Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα θέσω κι εγώ ένα θεματάκι:

Σε κτήμα εντός ζώνης έξω από την Πάτρα με ΣΔ 0,2 (αρα υπάρχει δυνατότητα έκδοσης αδείας), υπάρχει κτίσμα 19ου αιώνα, στο οποίο έγιναν επεκτάσεις  σταδιακά το '84 το '87 και το 2004. 

Στη δήλωση στον 4178 δηλώνω τα κτίσματα μετά το 84, πληρώνεται το παράβολο και δηλώνω "προς έκδοση αδείας" (και τι περιθώριο υπάρχει απο τη στιγμή που δηλώνεται μέχρι την έκδοση αδείας)

απαλλάσεται το παλιο από τη δήλωση με τις αεροφ/φιες κλπ το οποίο αναφέρεται στην τεχνική έθεση να υποθέσω

και τελικά βγαίνει η άδεια προφανώς για όλο το κτίριο?

Απλά δεν έχω κάνει τέτοια διαδικασία ούτε με τον 4014, και επειδή είναι και εκτός έδρας θα ήθελα να ξέρω τη διαδικασία ώστε οι επικέψεις να έχουν ουσία μη φάνε την αμοιβή οι βενζινάδες!!

ευχαριστώ για τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

Εχετε καταλάβει αν με τον 4178 έχουμε δυνατότητα επιλογής για τακτοποίηση ή έκδοση άδειας νομιμοποίησης;

 

Εχω πελάτη που βιάζεται να μεταβιβάσει αλλά η αυθαιρεσία νομιμοποιείται. Εχω δικαίωμα όπως στον 4014 να επιλέξω το πως θα κινηθώ;

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό ? 

 

Ειδικά στην περίπτωση όπου υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή αλλά η υπέρβαση είναι κατά πολύ μεγαλύτερη οπότε δεν έχει νόημα η άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω περίπτωση αυθαιρέτου κτιρίου εντός σχεδίου που μπορεί να πάει με νομιμοποίηση αντί για τακτοποίηση, δηλαδή παράβολο και έκδοση άδειας δόμησης.

Θέλω να ρωτήσω το εξής:
Μπορεί στην άδεια νομιμοποίησης να συμπεριληφθεί και άδεια ανέγερσης περίφραξης που πρόκειται να κατασκευαστεί; Δηλαδή πέρα από την νομιμοποίηση μπορούμε να δείξουμε στην ίδια άδεια δόμησης και κατασκευές νόμιμες που θα κατασκευαστούν και να το δηλώσουμε αυτό πάνω στα σχέδια; Ή μήπως η νομιμοποίηση είναι μόνο νομιμοποίηση και η πρέπει να ολοκληρωθεί η διαδικασία της και μετά να βγάλω ξεχωριστή άδεια περίφραξης; Ελπίζω πως όχι γιατί αλλιώς έχω διπλή γραφειοκρατεία.

Γνωρίζει κανείς κάτι;

Και αν ή απάντηση είναι πως μπορεί να βγει άδεια νομιμοποίησης που να καλύπτει και τα δύο, τότε πως υπολογίζονται αμοιβές κ φορολογικά; Συμβατικός για τα extra τετραγωνικά νομιμοποίησης και αναλυτικός για την περίφραξη;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα και μπορείς να εντάξεις και άδεια ανέγερσης.

Για τα φορολογικά συνεννοήσου με την πολεοδομία,για να ξέρεις και τι θα αντιμετωπίσεις.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! σε οικόπεδο που θελει να μεταβιβαστεί υπάρχει αυθαιρετο κτίσμα το οποίο ο νεος ιδιοκτητης δεν θέλει. μετα την πληρωμη του παραβόλου μπορει να γινει η μεταβίβαση και να προχωρήσει μετα ο νεος ιδιοκτήτης σε αδεια κατεδάφησης ή πρεπει να γίνει πριν τη μεταβίβαση;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κ εγω μια ερώτηση :

 

Εχω κτίριο με οικοδομική άδεια του 1990 που δεν εξαντλει το συντελεστη δόμησης. Κατα την κατασκευη κλεινει 2 αποθηκες και ενα αλλο κομμάτι και έχει υπέρβαση δόμησης που "καλυπτεται" απο το "περισσευμα" που ειχε.

 

Μεσα στο 2013 αλλαζει ο συντελεστης δόμησης και πλέον η επιτρεπόμενη δόμηση ειναι ίση με οτι προεβλεπε η άδεια.

 

Ερωτημα :

 

Μπορω να εκδοσω αδεια νομιμοποιησης επειδη οταν εγιναν οι παρανομιες ο συντελεστης ηταν ακομα υψηλος ή παω υποχρεωτικα με οτι ισχυει τώρα οποτε αναγκαστικα γινεται τακτοποιηση ?

