Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε εντός σχεδίου κτίσμα που έχει κατασκευαστει με δύο άδειες (Ισόγειο και Α΄όροφος το 78 και προσθήκη Β΄ορόφου το 85), το συνολικό ύψος βάσει οικ. άδειας είναι 10,90μ.

Στο δώμα έχουν κατασκευασθεί δύο δωμάτια συνολικής επιφάνειας 35 τ.μ. με στέγη κεραμοσκεπής μονόρρικτη και ύψος 2,60 από τη μία πλευρά και 3,20 από την άλλη.

 

Αμέσως πάμε σε υπέρβαση ύψους >20% και κατηγορία 5?

Γενικώς με βάσει την υπέρβαση ύψους με γνώμονα το 20% πάντα οδηγούμαστε σε κατηγορία 5 έτσι δεν είναι? (εννοώ ότι εύκολα για προσθήκη ακόμα και μιας αποθήκης σε τριώροφο πάμε αμέσως σε 25% υπέρβαση αν δεν εχω καταλάβει κάτι πολύ λάθος)

Και τι γίνεται με την αγορά συντελεστή δόμησης με το πέρας της 7ετίας? γτι παρατήρησα στο νόμο ότι αναφέρεται η αγορά συντελεστή για τα εκτός σχεδίου μόνο...

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τη βοήθεια.

Edited by satrucci1984
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς, έχεις μέγιστο πραγματοποιούμενο (υφιστάμενο) ύψος 10,90+3,20=14,10μ ενώ σύμφωνα με την άδεια είναι 10,90μ, σωστά;

Αν είναι έτσι, τότε πιστεύω πως ο έλεγχος είναι 3,20/ 10,90=29%>20% οπότε ναι, είσαι κατηγορία 5.

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία 5 και .....περίμενε τον ελεγκτή δόμησης για τα ...περατέρω!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περίπτωση που έχω υπέρβαση ύψους 0,60 εκ ανά όροφο (Α όροφο και Β όροφο) . Επίσης έχω μια απόληξη δώματος που δεν υπήρχε στην άδεια 2.98μ ύψος . Υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Στην οικοδομή υπάρχουν Η.Χ. που έχουν δηλωθεί με τον 3843 κατά άλλα δεν έχει αυθαιρεσίες παρά μόνο διαφοροποιήσεις στους εξώστες που πάνε με αναλυτικό .Το μέγιστο ύψος της περιοχής είναι 9.00 μ. Ενώ στην άδεια 8.22μ. Πως να δηλώσω την υπέρβαση ύψους ανά όροφο ή σε όλο το κτίριο και σε ποια κατηγορία?   

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Edited by maria13
Link to comment
Share on other sites

Στον κάθε όροφο με μια δήλωση για τον καθένα τη δική του αυθαιρεσία και μια δήλωση κοινόχρηστη για το δώμα 9εκτός κι αν ορίζεται η χρήση του διαφορετικά).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν ξέρω πως να δηλώσω την υπέρβαση ύψους να δηλώσω την κάλυψη χωρίς υπέρβαση δόμησης και ποια κατηγορία ? Δεν μπορώ να κάνω μια δήλωση αφού είναι ένας ο ιδιοκτήτης?

Edited by maria13
Link to comment
Share on other sites

Δηλώνεται "χωρίς ΥΔ" με "υπέρβαση ύψους".

Αν ο ιδιοκτήτης είναι ένας και θέλει, τότε με μια δήλωση μπορείς να το κάνεις (Βάλε διαφορετικά φύλλα καταγραφής για την κάθε επιμέρους ιδιοκτησία).

Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγω από το θέμα της υπέρβασης ύψους, αλλά είμαι στο άρθρο 19. Παράγραφος 5 για τις αυθαίρετες αλλαγές χρήσης από βοηθητική σε κύρια. Εδώ υπάγεται η μετατροπή του υπόγειου βοηθητικού χώρου σε κατοικία.

Απ' ό, τι έχω καταλάβει θα προσθέσω και έναν αναλυτικό για την εκχωμάτωση (άρθρο 19 παρ.2) και θα εφαρμόσω και το μειωτικό συντελεστή 50% (άρθρο 18 παρ. 6).

Εγκρίνεται;

 

 

 

Υπόσχομαι, ότι μιά μέρα θα κάτσω από το πρωϊ και θα απαντάω σε ερωτήματα άλλων

Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγω από το θέμα της υπέρβασης ύψους, αλλά είμαι στο άρθρο 19. Παράγραφος 5 για τις αυθαίρετες αλλαγές χρήσης από βοηθητική σε κύρια. Εδώ υπάγεται η μετατροπή του υπόγειου βοηθητικού χώρου σε κατοικία.

Απ' ό, τι έχω καταλάβει θα προσθέσω και έναν αναλυτικό για την εκχωμάτωση (άρθρο 19 παρ.2) και θα εφαρμόσω και το μειωτικό συντελεστή 50% (άρθρο 18 παρ. 6).

Εγκρίνεται;

 

Απόσπασμα από ΝΟΚ: "......87. Υπόγειο είναι όροφος ή τμήμα ορόφου, του οποίου η οροφή δεν υπερβαίνει την απόσταση 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους....".

 

Κατά την προσωπική μου άποψη εδώ ...μπλέκονται τα πράγματα!!!

Έχεις ΥΔΚΧ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην ταράτσα πολυκατοικίας έχει κατασκευαστεί κανονικό αυθαίρετο διαμέρισμα με ύψος 2,40.

1) Είναι και υπέρβαση ύψους και υπέρβαση δόμησης, σωστά;

2) Με τι θα συγκριθεί η υπέρβαση δόμησης; Με το συνολικό επιτρεπόμενο στο οικόπεδο; Διότι ο αυθαίρετος όροφος τυπικά δεν ανήκει σε κανέναν.

3) Θα πάρει τον συντελεστή 0,5;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.