Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

apier ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Θα σου στείλω στο Ιnbox περισσότερες πληροφορίες για τη δική μου περίπτωση, ωστόσο θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε εδώ δύο ζητήματα:

1) αν έχουν συνενωθεί πολλά διαμερίσματα για παράδειγμα κι έχουν γίνει ένα γραφείο, υπολογίζουμε μία φορά την αλλαγή χρήσης με έναν αναλυτικό ?

2) Μέσα στον αναλυτικό της αλλαγής χρήσης μπορούν να συμπεριληφθούν και άλλες παραβάσεις του αρθ.18α ή Κατ. 3 (τύπου αλλαγή στα κουφώματα)?

Νομίζω θα βοηθούσε κι άλλους συναδέρφους αν τα ξεκαθαρίζαμε αυτά....

Α όσον αφορά το θέμα της κοινής δήλωσης σε ολόκληρη πολυκατοικία, θεωρώ ότι το επιτρέπει ο νόμος (αρκεί να γίνει ο υπολογισμός των συντελεστών ανά ο.ι.....) και άλλωστε όσους συναδέλφους έχω ρωτήσει αυτό με συμβουλεύουν, επιπλέον όταν πρόκειται για παραβάσεις αναλυτικού, τις ομαδοποιούν για όλες τις ο.ι. (δεν είμαι σίγουρη γι αυτό αλλά γιατί όχι?)

για μένα όλες οι λοιπές μπαίνουν σε έναν αναλυτικό.

Μόνη περίπτωση που βάζω περισσότερες είναι όταν απαιτείται ξεχωριστό φκ

(κατ1 κατ3 "μετακίνηση" σε νόμιμη θέση κλπ κλπ ειδικές περιπτώσεις)

Αν η δήλωση είναι μία, τότε και η αλλαγή χρήσης είναι μία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επαναφέρω ένα θέμα γιατί νομίζω ακόμα δεν έχει λυθεί 100%

 

Όταν έχουμε αλλαγή χρήσης σε εκτός σχεδίου με υπέρβαση της επιτρεπόμενης δόμησης για τη συγκεκριμένη χρήση, βάζουμε τελικά και συντελεστή υπέρβασης δόμησης η βάζουμε μόνο το συντελεστή αλλαγής χρήσης και χωρίς υπέρβαση;

 

Με προβληματίζει πολύ γιατί ξέρω συναδέλφους ένθερμους υποστηρικτές και των 2 πλευρών και η αλήθεια είναι ότι σε καμία πλευρά δεν μπορώ να δώσω άδικο.

 

Από τη μία το να βάλεις και συντελεστή υπέρβαση δόμησης οδηγεί σε υπέρογκα πρόστιμα μεγαλύτερα και από εξ ολοκλήρου αυθαίρετες κατασκευές!! και αυτό δεν είναι λογικό.

 

Από την άλλη δεν γνωρίζω από νόμο ή εγκύκλιο να προκύπτει από κάπου με σαφήνεια ότι δεν μπαίνει συντελεστής υπέρβασης δόμησης σε αυτές τις περιπτώσεις. Αντιθέτως αναφέρει ότι ο συντελεστής "χωρίς υπέρβαση" χρησιμοποιείται αποκλειστικά σε περιπτώσεις υπέρβασης ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης.

 

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας γιατί με προβληματίζει αρκετά αυτό το θέμα και δεν ξέρω πώς θα έπρεπε να αντιμετωπίσω μια τέτοια περίπτωση. Ειδικά θα μου ήταν πολύ χρήσιμο αν κάποιος έχει μια επίσημη απάντηση ή έχει εντοπίσει κάποιο συγκεκριμένο σημείο σε νόμο ή εγκύκλιο που να αναφέρεται σε αυτό το θέμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή χρήσης καταστήματος από εμπορικό σε ΚΥΕ με ταυτόχρονη δημιουργία νέας τουαλέτας στο υπόγειο. 

 

Μπαίνουν μαζί η αλλαγή χρήσης και η δημιουργία τουαλέτας σαν μία παράβαση ? Ή πάνε ξεχωριστά ?

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω ένα θέμα γιατί νομίζω ακόμα δεν έχει λυθεί 100%

 

Όταν έχουμε αλλαγή χρήσης σε εκτός σχεδίου με υπέρβαση της επιτρεπόμενης δόμησης για τη συγκεκριμένη χρήση, βάζουμε τελικά και συντελεστή υπέρβασης δόμησης η βάζουμε μόνο το συντελεστή αλλαγής χρήσης και χωρίς υπέρβαση;

Με προβληματίζει πολύ γιατί ξέρω συναδέλφους ένθερμους υποστηρικτές και των 2 πλευρών και η αλήθεια είναι ότι σε καμία πλευρά δεν μπορώ να δώσω άδικο.

Από τη μία το να βάλεις και συντελεστή υπέρβαση δόμησης οδηγεί σε υπέρογκα πρόστιμα μεγαλύτερα και από εξ ολοκλήρου αυθαίρετες κατασκευές!! και αυτό δεν είναι λογικό.

Δεν βλέπω την υπερβολή.

Αν η παράβαση είναι καθ' υπέρβαση θα πάρει τον ανάλογο συντελεστή προσαύξησης για το εμβαδό,

και θα πάρει και την ποινή για την αλλαγή χρήσης.

Σωστό ή λάθος, αυτό είναι.

