Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Με ποσοστό επί του επιτρεπόμενου ύψους (για τα ισόγεια κτίρια) και με τα τ.μ. του εμβαδού του κτιρίου ως υπέρβαση ύψους.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην περίπτωση εκτός σχέδιου με σύσταση , που στην άδεια προβλέπεται πλάκα και στέγη και δεν κατασκευάζεται η πλάκα οπότε οι τοίχοι είναι 20cm χαμηλότεροι και η στέγη γίνεται 40 cm υψηλότερη πως το πάμε ρε παιδιά . Μπορεί να παει με αναλυτικό ; Το εσωτερικό της στέγης είναι ορατό πλέον απο το εσωτερικό του σπιτιού αλλα Δεν έχει δημιουργηθεί σοφίτα ή άλλος χώρος στη στέγη .

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία! Θα ήθελα την άποψή σας επί του θέματος.

Ισόγεια κατοικία με υπόγειο και στέγη στην άδεια,πέρα των αυθαιρεσιών στον υπόγειο χώρο έγινε και διαμόρφωση σοφίτας. Διαμορφώθηκε δηλαδή ξύλινο δάπεδο στο ισόγειο έτσι ώστε να δημιουργηθεί σοφίτα εμβαδόν όσο και το ισόγειο. Το τελικό ύψος του του κτιρίου (με σοφίτα) υπερβαίνει το ύψος αδείας κατά 50 εκ. (4,10 μ) ωστόσο το επιτρεπόμενο στην περιοχή είναι τα 7 μέτρα. 

Την υπέρβαση ύψους την δηλώνω με αναλυτικό ή την βάζω με ποσοστό επί του επιτρεπόμενου?

Είσαι εντός ή εκτός σχεδίου-οικισμού?(7,50 μέτρα όχι 7 μάλλον εννοείς).Αν είσαι  εκτός θα το συγκρίνεις με το 4,00 μέτρα καθώς είσαι ισόγειο.Άν καταλαβαίνω το κτίριο είχε σύμφωνα με Ο.Α. 3,60 μ ύψος άν είχες 0,18 μ (5%) διαφορά θα μπορουσες να το βάλεις με αναλυτικό-K3.Αν είσαι εντός σχεδίου -οικισμού σύγκρινε το με το 7,50μ

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση εκτός σχέδιου με σύσταση , που στην άδεια προβλέπεται πλάκα και στέγη και δεν κατασκευάζεται η πλάκα οπότε οι τοίχοι είναι 20cm χαμηλότεροι και η στέγη γίνεται 40 cm υψηλότερη πως το πάμε ρε παιδιά . Μπορεί να παει με αναλυτικό ; Το εσωτερικό της στέγης είναι ορατό πλέον απο το εσωτερικό του σπιτιού αλλα Δεν έχει δημιουργηθεί σοφίτα ή άλλος χώρος στη στέγη .

Εχεις μεγάλη αλλαγή στην στατική μελέτη(άλλο να έχεις διαστάσεις διαφοροποιημένες και άλλο να μην έχει γίνει κολώνα δοκάρι και πλάκα).Για εμένα και συγκεκριμένα εξαντλώντας την αυστηρότητα του νόμου 500 ευρώ για την αλλαγή στατικών (αναλυτικός), υπέρβαση ύψους οι 40 πόντοι και ΜΣΕ για την αλλαγή στατικών αντί ΔΕΔΟΤΑ(αν είχες πχ 30 cm διαφορά ύψους στην πλάκα εγώ θα έκανα ΔΕΔΟΤΑ αλλα εδώ είναι άλλη ιστορία η μη κατασκευή δομικού στοιχείου.

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Εχεις μεγάλη αλλαγή στην στατική μελέτη(άλλο να έχεις διαστάσεις διαφοροποιημένες και άλλο να μην έχει γίνει κολώνα δοκάρι και πλάκα).Για εμένα και συγκεκριμένα εξαντλώντας την αυστηρότητα του νόμου 500 ευρώ για την αλλαγή στατικών (αναλυτικός), υπέρβαση ύψους οι 40 πόντοι και ΜΣΕ για την αλλαγή στατικών αντί ΔΕΔΟΤΑ(αν είχες πχ 30 cm διαφορά ύψους στην πλάκα εγώ θα έκανα ΔΕΔΟΤΑ αλλα εδώ είναι άλλη ιστορία η μη κατασκευή δομικού στοιχείου.

ευχαριστω γι την απάντηση Elounda

500 ευρώ για την πλάκα θα τα χρεώσω ούτως η άλλως , άφου αυτή η αλλαγή των στατικών δεν επιφέρει αύξηση της δόμησης , της κάλυψης και του όγκου . Σύμφωνα με το help desk μόνο τότε πάει με αναλυτικό .

