Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Θα ρωτησω λιγο αναποδα...

σε περιπτωση που εχω κανει τακτοποιηση και βγαζω αδεια δομησης(στο τακτοποιημενο ακινητο)...

τι υπευθυνη δηλωση πρεπει να προσκομισω ως προς τα σχεδια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε εεκτος σχεδιου σε ειδικη ζωνη που αφηνει μονο δομηση 200τμ/ 4στρεμματα γηπεδου  εχω αδεια για ισογειο, με υπογειο ΒΧ.

στη πραγματικοτητα εκανε υπογειο ΚΧ + οροφο ΚΧ (στο ιδιο περιγραμμα) . Επειδή έχω τετραγωνικά δομησης (10 στρεμματα οικοπεδο υστερα απο προσφατη συνενωση (στην αδεια το οικοπεδο ειναι 4στρ), μπορώ να τακτοποιησω το υπογειο ως ΚΧ και να βγαλω αδεια νομιμοποιησης για τον οροφο?

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία έχεις διώροφο κτίριο αναφορικά με την έκδοση άδειας (η οποία διαφέρει ως γνωστόν από την τακτοποίηση, την οποία συζητάμε σε άλλο νήμα).

Αν έχεις και συντελεστή δόμησης (αφού το τέως υπόγειο, σήμερα εντελώς ξεμπαζωμένο, θα θεωρηθεί ισόγειο και θα μετρήσει στη δόμηση) και φυσικά πληρούνται και όλες οι διατάξεις περί χρήσεων γης και λοιπών περιορισμών νομίζω ότι μπορείς να προβείς  και σε  άδεια νομιμοποίησης αυθαιρέτου δυνάμει του άρθρου 23 παρ.1α ν. 4178/13.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία έχεις διώροφο κτίριο αναφορικά με την έκδοση άδειας (η οποία διαφέρει ως γνωστόν από την τακτοποίηση, την οποία συζητάμε σε άλλο νήμα).

Αν έχεις και συντελεστή δόμησης (αφού το τέως υπόγειο, σήμερα εντελώς ξεμπαζωμένο, θα θεωρηθεί ισόγειο και θα μετρήσει στη δόμηση) και φυσικά πληρούνται και όλες οι διατάξεις περί χρήσεων γης και λοιπών περιορισμών νομίζω ότι μπορείς να προβείς  και σε  άδεια νομιμοποίησης αυθαιρέτου δυνάμει του άρθρου 23 παρ.1α ν. 4178/13.

αυτό που προσπαθουσα να αποφυγω ειναι ο χαρακτηρισμός του υπογειου ως ισογειο, καθώς δεν επιτρέπονται πάνω από δυο οροφους.. 

σκεφτόμουν μήπως παρόλα αυτά θεωρηθει ως τακτοποιημενο υπογειο στην αδεια νομιμοποιησης.. 

Edited by fstun
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις δυο ορόφους όπως είναι διαμορφωμένη η κατάσταση. Στην άδεια είχες ισόγειο με υπόγειο, ενώ σήμερα αιτείσαι άδεια νομιμοποίησης για διώροφο (ισόγειο+ όροφο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις οτι εχεις 10 στρ. "μετα απο προσφατη συνενωση"???

 

στα 4 στρ.   εχτισες...με τις οποιες αυθαιρεσιες εχεις [ και τι ειδους??]

 

ΑΝ τα 6 στρ. που αγορασες ειναι απο μονα τους αρτια και οικοδομησιμα...γιατι να κανεις "συνενωση"???

 

αρα...να το δουμε λιγο...

 

[και τι θα πει ο παυλος...]
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όποτε θέλεις συνάδελφε, επανέρχεσαι με νέα δεδομένα.

Αλλά και εκείνα τα ακριβώς 4.000 τ.μ που εκδόθηκε η άδεια. Μάτι βγάζει το..."μπαλαμούτι".

Αν πάντως άλλαξαν οι όροι δόμησης στη περιοχή μέσω δικτύου νατούρα 2000,  τα γήπεδα ελάχιστης επιφάνειας 4.000 τ.μ, που υφίστανται την 31-3-2011(ημερομηνία ισχύος του Ν. 3937/11-Μπιρμπίλη για όσους θυμούνται)  και ήταν άρτια και οικοδομήσιμα μέχρι την ισχύ του νόμου,  παραμένουν κατά παρέκκλιση άρτια.

Link to comment
Share on other sites

και να δούμε λίγο και το 200τ.μ./4στρ. Εγώ δεν ξέρω τέτοιο περιορισμό. Μήπως είναι μαξ 200τ.μ./γήπεδο;

Οπότε έχει τεράστια σημασία αυτό που λέει ο Δημήτρης για ΜΗ συνένωση.

Εκτός αν τα 6 στρ είναι ρετάλια που δεν έχουν καμία αρτιότητα,

οπότε μπορεί να φυτέψει μαρούλια. Καλοφάγωτα!

(ξέρεις πόσοι, πονηροί κατά τα άλλα, την έχουν πατήσει έτσι; )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.