Και ηθικά είναι χειρότερο από το τελείως αυθαίρετο, αφού υποκρύπτει απάτη (άδεια για κατάστημα, υλοποίηση για κατοικία πχ για εκτός σχεδίου)

Δεν βλέπω λοιπόν το πρόβλημα.

Αν κάποιος ιδιοκτήτης το προτιμά, ας μην δείξει την άδεια και να το πληρώσει τελείως αυθαίρετο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά λέτε, ότι στο παράδειγμα του νόμου, στα 400 τ.μ θα βάλετε εκτός από το συντελεστή 1.40 στα 400 τ.μ και συντελεστή προσαύξησης υπέρβασης δόμησης;

Η καταχώρηση στο κελί της Υ.Δ είναι για συστημικούς λόγους εφαρμογής προκειμένου να υπολογιστεί το πρόστιμο της αλλαγής χρήσης. Δεν είναι η ίδια περίπτωση με μια, για παράδειγμα, αυθαίρετη προσθήκη.

Η έμμεση υπέρβαση "τιμωρήθηκε" με 40% προσαύξησης προστίμου. Αν ήταν την συγκεκριμένη περίπτωση να την λογίζουμε ως υπέρβαση δόμησης γιατί να μας έβαζαν και συντελεστή αλλαγής χρήσης; Θα το κάναμε π.χ, όπως με τα υπόγεια, από ΒΧ σε ΚΧ με επιφάνεια υπέρβασης.

Προσωπικά λοιπόν, μιας και γνώμες λέμε, δεν βάζω Υ.Δ παρά μόνο συντελεστή αλλαγής χρήσης. 

Από άποψη περβαλλοντικής όχλησης αν το δει κανείς, είναι πολύ καλύτερη η περίπτωση από αυτή που έχουν προστεθεί όγκοι εκτός νομίμου κτιρίου. Βεβαίως η πολεοδομική αυθαιρεσία που έδωσε τον παραπάνω συντελεστή δόμησης για τον οποίο δεν είχε δικαίωμα, "προστιμοποιήθηκε" κατά τα γνωστά (Σ.Α.Χ=1.40).

Να δεχτώ το ποσοστό υπέρβασης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν είχαμε άδεια καταστήματος 600 τ.μ. και έγινε κατοικία, με επιτρεπόμενο 200, 

τότε έχουμε υπέρβαση δόμησης 400 τ.μ., (προφανώς με συντελεστή 1,9)

τα οποία λέει ο νόμος ξεκάθαρα ότι χρεώνονται και την προσαύξηση της αλλαγής χρήσης.

Και η πολεοδομία να έρθει, την (έμμεση) υπέρβαση θα στη γράψει.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω από που μπορεί να προκύπτει οποιαδήποτε άλλη ερμηνεία.

Και μάλιστα μετά τις διευκρινήσεις, αυτή είναι και η μόνη περίπτωση που εφαρμόζεται ο συντελεστής της αλλαγής χρήσης (ευτυχώς για πολλούς)

αφού σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ο 4178 πάει με αναλυτικό

(στον 4014 ήταν πράγματι βατερλώ τα πρόστιμα της αλλαγής χρήσης για τις περισσότερες περιπτώσεις)

Το μπέρδεμα με την ΥΥ από που προκύπτει; Η "καθαρή" ΥΥ δεν έχει θέμα υπέρβασης τ.μ.

Αν δηλαδή ήταν ένας όροφος εξ ολοκλήρου αυθαίρετος, δεν θα του βάζαμε υπέρβαση δόμησης επειδή του βάλαμε ΥΥ; Δεν νομίζω 

Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστής αλλαγής χρήσης (Σ.Α.Χ=1.40) εκφράζεται μέσω του προστίμου με ένα 40% διότι δεν έχει την ίδια επιβάρυνση στο περιβάλλον η έμμεση υπέρβαση δόμησης που προέκυψε εντός του ιδιου κτιριακού κελύφους, η επιφάνεια του οποίου μέτρησε στο ΣΔ, αλλά για μια διαφορετική χρήση. Νομίζω ότι αυτό ήταν στο μυαλό του νομοθέτη. Αλλιώς, αν ήθελε δεν θα έκανε καμία διευκρίνηση και θα το υπολογίζαμε με τις γνωστές διατάξεις περί Υ.Δ.χωρίς να εισέρχεται και αλλαγή χρήσης στο πρόστιμο.

Φυσικά καλό είναι να διαφωνούμε γιατί αναλύουμε περισσότερο τις διατάξεις του νόμου.

Προσωπικά, συνέχιζα και συνεχίζω να μην λαμβάνω και υπέρβαση δόμησης πέραν της αλλαγής χρήσης. Αν όμως υπάρχει και αυθαίρετος κλειστός χώρος κατ επέκταση ή καθ ύψος τότε σαφώς θα μπει και η Υ.Δ για τους αυθαίρετους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα στην αρχή  κάτι πρόστιμα και με ΑΧ και ΥΔ

τώρα με ΑΧ  μόνο

 

ΥΔ  στο αρχικό κέλυφος βαζω στους πρωην Β.Χ που έγιναν Κ.Χ

 

 

και φυσικά σε ότι ΝΕΟ εκτός αδειας υπάρχει με  Υ,Δ>200%

 

 

 

με τη λογική ότι πρέπει να πάρει ΥΔ και ΑΧ θα έπρεπε να βάζαμε και Υ.Κ  αν το σκεφτούμε

 

γιατί  με 200 τ.μ  άδεια  δεν θαφτανες την ίδια κάλυψη με 600 τ.μ αδεια

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.