Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα

έχω μια απορία που άπτεται της αλλαγής χρήσης χωρίς να είναι ακριβώς αλλαγή χρήσης... Όταν το υπόγειο ενός κτιρίου που προορίζεται για χώρος στάθμευσης μετατραπεί σε π.χ. κατοικία (αλλαγή από ΒΧ σε ΚΧ) και καταργηθούν συνεπώς όσες θέσεις στάθμευσης υπήρχαν εκεί, δεν υπάρχει παράβαση για το γεγονός ότι τώρα δεν υπάρχουν πια αυτές οι θέσεις στάθμευσης; Και εντάξει, σε μια κατοικία ας πούμε ότι κανείς δεν θα το πάρει χαμπάρι ότι παρκάρεις στο δρόμο, αλλά όταν πρόκειται για ειδικό κτίριο το οποίο θέλει να πάρει και άδεια λειτουργίας; Πώς καλύπτει ο 4178 τέτοιες παραβάσεις (μη πραγματοποίησης απαιτούμενων ΘΣ); Η΄ μήπως τελικά δεν την γλυτώνεις και πρέπει να εξαγοράσεις βάσει του 960/1979;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχεις ένα κτίριο γραφείων που το υπόγειο χρησιμοποιείται ως χώρος στάθμευσης. 

Ο ν. 4178 σου δίνει τη δυνατότητα να ανασταλούν οι κυρώσεις για την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης.

Αν μεταγενέστερα υπάρξει η θέληση το κτίριο να αλλάξει χρήση, λόγω έλλειψης θέσεων στάθμευσης (ανάλογα τη χρήση) ενδεχομένως δεν θα μπορεί να πραγματοποιηθεί. η αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω μια απορία σχετικά με μια περίπτωση αλλαγής χρήσης και θα ήθελα την βοήθεια σας. Άδεια για ισόγεια αποθήκη 50τ.μ., η οποία έχει αλλάξει χρήση σε κατοικία και έχει και υπέρβαση δόμησης 10τ.μ.. Σύμφωνα με τον 4014 θα έκανα ένα Φ.Κ. με συντελεστή αλλαγής χρήσης για τα 50τ.μ. που δηλώνονται ως αποθήκη στην άδεια, και ένα Φ.Κ. με συντελεστή υπέρβασης δόμησης και συντελεστή κάλυψης για τα επιπλέον 10τ.μ. Τώρα με 4178 τι κάνω; Αφού δεν έχω υπέρβαση δόμησης λόγω αλλαγής χρήσης (βλ. Άρθρο 19 παρ.5), καθώς τα 50τ.μ. προσμετρούνται κανονικά στην άδεια και απ’ την άλλη ο συντελεστής αλλαγής χρήσης σύμφωνα με το παράρτημα Α του 4178 προορίζεται μόνο για αλλαγή από κύρια σε κύρια και άρα όχι από βοηθητική σε κύρια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο 4178 έχει ....καταπιεί τους "βοηθητικούς χώρους" όπως ο διάλος το λιβάνι!!!!

 

Υποθέτω ότι, έχεις 50 τ.μ. ως ΥΔΚΧ και 10 τ.μ. ως ΥΔΚΧ και ταυτοχρόνως ως ΥΚ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πάνε με αναλυτικό τα τμ που υπαρχουν στην άδεια και τα υπολοιπα 10τμ ως ΥΔΚΧ και ΥΚ.

Έχω και εγώ περίπτωση ισογειας αποθήκης στην ΟΑ που εγίνε τελικά κατοικία. Τα τμ δεν άλλαξαν καθόλου. Σκέφτομαι να το κάνω με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

yovan

 

αναλυτικός για την αλλαγή χρήσης από κύρια χρήση σε κύρια χρήση βάσει του 18 5 β και ΥΔ με ΥΚ για τα 10 τ.μ με έλεγχο για πιθανή παραβίαση Δ. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

yovan

 

αναλυτικός για την αλλαγή χρήσης από κύρια χρήση σε κύρια χρήση βάσει του 18 5 β και ΥΔ με ΥΚ για τα 10 τ.μ με έλεγχο για πιθανή παραβίαση Δ. 

 

Καταρχήν ευχαριστώ όλους για την άμεση απάντηση.

Pavlo γιατί 185β, αφού η αλλαγή χρήσης αφορά από βοηθητικό

χώρο (αποθήκη), βάσει αδείας, σε χώρο κύριας χρήσης (κατοικία), 

και όχι από κύρια σε κύρια. Αυτό που αναφέρει ο Ιάσωνας,

μου ακούγεται πιο πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

Να το αντιστρέψω λίγο...

