Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

thankate,

 

 

διοτι,  για τον υπολογισμο της  αντικειμενικής αξιας

 

παιρνει μειωτικους συντελεστες...σε σχεση με τους αλλους χωρους της οικοδομη

 

[νομιζω 0,20...δεν θυμαμαι ακριβως...]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επομένως dimitris???

 

Tι θεωρείς ότι είναι σωστό να κάνουμε??  Έχω περίπτωση ανάλογη όπου:

 

1) έχω άδεια του 68 όπου αναφέρει μόνο ολική επιφάνεια ορόφων 1080 τμ (6 όροφοι) χωρίς το υπόγειο προφανώς (κάλυψη 185 τ.μ. σε οικόπεδο 220 τ.μ.)
2) στο συμβόλαιο αναφέρει ότι ο ιδιοκτήτης έχει μια αποθήκη στο υπόγειο 68 τμ με ποσοστό 2,2% που περιλαμβάνει κοινόχρηστους και κοινόκτητα...

Προφανώς αυτό το 2,2 δεν αντιστοιχεί σε αναλογικό ποσοστό επί του όλου κτίσματος αλλιώς θα έπρεπε να έχω περίπου 3500τμ δόμηση και ΣΔ περίπου 14!!!!!

Η σκέψη μου, αντί να πάρω αυτό το 2,2 που μου δίνει το συμβόλαιο, αλλά να αναγάγω τα 68 τ.μ. που λέει πάλι το συμβόλαιο, ως προς τα δομημένα τετραγωνικά του όλου κτιρίου και των κοινοχρήστων (αδιάφορα αν αυτά έχουν μετρήσει στον ΣΔ ή όχι, δηλαδή μετράω και υπόγεια) και να βγάλω ένα άλλο πιο σωστό ποσοστό, είναι λάθος θεωρείτε????

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα...

 

η ρυθμιση,  ολη, "μπαζει" απο παντου διοτι,

α] ο αγοραστης ηθελε να εχει χιλιοστα και στο υπογειο..και στην κλειστη ΘΣΑ και στο διαμερισμα

Ετσι το ηθελε και το αιτημα του...ικανοποιηθηκε με τον εξης απλο [και μόνο]  τροπο.

Απο τα 80 χιλ. που ανηκαν  στο διαμερισμα, εδωσαν 60 χιλ.στο διαμερισμα, 10 χιλ στην ΘΣΑ και 10 χιλ. στο υπογειο...

Μετετρεψε την κλειστη ΘΣΑ σε γραφειο....

Τι υπολογισμοι να γινουν  εδω???

 

β] εστω σε οικοδομη χτισθηκε ολος ο σδ...εστω 1000 τμ. και  εγιναν 10 διαμερισματα  με 100  τμ. το καθε ενα.

Ομως ο οικοπεδουχος  κρατησε "200" χιλιοστα για "αερα" ....  τόσα ηθελε.

Αρα,  καθε διαμερισμα,  εχει 10% στην δομηση  και 8% στο οικοπεδο...

Καθε διαμερισμα εκλεισε 20 τμ. Η/Υ  χωρο...και ταδυο απο αυτα μετετρεψαν σε γραφεια τις κλειστες ΘΣΑ  25 τμ.  καθε μια...

Τι υπολογισμοι θα γινουν εδω???

 

[ Ανεφερα  προ ημερων  την περιπτωση -παροντος εμου- οπου οι υπεργηροι ιδιοκτητες,  δεν εδιναν αντιπαροχη το - πρωτο στο κυμα-  γηπεδο [εκτος σχεδιου] αν δεν κρατουσαν 400 χιλ για "αερα"...Εδω  πια να δουμε τους υπολογισμούς...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είναι παράδοξο αλλά απλό: 

Διαμέρισμα 100 τ.μ. με κλειστό Η/Χ 20 τ.μ. και ποσοστό στο έδαφος 8% (επιτρεπόμενη δόμηση 1.000) υπέρβαση (20<1000*0,08*0,5) κάτω του 50%.

Άλλο διαμέρισμα του ίδιου ορόφου ή και άλλου ορόφου εμβαδού 200 τ.μ. με κλειστό Η/Χ 20 τ.μ. και ποσοστό στο έδαφος 3% (επιτρεπόμενη δόμηση 1.000) υπέρβαση (20>1000*0,03*0,5) υπέρβαση 50%-100%.

 

Επομένως δεν συμμετέχει στον υπολογισμό το δικαίωμα στη δόμηση δηλαδή δε μας ενδιαφέρει πόσα μέτρα είναι το διαμέρισμα παρά μόνο η υπέρβαση και το ποσοστό στο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω... συγνώμη...

 

Και επανέρχομαι γιατί το θεωρώ από άδικο έως λάθος να παίρνουμε μόνο το ποσοστό που αναφέρει το συμβολαίο...

 

 

1) έχω άδεια του 68 όπου αναφέρει μόνο ολική επιφάνεια ορόφων 1080 τμ (6 όροφοι) χωρίς το υπόγειο προφανώς (κάλυψη 185 τ.μ. σε οικόπεδο 220 τ.μ.)

2) στο συμβόλαιο αναφέρει ότι ο ιδιοκτήτης έχει μια αποθήκη στο υπόγειο 68 τμ με ποσοστό 2,2% που περιλαμβάνει κοινόχρηστους και κοινόκτητα...

