟΚ από την πλευρά σου.

 

Αυτό που ρωτάς περί επέκτασης διαμερίσματος σε κοινόχρηστο διάδρομο, η δική μου αντιμετώπιση είναι η υπέρβαση δόμησης. Ακούγεται και η γνώμη της διαφορετικής διαμερισμάτωσης, για την οποία προσωπικά δεν συμφωνώ. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι Παυλο

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ το περίγραμμα του κτιρίου είναι ΟΚ έχω θεωρητική υπέρβαση δόμησης λόγω μετακίνησης του κτιρίου κατα 2 μ , όποτε το πρόστιμο φτάνει στο θεό !!!

Λέω να στείλω και ΤΕΕ και βλέπουμε .

Παυλο σε ευχαριστώ και πάλι για τη γνώμη σου , που μάλλον συμφωνώ ότι είναι και η σωστή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλό μεσημέρι.

Σε οικοδομή με ισόγειο και δύο ορόφους σύμφωνα  με την άδεια το ύψος είναι 9,00μ  +2,40 μ η απόληξη του κλιμακοστασίου ,το επιτρεπόμενο της περιοχής είναι 11,00μ.

Υπάρχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών .

Μία οριζόντια έχει αποκλειστική χρήση 30μ2 του δώματος  τα οποία έχει κλείσει και έχει κάνει γκαρσονιέρα.

Υπολογίζω για κατηγορία υπέρβαση ύψους 2,40/9,00=0,26% άρα κατηγορία 5 και στο φύλλο καταγραφής υπέρβαση δόμησης 30 μ2 τα οποία ελέγχω με τα χιλιοστά της

ιδιοκτησίας της οποίας ανήκει ; και υπέρβαση ύψους (11,40-11,00)/11< 20% ;

Δεύτερη οριζόντια έχει αποκλειστική χρήση 30μ2 στο δεύτερο όροφο τα οποία έχει κλείσει και έχει κάνει γκαρσονιέρα .Αφού είναι κατ΄ επέκταση δεν έχω υπέρβαση ύψους

και την υπέρβαση δόμησης 30 μ2 την  οποία ελέγχω με τα χιλιοστά της ιδιοκτησίας της οποίας ανήκει ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έκανα μια γρήγορη αναζήτηση αλλά δεν με κάλυψαν οι υπάρχουσες περιπτώσεις και θα αναζητησω περαιτερω αλλα ας πω τις ερωτησεις μου. Έχω περίπτωση με ισόγεια μονοκατοικία στην οποία έγινε αυθαίρετα προσθήκη ορόφου. Πως θα εισάγω στο σύστημα την παράβαση? ΥΔ κχ και ΥΥ? Χρειάζεται μελετη στατικής επάρκειας η μονο δεδοτα? 

Link to comment
Share on other sites

 Θα καταχωρήσεις στο σύστημα, υπέρβαση δόμησης την επιφάνεια της προσθήκης με ταυτόχρονη υπέρβαση ύψους στο ίδιο φύλλο καταγραφής.

Ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης θα είναι η επιφάνεια της αυθαίρετης προσθήκης προς το σημερινό Σ.Δ του οικοπέδου εκφρασμένο σε τ.μ, ενώ ο συντελεστής υπέρβασης ύψους θα είναι το ύψος της αυθαίρετης προσθήκης, έστω h προσθ. προς το ύψος του ισογείου επί 100%. Τα παραπάνω σου δίνουν αυξητικούς συντελεστές προστίμου.

Τα παραπάνω ισχύουν με την παραδοχή ότι δεν έχει σύσταση Ο.Ι και το ισόγειο δεν εμφανίζει καμία αυθαιρεσία.

 ΔΕΔΟΤΑ θα συντάξεις και όχι μελέτη στατικής επάρκειας.

Κάνε μια δοκιμή στο σύστημα αυθαιρέτων να δεις πως δουλεύουν τα φύλλα καταγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! Όσον αφορά τον συντελεστή υπέρβασης του ύψους νόμιζα βγαίνει συγκρίνοντας την υπέρβαση (h) με το επιτρεπόμενο στην περιοχή. Έστω ότι επιτρέπεται 7μ και έχω αυθαίρετη προσθήκη 3μ σε νόμιμο ισόγειο επίσης 3μ αυτό μου δίνει 3/7 επί 100% =42% έναντι 100% με τον δικό σου τρόπο. Βέβαια το όριο είναι 20% οπότε δεν αλλάζει κάτι εκτός αν έχω μεγαλύτερο επιτρεπόμενο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.