Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν κατάλαβα καλά,δεν έχεις ξεμπάζωμα (το υψόμετρο αναφοράς 0,00 είναι μάλλον σταθερό,προφανώς δρόμος-πεζοδρόμιο).Όπως το βλέπω (και εφόσον πρόκειται για μια Ο.Ι μεζονέτα 3 επιπεδων) έχεις υπέρβαση ύψος κατά 1,50m με ποσοστό υπέρβασης ύψους 1,50/16,50 και επιφάνεια αναφοράς αυτήν του τελευταίου ορόφου.Π.Χ αν έστω κάθε επίπεδο έχει Ε=80m2 και συνολικά 240m2 μεζονέτα τότε έχεις ΥΥ χωρίς ΥΔ σε αυτά τα 80m2 του τελευταίου ορόφου.Έτσι θα το αντιμετώπιζα.Το άλλο ερώτημα είναι αν έχεις και π.χ 20m2 Η/Χ (που προβλέποταν στην άδεια) στον τελευταίο όροφο,μήπως πρέπει αντί για 80m2 ΥΥ χωρίς ΥΔ να χρεώσεις 100m2 (80+20) ΥΥ χωρίς ΥΔ...
Ένα ακόμα θέμα/ερώτημα σχετικά με τις αντιπαθητικές ΥΥ...

Τώρα για τις ενδιάμεσες αλλαγές των υψομέτρων των ορόφων ίσως σκεφτόμουν για αναλυτικό,αλλά δε μου έχει τύχει,ίσως κάποιος άλλος συνάδελφος που το έχει αντιμετωπίσει μπορεί να δώσει μια στοιχειθετημένη άποψη...

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ύψη μόνο ταλαιπωρία προκαλούν. Οπως είπε και ο φίλος πιο πάνω δεν έχεις προφανώς ξεμπάζωμα.Έχεις ΥΥ 1,50μ για όσα τ.μ. και δώστα στον 3 όροφο της μεζονέτας.Τα υπόγεια δεν έχουν μετρήσει προφανώς στη δόμηση οπότε πρέπει να το δείς λίγο καθώς η μεζονέτα σου περιλαμβάνει 2 υπόγεια(Το ένα είναι σε υπόγεια στάθμη  και θα πάει με 50% το άλλο-ισόγειο θα πάει ΥΔ ΚΧ).Ο τελευταίος όροφος-του κτιρίου την πληρώνει την νύφη χωρίς να φταίει. Τα πράγματα θα ήταν πιο απλά με φίξ ποσό για ΥΥ αν΄λογα με τα μέτρα π.χ 500 για ως 0,50 800 για 1 και να αυξάνεται με λίγο μικρότερο συντελεστή κάθε επόμενη φορά.Βάλε και ένα 500 αρικο για αναλυτικό τις διαφορές σαν τροποποιήση στατικής μελέτης και βάλε και ότι άλλο μπορείς(κουφώματα Η/Μ διαρυθμίσεις-έστω και αν δε συντελούν παράβαση-μην πάει τσάμπα το 500αρικο και καλή τύχη!!

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η περίπτωση μου είναι λίγο περίεργη να ξεκινήσουμε με τα βασικά..Στο παρακάτω σχήμα έχω 3 περιπτώσεις αυθαίρετης υπέρβασης ύψους.

post-86-0-20749500-1425242462_thumb.jpg

Περίπτωση Α) ΥΥ = 0,30 /11,00 , σωστά ?

 

Περίπτωση Β) Υπάρχει ΥΥ της Ο.Ι. του Ισογείου ή γενικά κάποιων άλλων ορόφων ? Όπως βλέπετε έχει γίνει υπερύψση ολόκληρου του κτιρίου κατά 1,00μ. .

 

Περίπτωση Γ) Συνδυασμός της Α και της Β. Σε αυτήν την περίπτωση τι ΥΥ έχω ? Υπάρχει σίγουρα ΥΥ 0,30μ σε σχέση με το ύψος των 3,00μ..