Προφανώς αυτό το 2,2 δεν αντιστοιχεί σε αναλογικό ποσοστό επί του όλου κτίσματος αλλιώς θα έπρεπε να έχω περίπου 3500τμ δόμηση και ΣΔ περίπου 14!!!!!

 

Η σκέψη μου, αντί να πάρω αυτό το 2,2 που μου δίνει το συμβόλαιο, αλλά να αναγάγω τα 68 τ.μ. που λέει πάλι το συμβόλαιο, ως προς τα δομημένα τετραγωνικά του όλου κτιρίου και των κοινοχρήστων (αδιάφορα αν αυτά έχουν μετρήσει στον ΣΔ ή όχι, δηλαδή μετράω και υπόγεια) και να βγάλω ένα άλλο πιο σωστό ποσοστό, είναι λάθος θεωρείτε????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση και από μένα. Σε κτίριο κατασκευασμένο προ του 83 και δηλωμένο με το Ν. Τρίτση ως 3 διαφορετικές ισόγειες κατοικίες γίνεται οριζόντια σύσταση το 1992 και μια από τις κατοικίες αλλάζει χρήση σε αποθήκη(δίνονται κανονικά ποσοστά στην αποθήκη). Με ποιό τρόπο νομίζεται υπολογίζεται η αλλαγή χρήσης? Στο νόμο αναφέρει από κύρια σε κύρια και από βοηθητική σε κύρια. Εγώ έχω από κύρια σε βοηθητική χρήση. Τι κάνω? Ευχαριστώ


Edited by desy
Link to comment
Share on other sites

Είναι παράδοξο αλλά απλό: 

Διαμέρισμα 100 τ.μ. με κλειστό Η/Χ 20 τ.μ. και ποσοστό στο έδαφος 8% (επιτρεπόμενη δόμηση 1.000) υπέρβαση (20<1000*0,08*0,5) κάτω του 50%.

Άλλο διαμέρισμα του ίδιου ορόφου ή και άλλου ορόφου εμβαδού 200 τ.μ. με κλειστό Η/Χ 20 τ.μ. και ποσοστό στο έδαφος 3% (επιτρεπόμενη δόμηση 1.000) υπέρβαση (20>1000*0,03*0,5) υπέρβαση 50%-100%.

 

Επομένως δεν συμμετέχει στον υπολογισμό το δικαίωμα στη δόμηση δηλαδή δε μας ενδιαφέρει πόσα μέτρα είναι το διαμέρισμα παρά μόνο η υπέρβαση και το ποσοστό στο οικόπεδο.

Χριστόφορε συμφωνώ μαζί σου,

συμφωνώ μαζί σου για την περίπτωση που έχουμε σύσταση... κανονική :smile: :-) :smile:

Δλδ να υπάρχουν τα ποσοστά κτλ κτλ.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω ίσως λόγω πρωινού,

στους πολλαπλασιασμούς το 0,50.

Έχεις επιτρεπόμενη 1000μ2, έχεις ποσοστό 8%, άρα δικαιούσαι 80μ2 και αυτά θα βάλεις στον παρονομαστή.

Το 0,50 τι είναι?

 

 

 

η ρυθμιση,  ολη, "μπαζει" απο παντου διοτι,

α] ο αγοραστης ηθελε να εχει χιλιοστα και στο υπογειο..και στην κλειστη ΘΣΑ και στο διαμερισμα

Ετσι το ηθελε και το αιτημα του...ικανοποιηθηκε με τον εξης απλο [και μόνο]  τροπο.

Απο τα 80 χιλ. που ανηκαν  στο διαμερισμα, εδωσαν 60 χιλ.στο διαμερισμα, 10 χιλ στην ΘΣΑ και 10 χιλ. στο υπογειο...

Μετετρεψε την κλειστη ΘΣΑ σε γραφειο....

Τι υπολογισμοι να γινουν  εδω???

 

Δημήτρη καλημέρα,

έτσι όπως είναι ο νόμος δε βλέπω άλλον τρόπο από το υπολογίζεις για την ΘΣΑ: 1000*,01=10μ2.

Αυτά θα βάλεις στον παρανομαστή.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι το 0,5 είναι το 50%. Το χρησιμοποιεί στον υπολογισμό από την αρχή για να βρει αν είναι <50% ή >50%

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά.

Έχει λογική και μάλλον είναι αυτό.

 

Έχω συνηθίσει να το κάνω: παράβαση/δικαιούμαι και να βλέπω το ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

ολα εχουν...παραλογη λογικη...

και εγω, λογικα, θα ρωτησω το εξης

 

Εστω σε οικοπεδο 500 τμ. με σδ. 1  εχει χτισθει- με νομιμη  αδεια-  ισογειο  εμβαδου 250 τμ. με ποσοστο οικοπεδου 50% και με παρακολουθημα μια αποθηκη 250 τμ...

Εχουν μεταβιβασθει σε καποιον  που  εκανε  την αποθηκη κυριο χωρο και την τακτοποιησε...

 

τι υπολογισμος θα γινει???

 

αρα,

παραμενει το βασικο, στην συζητηση που κατεβασε ο georgegaleos

[χαρα στην υπομονη σου φιλε γεωργιε...]

απο 1.54 μεχρι 1.57...

 

"Δεν υπαρχει απαντηση....μεχρι να εκδοθουν διευκρινιστικες..."

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.