Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τώρα ασχολούνται με άλλα σοβαρότερα πράγματα!!!!

Έχω περίπτωση που "...βγήκαν παγανιά" κι απειλούν καμιά 50αριά ιδιοκτήτες (έναν έναν με επισκέψεις στα σπίτια τους) να πάνε να δηλώσουν τα αυθαίρετά τους γιατί λένε ".....αν δεν το κάνουν γρήγορα θα προβούν σε αυτοψίες και μετά .....θα τους κυνηγάει ο εισαγγελέας"!!!

Τρομάρα τους....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 680
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω μια δήλωση σε αρχική υποβολή ,εχει πληρωθεί το παράβολο των 500 και το ανταποδοτικό ΤΕΕ, και έχω επιλέξει την εφάπαξ  ΕΞΌΦΛΗΣΗ με 20% εκπτωση.Μαλλον προκύπτει μεγαλύτερο πρόστιμο γιατί  φαίνεται να υπάρχει κατασκευή σε ψηλότερη στάθμη (μετά από πι.Εφόσον γίνει οι αλλαγές στον υπολογισμό ,και τελικά γίνει επιλογή των μηνιαίων δόσεων ,πόσες θα μπορούν να είναι αυτές και μέχρι ποτε θα πρέπει να γινει εξόφληση των 6 πρώτων????Μέχρι 10-2-2017? Είναι να γίνει συμβόλαιο στα πολύ κοντά ,την άλλη βδομάδα .

 

Επίσης,αν κάποιος συνάδελφος έχει υπόψιν του

Υπάρχει κάποια πρόβλεψη ,να  μπορεί να γίνει μετάβαση μετά στον νέο νόμο (ενώ έχει πληρωθεί παράβολο και οι έξι πρώτες δόσεις??) από τον αρχικό ιδιοκτήτη και να συνεχίσει την διαδικασία ο νέος ιδιοκτήτης ??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

2-3 διαδικαστικά:

1. Αν επιλέξω εφάπαξ αποπληρωμή με 20% εκπτωση σήμερα π.χ 9-1 πρέπει η εξοφληση

να γίνει έως 10-2-17 με βάση τα παραπάνω. Ομώς κοιτώντας παλιά δήλωση που είχε γίνει υπαγωγή 08-02-2016 

βλέπω ότι η εφάπαξ πληρωμή είχε ημερομηνία λήξης 10-02-2016 οπου νομίζω είχε ήδη δοθεί παράταση έως οκτώβριο. Με βάση αυτά που διαβάζω παραπάνω

έπρεπε να έχει 10-08-2016. Τον πελάτη τον είχα βάλει και εξόφλησε απευθείας τότε βλέπωντας αυτή την ημερομηνία λήξης

Το καταλαβαίνω σωστά ή κατι μου ξεφεύγει στο διαδικαστικό? 

2. Δήλωση σε υπαγωγη όπου κατι ξεφυγε-διορθώθηκε κλπ αλλάζει και με υποβολή επαναυπολογίζονται προστιμα δόσεις κλπ.

Ενημερώνει και τις εντολές πληρωμής-δόσεις που έχουν εξοφληθεί?η απλα το επιπλέον το προσθέτει στις επόμενες?

3. Εχω δήλωση σε υπαγωγή καθότι δεν εχω ακόμη ετοιμα σχεδια κλπ και έχει παρέλθει το δίμηνο απο την ημερομηνία

αυτοψίας. Ο πελάτης θέλει βεβαίωση. Φτιάχνω νέα δήλωση όπου αναφέρω στην τ.ε  τον αριθμο και τον κωδικό της

δήλωσης ρύθμισης καθως και αναφορα για την εξοφληση 30% της δήλωσης κλπ. Επηρεάζει κάπου το ότι η δήλωση 

για την ρύθμιση είναι σε υπαγωγή, ενώ αυτη της βεβαίωσης θα έιναι σε οριστικη υπαγωγή? Σε περίπτωση που δέν εχει 

παρέλθει το δίμηνο, μπορώ να δώσω βεβαίωση απο την φάση υπαγωγής ή πρεπει αναγκαστικά να πάω σε οριστική 

υπαγωγή με ότι αυτο συνεπάγεται σε τυχον μεταγενέστερες "ανακαλύψεις" στην φάση ετοιμασίας της γραφειοκρατίας?

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είπαμε, μέχρι στιγμής δεν εφαρμόζεται αλλά στο νόμο προβλέπεται.

Που σημαίνει ότι μπορεί αύριο το πρωί να θυμηθούν να αρχίσουν να βάζουν προσαυξήσεις.

Ο πελάτης ας κάνει ότι νομίζει. Δε θα πάρεις εσύ την ευθύνη να του πεις να μην πληρώσει δόση και μετά να σου ζητάει τα ρεστα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν κάνω δήλωση τώρα και μετά την εξόφληση του παράβολου επιλέξω μηνιαίες δόσεις , οι περισσότερες που μπορώ να έχω θα είναι 60;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν κάνω δήλωση τώρα και μετά την εξόφληση του παράβολου επιλέξω μηνιαίες δόσεις , οι περισσότερες που μπορώ να έχω θα είναι 60;

με μίνιμουμ το 50άρικο?

 

σε πρόστιμο πχ 6000€ δηλαδή η μηνιαία πάει 100€ σε 60 δόσεις? 

Edited by Fritz Todt
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αρχική υποβολή δήλωσης 11/4/2017. Βγήκαν εντολές πληρωμής για παράβολο και ποσοστό ανταπόδοσης ΤΕΕ με ημερομηνία λήξης 8/8/2017.

 

Έχει επιλεγεί τρόπος πληρωμής με 30% και μηνιαίες δόσεις. Κανονικά με βάση αυτά που ήξερα θα έπρεπε να μου βγάλει μετά εντολή για το 30% και το υπόλοιπο σε 60 δόσεις. (δεν τίθεται περιορισμός δόσεων λόγω ποσού καθώς αυτές προκύπτουν μεγαλύτερες από 50 ευρώ.)

 

Σήμερα κάνω υπαγωγή και μου βγάζει αντι για 60, 54 δόσεις!!!

Σημειώνω ότι η ημερομηνία λήξης των 6 τελευταίων δόσεων είναι 10/2/2022. δεν ξερω αν παίζει κάποιο ρόλο

 

Γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό? Δεν ισχύουν κανονικά οι 60 δόσεις? τι άλλαξε?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Σε μια ιδιοκτησία είχε γίνει ένταξη στον 4014/2011 και μετέπειτα στον 4178/2013. Όλα τα πρόστιμα είχαν πληρωθεί από τον ιδιοκτήτη με εφάπαξ πληρωμή.  Με την ανάληψη της δήλωσης από εμένα λόγω θανάτου του προηγούμενου μηχανικού παρατηρήθηκαν ελλείψεις στη δήλωση και σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη θα γίνει η ορθή καταγραφή των παραβάσεων. Με την αλλαγή της δήλωσης μεγαλώνει και το πρόστιμο. Τα έξτρα χρήματα που πρέπει να πληρωθούν όμως βγαίνουν με παλιές ημερομηνίες. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή ο ιδιοκτήτης πραγματοποιεί κανονικά τη πληρωμή και όλα βαίνουν καλώς; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.