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος αντιμετώπισης εξαρτάται από τον εάν οι 3 όροφοι που δείχνεις είναι μία Ο.Ι που τακτοποιείς ή όχι.Θα μπορούσε να είναι 3 ξεχωριστές Ο.Ι που τακτοποιείς ξεχωριστά με 3 ξεχωριστές δηλώσεις,ή ενδεχομένως να τακτοποιείς μόνο μία από αυτές,ή ακόμα 3 ξεχωριστές Ο.Ι που τις τακτοποιείς όλες με μία δήλωση.Το μόνο βέβαιο είναι το μπέρδεμα...


 

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο ποστ ας πούμε ότι ο κάθε όροφος είναι ξεχωριστή Ο.Ι. και εγώ ρυθμίζω το Ισόγειο μόνο. Ας βρούμε το βασικό και πάμε στο πολύπλοκο.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή:

A)ΥΥ =0,30m
B)YY = 1.00m (υπάρχει υπερύψωση,όχι ξεμπάζωμα)
Γ)ΥΥ = 1,30m (Υπάρχει ΥΥ Ο.Ι + υπερύψωση που δεν προήλθε από ξεμπάζωμα)

Έτσι θα το αντιμετώπιζα εγώ πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Λογικά έτσι είναι. Αν και και για το (Β) πιστεύω ότι οι πιο πολλοί όταν πάμε να ελέγξουμε μία Ο.Ι. για βεβαίωση μεταβίβασης ελέγχουμε το ύψος της Ο.Ι. μόνο (δηλαδή το 3,00 στην περίπτωση μου) και όχι την στάθμη της Ο.Ι. αν είναι σύμφωνη με την άδεια δηλαδή αν έχει γίνει υπερύψωση.

 

Τώρα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, μία άλλη εκδοχή του (Γ). Αν είχε γίνει υπερύψωση 1,00μ αλλά ο όροφος δεν είχε αυξηθεί 0,30μ. αλλά είχε μειωθεί (!) αντί για 3,00 σε 2,70. Τότε πάλι έχουμε ΥΥ = 0,70μ ?

Link to comment
Share on other sites

Την κουρτίνα 3! συγγνώμη συνάδελφε αλλά θα έσκαγα άμα δεν το γραφα με τι βλακείες μας έχουν βάλει και ασχολιόμαστε. Όσο για τις ΟΙ και τα ύψη έχεις δίκιο ελέγχουμε το ύψος της οριζόντιας αλλά  χάνεις το ''δάσος'' και βλέπεις το δέντρο  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,καθένας πράτει όπως κρίνει.Στο Β που μου λες,μπορεί και εγώ αν έβρισκα ΟΚ το ελεύθερο ύψος της Ο.Ι να μην κοιτούσα αν υπερυψώθηκε η οικοδομή.Όντως συνήθως δεν κοιτάμε.από τη στιγμή όμως που το κοίταξες,είναι τόσο εμφανές και το έχεις διαπιστώσει,το πως θα προχωρήσει ο καθένας είναι δικό του θέμα και ευθύνη,μεγάλα παιδιά είμαστε με τεράστιες ευθύνες.
Με αυτό το σκεπτικό,αν η Ο.Ι μου αντί για ύψος 3m είχε 2,70 δε θα χρέωνα ΥΥ,θα το έγραφα όμως πιθανόν στην τεχνική μου έκθεση.δε μου έχει τύχει πάντως.

