Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 680
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Στο ίδιο παράδειγμα έστω επιλέγεις καταβολή με 30%

 

πληρώνεις παράβολο 1000

 

έκπτωση 500

 

εισάγεις παλαιοτερα πρόστιμα 2000

 

δίνεις προκατάβολη30%=(5000*30%-1000)=500

 

υπόλοιπο για δόσεις 1000

Δεν παρακολούθησα για κάποιες ημέρες την εξέλιξη της συζήτησης. Άρα όπως καταλαβαίνω από τα παραπάνω οι 2000 δεν συνυπολογίζονται στο απαιτούμενο ποσό των 1500 που είναι το 30%.Ή κάνω λάθος ? Δηλαδή το 30% πρέπει να πληρωθεί χωρίς να συμπεριλάβουμε σε αυτό τα προκαταβληθέντα πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

''Υπενθυμίζεται ότι δηλώσεις με πληρωμή παραβόλου (ή ημ/νία μεταφοράς από το ν. 4014/2011) από 9.2.2016 έως και 8.8.2016, δηλ. εντός του έκτου εξαμήνου εφαρμογής του Ν. 4178/2013, θα έχουν ως προθεσμία καταβολής της εφάπαξ εξόφλησης (με έκπτωση 20%), της εξόφλησης του 30% (έκπτωση 10%), των 6 πρώτων μηνιαίων δόσεων ή της πρώτης εξαμηνιαίας δόσης, έως και την 10η.8.2016.''

 

Παράβολο πληρώθηκε πριν κανα δίμηνο. Έχει επιλεγεί εφάπαξ με -20%. Αν δεν πληρωθεί το υπόλοιποο μεχρι 10/8/2016, υπάρχει ενδεχόμενο να μην γίνει η έκπτωση 20%?

Από που προκύπτει αυτό αν ισχύει πέραν της σελίδας του ΤΕΕ?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με έκπτωση 10% που προέκυψε χθες . Αν δεν πληρωθεί αύριο το ποσό 30% υπάρχει ενδεχόμενο να μη γίνει η έκπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στο ερώτημα και των δύο τελευταίων post είναι προφανής και είναι ΝΑΙ.....

Link to comment
Share on other sites

Ώρε πανηγύρια που θα κάνουν οι ιδιοκτήτες! Ευκαιρία, αφού αδυνατούσαν, να τους πάμε σε δόσεις.

Βέβαιαείναι απλά ένα ενδεχόμενο, δεν σημαίνει ότι θα εφαρμοστεί κιόλας. Για να δούμε

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

''Υπενθυμίζεται ότι δηλώσεις με πληρωμή παραβόλου (ή ημ/νία μεταφοράς από το ν. 4014/2011) από 9.2.2016 έως και 8.8.2016, δηλ. εντός του έκτου εξαμήνου εφαρμογής του Ν. 4178/2013, θα έχουν ως προθεσμία καταβολής της εφάπαξ εξόφλησης (με έκπτωση 20%), της εξόφλησης του 30% (έκπτωση 10%), των 6 πρώτων μηνιαίων δόσεων ή της πρώτης εξαμηνιαίας δόσης, έως και την 10η.8.2016.''

 

Παράβολο πληρώθηκε πριν κανα δίμηνο. Έχει επιλεγεί εφάπαξ με -20%. Αν δεν πληρωθεί το υπόλοιποο μεχρι 10/8/2016, υπάρχει ενδεχόμενο να μην γίνει η έκπτωση 20%?

Από που προκύπτει αυτό αν ισχύει πέραν της σελίδας του ΤΕΕ?

Σήμερα επικοινώνησα με ΤΕΕ και μου διευκρίνησαν πως η εκπτωση του 20% ισχύει κανονικά και στην δική μου περίπτωση ,όπου ο πελάτης είχε πληρώσει το παράβολο στις 20/5/16 αλλά δεν είχε κατάφερε να εξοφλήσει εφάπαξ μέχρι τις 10/8/16.

Edited by miha
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

μια ερωτηση και από εμένα.

Μπορω να αλλάξω τρόπο πληρωμής προστίμου τώρα σε μια δήλωση που είναι σε υπαγωγή από 09/08???

Εχουν πληρωθεί παράβολο, ποσοστό ανταπόδοσης και η πρώτη εξαμηνιαία δόση που έληγε στις 10/08!

Τώρα ο ιδιοκτήτης με ρωτάει αν γίνεται να αλλάξει τον τρόπο πληρωμής και να πληρώσει το 30% του προστιμου με την εκπτωση 10% αντί για τις εξαμηνιαίες δόσεις?

 

Γίνεται αυτό ενώ έχει περάσει η ημερομηνία 10/08 ή θα πληρώσει επιπλέον πρόστιμο?

 

Ευχαριστώ

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.