Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α20] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

χμ, ναι...κ εγω εκει καταλήγω. 

θα πρέπει όμως να πάει ο προηγουμενος εοικιαστης στην εφορια κ να το ψαξει, γιατι δε μπορώ εγώ πχ. να παω να σκαλιζω το τι βεβαιωνεται στο αφμ του οποιουδηποτε. εκτός αν μου κανει εξουσιοδοτηση.

πφ...μπλεξιμο μυριζομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα θέλω να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με περίπτωση ισόγειου πάρκινγκ που άλλαξε χρήση σε κατοικία με τον 3843. Έχω καταλάβει και μου το έχουν πει και μηχανικοί του Τ.Ε.Ε. ότι μπορείς είτε να το δηλώσεις πάλι όλο και να δηλώσεις την παλιά τακτοποίηση στο αντίστοιχο κουτάκι και να γίνει συμψηφισμός προστίμων είτε να το θεωρήσεις τακτοποιημένο ως προς την αλλαγή χρήσης και να πας παρακάτω δηλώνοντας τις επιπλέον αυθαιρεσίες που δεν είχαν δηλωθεί. Έτσι είχα κάνει σε περίπτωση που ήταν όλο σωστό και δήλωσα μόνο μία λοιπή παράβαση για τα κουφώματα. Τώρα όμως έχω περίπτωση που εκτός του ότι δεν έχουν δηλωθεί οι τοίχοι και ένα μικρό τμήμα μπροστά έχει και υπέρβαση ύψους γιατί το μετράω εσωτερικά και το βρίσκω 0,15 πιο ψηλό απ' ότι λένε τα σχέδια. Σ' αυτή την περίπτωση μήπως πρέπει όντως να το δηλώσω όλο και να συμψηφίσω το πρόστιμο που πληρώθηκε με το 3843? Γίνεται και αλλιώς? Τι θα με συμβουλεύατε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ήδη ποστάρει το ίδιο ερώτημα εδώ--->http://www.michanikos.gr/topic/35837-%CE%B118-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC/page-115

και έχεις ήδη μια απάντηση. Συνέχισε τη συζήτηση στο αρχικό νήμα, ώστε να μην διασκορπίζονται οι απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους!

Θέλω να μειώσω πρόστιμα του 4178, με βάση εξωφλημένα του 3843.

Ζητώ απο τηνπολεοδομία τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ των πληρωμών (και να τα αντικαταστήσουν με δικά τους επικυρωμένα ατίγραφα) μα ΔΕΝ  μου τα δίνουν.

Κάπου είχα δεί οτι επιστρέφεται το περιεχόμενο του φακέλλου του 3843, με την κατάθεση ένταξής του στον 4178. Μα ΔΕΝ το βρισκω...

Υπάρχει αντίστοιχη περίπτωση σε κάποιον;;;

Είναι δυνατόν να μειώσουμε πρόστιμα δεκάδων χιλιάδω ευρώ, με απλές φωτοτυπίες;

Γνωρίζει κάποιος τί ακριβώς λένε οι ίσχύουσες διατάξεις;;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Tα διπλοτυπα των πληρωμων ειναι μοναδικα και αναγραφουν τον αυξοντα αριθμο, ημερομηνια, την υπηρεσια εκδοσης.

Αυτα χρειαζεσαι να γραψεις στο αντιστοιχο πεδιο του 4178 για  να γινει η αφαιρεση του ποσου.

Τωρα οσον αφορα το ανεβασμα των αρχειων ζητησε απο την πολεοδομια να τα σκαναρεις κ να τα επιστρεψεις, ή να τα φωτογραφησεις επι τοπου.

Επιστροφη του φακελου 3843 απο οσο ξερω δε γινεται, απλως πας την ενταξη στον 4178 για να σταματησουν οι τυχον διαδικασιες επιβολης προστιμου αυθαιρετου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tα διπλοτυπα των πληρωμων ειναι μοναδικα και αναγραφουν τον αυξοντα αριθμο, ημερομηνια, την υπηρεσια εκδοσης.

Αυτα χρειαζεσαι να γραψεις στο αντιστοιχο πεδιο του 4178 για  να γινει η αφαιρεση του ποσου.

Τωρα οσον αφορα το ανεβασμα των αρχειων ζητησε απο την πολεοδομια να τα σκαναρεις κ να τα επιστρεψεις, ή να τα φωτογραφησεις επι τοπου.

Επιστροφη του φακελου 3843 απο οσο ξερω δε γινεται, απλως πας την ενταξη στον 4178 για να σταματησουν οι τυχον διαδικασιες επιβολης προστιμου αυθαιρετου.

Κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!  Δηλ. με ΑΠΛΗ φωτοτυπία ή φωτογραφια;;; Χωρίς να έχουμε ΕΜΕΙΣ τα πρωτότυπα;; Παίρνουμε ευθύνη ΧΩΡΙΣ να έχουμε τα αποδεικτικά;; Υπάρχει κάποια σχετική διάταξη, γι' αυτή την διαδικασία;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλήμερα,

έκανα μια τακτοποίηση  αυθαίρετου στη Χαλκιδική. το ακίνητο είχε έκθεση αυτοψίας του 1997

από την αποτύπωση βρεθήκαν κάποιες αποκλίσεις και η πολεοδομία ζητάει ΥΔ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΕΘΣΗ γιατί βρήκαμε περισσότερα μετρά στην τακτοποίηση.

από τα κτίσματα της τακτοποίησης η διάφορα είναι τις τάξης των 1-5 τμ και έχει άλλα επιπλέον κτισίματα που κατασκευάστηκαν αργότερα.

Όλα μαζί τακτοποιήθηκαν και πληρώθηκαν τα πάντα.

μπορεί η πολεοδομία να ζητάει ΥΔ μηχανικού ?

Και να μην λαμβάνει υπ οψιν το 5σελιδο της τακτοποίησης???

θέλουν να είναι κατοχυρωμένοι αυτοί γιατί δεν μπορούν να ελέγξουν???

Έχει κάποιο άρθρο που μου διαφεύγει που ζητάει ΥΔ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΕΘΕΣΗ???

ευχαριστώ

Edited by DE GI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα συνάδελφοι, 

 

γνωρίζετε αν έχει γίνει λάθος στις δηλώσεις του 4014 που θέλω να τις μεταφέρω στον 4178, μπορώ να κάνω νέα δήλωση του 4178 εξαρχής και να βάλω "χειροκίνητα" το ποσό του 4014 που έχει δηλωθεί στο παρελθόν χωρίς μεταφορά της ίδιας δήλωσης του 4014?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.