Link to comment
Share on other sites

Ισόγεια μεταλλική (πρόχειρη θα την έλεγα) κατασκευή με χρήση γκαράζ ,κατασκευασμένη κατά το ήμισυ εντός προκηπίου.

1.Γίνεται το εντός προκηπίου τμήμα να τακτοποιηθεί (4178)και για το εκτός προκηπίου να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης;

2.Το πρόστιμο μειώνεται κατά το ήμισυ;

Link to comment
Share on other sites

Ισόγεια μεταλλική (πρόχειρη θα την έλεγα) κατασκευή με χρήση γκαράζ ,κατασκευασμένη κατά το ήμισυ εντός προκηπίου.

1.Γίνεται το εντός προκηπίου τμήμα να τακτοποιηθεί (4178)και για το εκτός προκηπίου να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης;

2.Το πρόστιμο μειώνεται κατά το ήμισυ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Σε κτίριο κατοικιών με υπόγειο με εκδοθείσα Ο.Α. του 2005, έχουν γίνει αυθαιρεσίες στο υπόγειο (μετακίνηση μηχανοστασίου του ανελκυστήρα σε άλλη θέση και καθαίρεση κάποιων τοιχοποιιών).

Η αρχική οικοδομική άδεια είχε ολοκληρωθεί και το πρόβλημα ξεκίνησε στην αυτοψία της πυροσβεστικής που είδε τις αλλαγές για τις οποίες αυθαιρεσίες και για την τακτοποίηση τους, αφού βεβαιώθηκαν από την ΥΔΟΜ,  είχε εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης το 2010. . Στη συνέχεια, όπως με ενημέρωσαν από την ΥΔΟΜ, έπρεπε να βεβαιωθεί και να πληρωθεί το πρόστιμο της αυθαιρεσίας κάτι το οποίο δεν έγινε καθώς το συγκεκριμένο τμήμα που εξέδιδε τα πρόστιμα έκλεισε όταν βγήκε σε ισχύ ο Ν,4014 που μπορούσες με παράβολο να πας προς έκδοση οικ. αδείας. Δεν πληρώθηκε τότε και πρέπει να πληρωθεί τώρα για να κλείσει η άδεια νομιμοποίησης των αυθαιρεσιών.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής, καθώς δεν έχω ασχοληθεί καθόλου στο παρελθόν με περιπτώσεις "προς έκδοση οικ. αδειας".

Πέρα από την πληρωμή του παραβόλου, εμείς σαν μηχανικοί ανεβάζουμε τίποτα σχέδια όπως στις υπόλοιπες τακτοποιήσεις;

Η μόνο την έκδοση της οικοδομικης αδείας μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας από την ΥΔΟΜ;

 

Επίσης, υπάγεται στην παρακάτω περίπτωση;

 

 

Σε περίπτωση κτισμάτων τα οποία για οποιονδήποτε
λόγο κρίνονται ως αυθαίρετα εφόσον εμπίπτουν στις
διατάξεις της παρούσας παραγράφου και δύναται να
εκδοθεί νέα άδεια νομιμοποίησης, αν πριν τις 28.7.2011
έχουν εκδοθεί νομίμως άδειες λειτουργίας ή και άλλες
διοικητικές πράξεις σύμφωνα με την άδεια οικοδομής,
αυτές διατηρούνται εφόσον: i) υποβληθεί αίτημα για την
έκδοση άδειας νομιμοποίησης κατά τις διατάξεις της
παρούσας παραγράφου και ii) καταβληθεί πέραν του
προβλεπομένου ειδικό παράβολο διατήρησης άδειας
λειτουργίας ίσο με το πενταπλάσιο του παραβόλου της
παραγράφου 10 του άρθρου 11 του παρόντος.

 

 

 

Η αρχική Οικοδομική άδεια θεωρείται ήδη εκδοθείσα διοικητική πράξη και θα πρέπει να πληρωθεί και το πενταπλάσιο του παραβόλου σαν πρόστιμο;

Αυτό, ούτε στην ΥΔΟΜ μπόρεσαν να μου το απαντήσουν...

 

Γιατί άλλο είναι να πω στους ιδιοκτήτες, ότι θα πληρώσετε 500€ και άλλο 3.000€...

 

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

σε κτίσμα υπήρχε άδεια λειτουργίας,

έγινε αυθαίρετη προσθήκη κατ΄ έκταση και ο ιδιοκτήτης θέλει να το συμπεριλάβει και αυτό στο κατάστημα.

 

αν προχωρήσω σε έκδοση αδείας (με παράβολο), πότε μπορώ να βγάλω άδεια λειτουργίας? με τη πληρωμή του παραβόλου ή με την έκδοση της αδείας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.