Ειδικά αυτό το ύψος όμως στις τακτοποιήσεις μας έχει φάει τα συκώτια πάντως.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον συνάδελφο Elounda 1000%.Γενικά δεν είναι πράγματα με αυτά που ασχολούμαστε,ΑΗΔΙΑ με έχει πιάσει με τα αυθαίρετα,αλλά τι να κάνεις που όλα τα άλλα έχουν πρακτικά παγώσει και ελπίδα για τον κλάδο μας δε φαίνεται να υπάρχει στον ορίζοντα?
Καθόμαστε και ασχολούμαστε με κάτι 100% μη παραγωγικό,διαβάζουμε και αποκτούμε γνώση σε κάτι ΑΧΡΗΣΤΟ που αύριο αν αλλάξει ο νόμος θα πρέπει πάλι να τα πάρουμε από την αρχή,ενώ επίσης είναι βέβαιο οτι μπροστά μας θα συναντάμε μια ζωή αρκούδες τακτοποιήσεις κ.λ.π που θα χαλάνε ακόμα περισσότερο τα σκότια μας.
Όλοι ξέρουμε οτι αυτή η φάση με τα αυθαίρετα ΔΕ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.Στον μέλλον είναι απολύτως βέβαιο οτι θα εμφανιστούν ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα με τις μεταβιβάσεις τακτοποιημένων και τότε (ή νωρίτερα ακόμα πιστεύω εγώ) σε ένα βράδυ θα τα διαγράψουν όλα για να ξεπεραστεί το κοινωνικό πρόβλημα που θα έχει ανακύψει.Ή θα βγει ένας νέος νόμος κ.λ.π...


ΠΛΗΡΕΣ ΑΔΙΕΞΟΔΟ....
 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω μπερδευτει παρα πολυ με το θεμα της Υ.Υ.......

Ας υποθεσουμε οτι εχω μια μαιζονετα (2 οροφοι, 100μ2 ο καθενας, με εσωτερικη σκαλα επικοινωνιας)=  1 οριζοντια ιδιοκτησια

Ας υποθεσουμε οτι στην αδεια ηταν  3+3 = 6μ  και στην πραγματικοτητα εγιναν 3,30+4,00=7,30μ

 

1η λυση:

1ο φυλλο καταγραφης = 100μ2 με Υ.Υ. <20%   (0,30/3,00)

2ο φυλλο καταγραφης = 100μ2 με Υ.Υ. >20%   (1,00/3,00)

 

2η λυση:

Ενα μονο φυλλο καταγραφης  =  100μ2 (η επιφαλεια καλυψης δηλαδη) με Υ.Υ >20%  (1,3/6,00)

 

Δηλαδη οταν εχω μαιζονετα, αντιμετωπιζω ΣΥΝΟΛΙΚΑ την Υ.Υ. και παιρνω σαν σημειο αναφορας την "επιφανεια καλυψης" ή πρεπει να υπολογισω ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ (για ολα τα μ2 της μαιζονετας) την Υ.Υ.?

 

Εγώ θα πάρω την κουρτίνα 1 για ν' αποφύγω το ...ΖΟΝΚ!!!!

 

Εγώ διαφωνώ λίγο με το παραπάνω. Έχω αντίστοιχη περίπτωση αλλά κατά τη γνώμη μου εγώ θα το έκανα:

1o φύλλο καταγραφής = 100μ2 με Υ.Υ. = 0,30/h,επιτρεπόμενο του οικοπέδου

2o φύλλο καταγραφής = 100μ2 με Υ.Υ. = 1,00/h,επιτρεπόμενο του οικοπέδου

 

Κατά την γνώμη ο παρανομαστής, το ύψος δηλαδή με το οποίο συγκρίνουμε πρέπει να είναι το συνολικό ύψος του κτιρίου και να μην επιμερίζεται.

 

Επίσης στην 2η λύση που και αυτή παίζει πρέπει να βρεθεί η συνολική Υ.Υ. της ιδιοκτησίας δηλαδή το 1,30, αυτό να διαιρεθεί με το h,επιτρεπόμενο του οικοπέδου και αυτό να μπει και στα 200Μ2 όχι μόνο στα 100Μ2.

 

Τι λέτε ??

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.