Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η έκπληξη δεν ..."κρύβεται" εκεί, αλλά στον ....συντελεστή υπέρβασης δόμησης που θα βάλεις φίλε, διότι αν αυτή η αποθήκη έχει π.χ. 5 χιλιοστά επί του οικοπέδου, τότε την ....έκατσες τη βάρκα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και παρακολούθημα κάποιας ιδιοκτησίας.....

Link to comment
Share on other sites

εστω οτι δεν ειναι παρακολουθημα ιδιοκτησιας, οτι εγινε μετα τη συσταση...τοτε με ποιο ποσοστο διαιρω τη ΥΔ μου?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί να είναι αποθήκη αυθύπαρκτη και χωρίς χιλιοστά.

είτε πριν είτε μετά τη σύσταση, σε κάποια οριζόντια "ανήκει", έστω και ως προς τη χρήση.

Αλλιώς είναι στα κοινόχρηστα, και ζήσε Μάη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο τότε ναι είναι κοινόχρηστη και βεβαίως .....ζήσε Μάη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλημέρα.Μια ερώτηση:

Είμαι ιδιοκτήτρια ενός καταστήματος όπου εδώ και χρόνια στεγάζεται κέντρο ημέρας (για ψυχικά ασθενείς).Φέτος το Υ.Υγείας ζήτησε να πραγματοποιηθεί αλλαγή χρήσης στο ακίνητο.Ο νόμο για τα αυθαίρετα επιτρέπει να γίνεται αλλαγή χρήσης μόνο μια φορά?δλδ αν ενταχθεί στο νόμο το ακίνητο, θα μπορέσω αργότερα να αλλάξω την χρήση του ή όχι. Γιατί εδώ και μέρες σκέφτομαι εαν θα πρέπει να πάει με τον 4178 ή τον 3040.Τι λέτε??

Link to comment
Share on other sites

Αν η χρήση που θέλεις επιτρέπεται από τους όρους της περιοχής,

νομίζω μπορείς να την αλλάξεις όποτε θέλεις με κανονική άδεια.

Η ρύθμιση της αυθαίρετης αλλαγής σου επιτρέπει τη διατήρησή της χωρίς άδεια 

Link to comment
Share on other sites

Ισόγειο κτίριο, σαν περίγραμμα είναι από τα πιο νόμιμα που έχω ποτέ αποτυπώσει. Έχει ύψος 4,5 μέτρα, χρήση ισόγειας εμπορικής αποθήκης και λειτουργεί σαν κατάστημα από την ανέγερση του 2005.

Η άδεια εκδόθηκε σαν εμπορική αποθήκη και όχι κατάστημα γιατί ο ιδιοκτήτης ήθελε να εκμεταλλευτεί την κατά παρέκκλιση κάλυψη 20% και να το ανεγείρει σε μια στάθμη (ισόγειο).

Το παράδοξο είναι πως στην κάτοψη της αδείας αυτοτελείς χώρος 230 τ.μ. εκ των 600 τ.μ. έχει χαρακτηρισμό «χώρος πολώσεων» ενώ τα υπόλοιπα 370 «χώρος αποθήκης».  

 

1 Η αλλαγή της χρήσης είναι καθολική (σε όλη την επιφάνεια);

2 Η χρήση εμπορική αποθήκη είναι βοηθητική;

3 Ο υπολογισμός θα γίνει σαν υπέρβαση δόμησης με συντελεστή (50%-100%) αν αφαιρέσω τους τοίχους ή μικρότερο από 50% επειδή έχει μετρήσει στο συντελεστή;  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.