Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

[δλδ εννοεις οτι δεν θα κολλησεις... αλλά θα περνας κατω απο τα μπαλκονια του διπλανου...αν καταλαβα καλα...]

 

δες στο ΝΟΚ

 

οι δουλείες εχουν απαγορευτει...εκτος αν ειναι η μοναδικη προσβαση.

 

εσυ εχεις  και παραεχεις προσβαση.

 

Αρα...η προταση του γιαν  για "συνενωση"  εχει μια ενα πρακτικο αποτελεσμα

αλλα πρεπει να προηγηθει η τροποποιηση της ΟΑ...να γινει συσταση ΟΙ να φανει ο κοινος διαδρομος των  2 οικοδομων

 

και δεν ξερω τι άλλα προβληματα  τα θα βγουν στο μελλον.

 

 

Θα ελεγα

μην κανεις τιποτε

αστο οπως ειναι...

το πολυ πολυ καποια στιγμη να αναγκασθει να "επαναφερει τα πραγματα" στη νομιμοτητα...

 

ό,τι αλλο... απο  δυσκολο εως αδυνατο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η συγκεκριμένη σύσταση δουλείας δε φαίνεται να έχει ισχυρή νομική κατοχύρωση πάντως με δεδομένο ότι το εν  δυνάμει "δεσπόζον" (το υπό εξέταση δλδ) ακίνητο διαθέτει πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο. 

Επομένως, αν ο υποτιθέμενος μελλοντικός ιδιοκτήτης κινηθεί νομικά υποθέτω θα μπορεί να την καταργήσει με απόφαση δικαστηρίου.

 

Συνάδελφε έκανα πλάκα στο προηγούμενο post και ελπίζω να μην έθιξα φιλικό ή συγγενικό σου πρόσωπο...

 

 

Με πρόλαβε και κάλυψε το θέμα ο Δημήτρης....

Edited by Panos_
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζω λίγο τροπή στην ωραία μας συζήτηση και ερωτώ εμβόλιμα :

 

Η αλλαγή χρήσης από ΚΧ σε ΚΧ χωρίς ΥΔ που έγινε μετά το 2004 και προ του 2011 σε κτίριο με ΟΑ, τι κατηγορία αυθαιρεσίας είναι άραγε?

Τεσσάρων ή πέντε αστέρων??

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καμια παρεξηγηση, το θεμα ειναι περιπλοκο και εγω αστειευτηκα στο 146...

Η συνενωση δεν παιζει παιδια...υπαρχουν κι αλλες αυθαιρεσιες και γινεται χαμος...Απλα δεν παιζει να γινει.

 

Dim, δεν υπαρχουν 2 διαδρομοι αλλα μονο ενας στο δομημενο οικοπεδο, ο οποιος τρεχει απο την προσοψη μεχρι τον ακαλυπτο...Ο μισος εχει παει περιπατο λογω της επεκτασης του καταστηματος. Ο διαδρομος αυτος συνορευει με διπλανο μεγαλο οικοπεδο, αδομητο. Ο ιδιοκτητης ειναι ενας παντου και στα 2 οικοπεδα. Δεν μπορει σημερα να παει σε συμβολαιογραφο και να κανει μια δουλεια με πλατος 5 ή 6 ή και παραπανω μετρα επι ολο το βαθος στο αδομητο, και να πει οτι το προοριζω για αποκλειστικη χρηση του διπλανου δομημενου οικοπεδου, ετσι ωστε π.χ. να παρκαρει το αυτοκινητο του στον πισω ακαλυπτο του δομημενου??? 

Ευχαριστω για τον χρονο σας παιδια που ασχολειστε με τετοια ανωμαλα!

Link to comment
Share on other sites

yian, θεωρω οτι πας με αναλυτικο (18.β)...τωρα τι κατηγορια θα παει δεν ξερω. Θα ελεγα ομως ειτε 3 (επειδη στο ιδιο αρθρο μιλαει για παραβασεις κατ. 3), ειτε 5 που τα πιανει ολα!  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...και εχω και αλλη ερωτηση.

 

Σε υπογειο υπαρχουν 2 οριζοντιες και η χρηση τους ειναι βοηθητικη (1.αποθηκες οικοδομης και 2.αποθηκη καταστηματος). Στην πραγματικοτητα χτιστηκαν η μια στη θεση της αλλης και με διαφορετικα τμ. Ιδιοκτητης ενας.

 

Το προστιμο παει με αναλυτικο προυπολ. των διαρρυθμισεων?

Ισχυει το διαφορετικη διαμερισματοποιηση (δεν το εχω κανει ποτε)?

Κατηγορια?

Link to comment
Share on other sites

thankafe ευχαριστώ, σωστά με αναλυτικό πάω σύμφωνα με το 18.5β

 

Η Κατ.3 θα βόλευε πολύ αλλά νομίζω είναι συγκεκριμένες οι αυθαιρεσίες που ρυθμίζει, όχι γενικά ότι πάει με αναλυτικό.

Μάλλον στην Κατ.5 υπάρχει χώρος για τη περίπτωση μου. Βέβαια με λίγο ανάποδη ανάγνωση χωράω και στην Κατ.4 μιας και δεν έχω καν ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

Η παρ. 5 λέει για αλλαγές χρήσης από κύρια σε κύρια και συγκεκριμένα αναφέρει: "...υπολογίζεται ο συντελεστής αλλαγής χρήσης για την επιπλέον της επιτρεπόμενης για τη νέα χρήση επιφάνεια."

 

Παράδειγμα:

Έχουμε ο.α. για κατάστημα 100τμ, το οποίο όμως έγινε κατοικία 100τμ. Στην περιοχή επιτρέπεται (πχ) 400τμ για κατάστημα και 200τμ για κατοικία.

 

Συνεπώς, δεν έχουμε επιφάνεια της κατοικίας "επιπλέον της επιτρεπόμενης".

 

Άρα???

Είναι κλασσική περίπτωση για αυτή την παράγραφο. Εφόσον από την αλλαγή χρήσης δεν δημιουργείται ΥΔ. Το αντίθετο θα συνέβαινε αν η άδεια καταστήματος ήταν 400μ και άλλαζε σε κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά thankafe έχεις δίκιο, μάλλον Κατ.3 είναι η αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια χωρίς ΥΔ, δεν είχα δώσει ιδιαίτερη προσοχή στη σαφή αναφορά που γίνεται προς το άρθρο 18 παρ. 5

 

"Σε περίπτωση παραβάσεων που δεν πληρούν τις προϋ ποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την παρούσα κατηγορία εφαρμόζεται η παρ. 5 του άρθρου 18 του παρόντος, με την επιφύλαξη της περίπτωσης (ιστ) για την οποία εφαρμόζονται οι γενικές διατάξεις υπολογισμού του προστίμου του παρόντος."

 

Ας συγχωνευτούν τα δύο μηνύματά μου.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.