Αν σήμερα κάποιος ήθελε να εγκαταστήσει μια εμπορική αποθήκη στο ισόγειο (ξεχνάμε προς στιγμήν ότι έχει γίνει κατοικία και υποθέτουμε ότι έχει παραμείνει όπως της άδειας) θα χρειαζόταν αλλαγή χρήσης?

Η γνώμη μου είναι πως όχι. Γιατί η εγκεκριμένη, από την οικοδομική άδεια του χώρου, χρήση,  είναι αποθήκη.

Το ισόγειο από την οικοδομική άδεια του κτιρίου, προσμέτρησε στο ΣΔ με χρήση αποθήκης (όχι βιομηχανικής κατά το άρθρο 2 ν. 3325/05 παρ 1.γ).

Οι αποθήκες των υπογείων είναι βοηθητικής χρήσης και δεν προσμετρούν στο ΣΔ.

Η συλλογιστική μου πατάει στο ότι μέτρησε στο Σ.Δ και είχε τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης.(φωτισμό, αερισμό και ύψος)

Σήμερα λοιπόν ο χώρος αυτός έγινε κατοικία. Είχαμε κύριας χρήσης χώρο (αποθήκη) και έχουμε αλλαγή σε χώρο κύριας χρήσης (κατοικία).

Ο νόμος αυτή τη φορά μας λέει αναλυτικό. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Να το αντιστρέψω λίγο...

Αν σήμερα κάποιος ήθελε να εγκαταστήσει μια εμπορική αποθήκη στο ισόγειο (ξεχνάμε προς στιγμήν ότι έχει γίνει κατοικία και υποθέτουμε ότι έχει παραμείνει όπως της άδειας) θα χρειαζόταν αλλαγή χρήσης?

Η γνώμη μου είναι πως όχι. Γιατί η εγκεκριμένη, από την οικοδομική άδεια του χώρου, χρήση,  είναι αποθήκη.

Το ισόγειο από την οικοδομική άδεια του κτιρίου, προσμέτρησε στο ΣΔ με χρήση αποθήκης (όχι βιομηχανικής κατά το άρθρο 2 ν. 3325/05 παρ 1.γ).

Οι αποθήκες των υπογείων είναι βοηθητικής χρήσης και δεν προσμετρούν στο ΣΔ.

Η συλλογιστική μου πατάει στο ότι μέτρησε στο Σ.Δ και είχε τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης.(φωτισμό, αερισμό και ύψος)

Σήμερα λοιπόν ο χώρος αυτός έγινε κατοικία. Είχαμε κύριας χρήσης χώρο (αποθήκη) και έχουμε αλλαγή σε χώρο κύριας χρήσης (κατοικία).

Ο νόμος αυτή τη φορά μας λέει αναλυτικό. 

    

 

Καλησπερα, εχω και εγω την ιδια περιπτωση αλλαγης χρησης ισογειας αποθηκης βαση ο.α 67 η οποια εχει μετατραπει σε πλυντηριο αυτοκινητων...

Τελικα η ισογεια αποθηκη που εχει μετρησει στον σ.δ βαση ο.α θεωρειται κυριας χρήσης?????έχω διαβασει ολα τα ποστ απο την αρχη κ ακρη δεν εβγαλα ακομη..

 

αν ειναι κ.χ τοτε βαση 18.5.β παω με αναλυτικο όπως είπε κ ο συναδελφος pavlos33

 

επιπλεον αν θεωρειται κ.χ συμφωνα με το εγγρφ.34837/10-4-92 και εγγρ.15525/6-7-94 εφοσον η αλλαγη εγινε προ 85 δεν χρειαζεται καν να ενταχθει στο νομο...

 

αν παλι ειναι β.χ τι ΥΔ βαζω αφου είμαι εντος νομιμου περιγραμματος 19.5??????

Edited by nasa
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, συνάδελφοι και καλή δύναμη σε όλους!

Αλλαγή χρήσης 100,11 τ.μ. από κύρια (κατοικία) σε κύρια (υπηρεσίες) εντός νομίμου περιγράμματος χωρίς υπέρβαση δόμησης.

Πώς θα το δηλώνατε στο σύστημα;

Ο αναλυτικός είναι κάτω από 15000€, άρα μία παράβαση των 500€.

Βάζοντας τη χρήση (υπηρεσίες) στο σύστημα του ΤΕΕ, πατώνας "Υποβολή Δήλωσης" βγαίνει παράβολο 2000€!

Είναι λογικό;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.