Υπέρβαση ύψους εχω 20cm σύνολο διότι η μη κατασκευή της πλάκας "κόντυνε"το κτίριο κατα 20 cm αλλα η στέγη αυξήθηκε κατα 40 cm οπότε 20cm συνολική υπέρβαση ύψους .

 

Σε οτι αφορά τ ο ΔΕΔΟΤΑ , που αναφέρεται στο νόμο οτι θέλει ΜΣΕ ; Γιατί πραγματικά μπορεί να μου διαφεύγει . Αφου απο οτι ξέρω αυτό εξαρτάται απο τη χρήση (κατοικία η μη κλπ ) . Αν δηλαδή υπήρχε αυθαίρετος όροφος πάλι δεν θα είχαν αλλάξει τα στατικά ; Αφου έχουν προστεθεί κολώνες , πλάκα κλπ ; Μήπως βάζουμε τζάμπα το κεφάλι μας στο ντορβά οπως λέει και ο γνωστός πολιτικός ;

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω γι την απάντηση Elounda

500 ευρώ για την πλάκα θα τα χρεώσω ούτως η άλλως , άφου αυτή η αλλαγή των στατικών δεν επιφέρει αύξηση της δόμησης , της κάλυψης και του όγκου . Σύμφωνα με το help desk μόνο τότε πάει με αναλυτικό .

Υπέρβαση ύψους εχω 20cm σύνολο διότι η μη κατασκευή της πλάκας "κόντυνε"το κτίριο κατα 20 cm αλλα η στέγη αυξήθηκε κατα 40 cm οπότε 20cm συνολική υπέρβαση ύψους .

 

Σε οτι αφορά τ ο ΔΕΔΟΤΑ , που αναφέρεται στο νόμο οτι θέλει ΜΣΕ ; Γιατί πραγματικά μπορεί να μου διαφεύγει . Αφου απο οτι ξέρω αυτό εξαρτάται απο τη χρήση (κατοικία η μη κλπ ) . Αν δηλαδή υπήρχε αυθαίρετος όροφος πάλι δεν θα είχαν αλλάξει τα στατικά ; Αφου έχουν προστεθεί κολώνες , πλάκα κλπ ; Μήπως βάζουμε τζάμπα το κεφάλι μας στο ντορβά οπως λέει και ο γνωστός πολιτικός ;

Εχεις απόλυτο δίκιο.Είμαι κατά της ΜΣΕ όσον αφορά το κομμάτι του 4178 όπως είπα ''εξαντλώ την αυστηρότητα του νόμου΄΄. Άν  έχεις 20 πόντους υπέρβαση ύψους μπορεί να καλύπτεσαι (οριακά) και απο το 5% των διαστάσεων της Κ3 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Elounda , και που να έρθει η ηλεκτρονική έκδοση αδειών . Θα παρανοησουμε εντελώς . Εγώ προςωπικα με τα αυθαίρετα εχω ήδη χαςει τη μπάλα και κυρίως ψυχολογικά . Αυτό με το 5 % δεν το ήξερα και το είδα στο help desk !!! Αν και θετικό για εμάς , απο το κείμενο του νόμου δεν είχα καταλάβει οτι όταν λέμε περίγραμμα εννοούμε και το ύψος . Αλλα αφου μας βολεύει ευπρόσδεκτο το help desk . Το εγκεκριμένο απο την άδεια ύψος είναι 7.5 μ , εγώ εχω 7.7μ . Θεωρητικά θα μπορούσα να φύγω μέχρι 7.875 οπότε είμαι στο 5 % . Θα βάλω και έναν αναλυτικό για στέγη και πλάκα και πιστεύω είναι ΟΚ .

Link to comment
Share on other sites

Αν η επικρατούσα χρήση είναι κατοικία θέλει ΔΕΔΟΤΑ.

 

Προσοχή: Τα περισσότερα κτίρια προ του 85 βγαίνουν Υψηλής Προτεραιότητας περαιτέρω ελέγχου. Χρειάζεται να παίρνουμε ΥΔ από τον ιδιοκτήτη πως χρειάζεται περαιτέρω έλεγχος και πως είναι υπεύθυνος εάν αυτός δεν γίνει κλπ. Προσοχή στις βεβαιώσεις για αγορά ακινήτου. Να αναφέρονται στην τεχνική έκθεση τα παραπάνω ώστε ο αγοραστής να μην μπορεί να επικαλεστεί πως δεν γνώριζε. 

 

ΜΣΕ μόνο για τις χρήσεις (επικρατούσα) του άρθρου 2 της υπουργικής απόφασης για ΔΕΔΟΤΑ και φυσικά για κατηγορία χρήσεων ΙΙ υπάρχει και η δυνατότητα απαλλαγής εάν τηρούνται οι προϋποθέσεις του ίδιου άρθρου. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν θέλει ΔΕΔΟΤΑ, αυτό συμπληρώνεται και ΠΡΟΣΟΧΗ για ΔΕΔΟΤΑ κατηγορίας Υ ισχύουν πολύ περισσότερο τα παραπάνω, αφού η χρήση δεν είναι κατοικία.

 

Για μικρές μεταβολές στην στατική μελέτη δείτε εάν σας καλύπτουν οι ανοχές των κανονισμών του χρόνου κατασκευής (ΚΩΣ 54, άρθρο 8, παρ. 3,β , για ΝΚΩΣ 5.2 (ο ΝΚΩΣ έχει πολύ μικρές ανοχές) για ΕΚΩΣ 5.2).

 

Πολύ Προσοχή γιατί αυτοί που έφτιαξαν και ψήφισαν αυτούς τους νόμους φρόντισαν και κάλυψαν τον πισινό τους, πετάξαν την μπάλα στην εξέδρα ώστε να βγάλουμε εμείς το φίδι απο την τρύπα (και τα μάτια μας αναμεταξύ μας) και μάλιστα χωρίς να δώσουν καμιά κατεύθυνση, οδηγία, σημεία προσοχής, επιμόρφωση κλπ. Ακόμα και η απάτη του help desk (κανένα γραπτό ύστερα από 1 χρόνο!!! λειτουργίας, εκτός της πολύ μεγάλης απάτης των ερωτοαπαντήσεων)  υφίσταται ώστε να μπορούν να επικαλεστούν εάν στραβώσει η δουλειά πως ΄΄να εμείς τους κάναμε και help desk΄΄.

Edited by jja
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ Προσοχή γιατί αυτοί που έφτιαξαν και ψήφισαν αυτούς τους νόμους φρόντισαν και κάλυψαν τον πισινό τους, πετάξαν την μπάλα στην εξέδρα ώστε να βγάλουμε εμείς το φίδι απο την τρύπα (και τα μάτια μας αναμεταξύ μας) και μάλιστα χωρίς να δώσουν καμιά κατεύθυνση, οδηγία, σημεία προσοχής, επιμόρφωση κλπ. Ακόμα και η απάτη του help desk (κανένα γραπτό ύστερα από 1 χρόνο!!! λειτουργίας, εκτός της πολύ μεγάλης απάτης των ερωτοαπαντήσεων)  υφίσταται ώστε να μπορούν να επικαλεστούν εάν στραβώσει η δουλειά πως ΄΄να εμείς τους κάναμε και help desk΄΄.

 

 

αν ήταν σοβαροί πριν βγει ο 4178  απο 4014 θα έβλεπαν τα ερωτήματα από τις αρχικές ερωτοαπαντήσεις...

 

θα συγκέντρωνα και καμιά  30αρια μηχανικούς της αγοράς που ξέρουν τι έχει γίνει ΝΥΧΤΑ εκεί έξω...

 

θα έκαναν τον νόμο και θα έβαζαν και στο παράρτημα και 10 το ΠΟΛΥ παραδείγματα ΣΟΒΑΡΑ.....

και ούτε help desk  ούτε ΤΙΠΟΤΑ.....που πιο πολύ κοστίζει και ΦΤΑΙΕΙ το ΤΕΕ που το δέχτηκε αλλά πήρε το κομμάτι του καια αυτό

 

όσο για το κούμπωμα του 4014 σε 4178  όσοι ήξεραν για ΜΕΓΑΛΑ πρόστιμα  έριξαν δηλώσεις με παράβολο και τις υ.δ  ανά φύλλο ΟΛΕΣ κάτω του 50% και ήρθε ο 4178 και γλύτωσαν  λεφτά

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να ρυθμίσω μαιζονέτα, ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία, τριών επιπέδων εντός πολυκατοικίας η οποία έχει από πάνω άλλες ορ. ιδιοκτησίες όπως φαίνεται στο σχήμα :

post-86-0-71851800-1425062600_thumb.jpg

Όπως βλέπετε έχει γίνει άλλα ντ' άλλων, σχεδόν έχει αλλάξει ένα ολόκληρο επίπεδο ενώ τα ύψη της κάθε ιδιοκτησίας έχουν μειωθεί.Τι κάνω με το ύψος ? Δεδομένου ότι

 

α) Έχει αλλάξει το συνολικό ύψος του κτιρίου.

β) Έχει αλλάξει και το ύψος ξεχωριστά κάθε ορόφου.

 

Π.χ. το ΙΣΟΓΕΙΟ που έγινε Α' ΟΡΟΦΟΣ...μπορείτε να μου πείτε τι ΥΥ έχει ? Ας πούμε ότι το επιτρεπόμενο ύψος είναι ίσο με το εγκεκριμένο της άδειας 16,50μ. και η αφετηρία μέτρησης υψών το 0,00.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.