Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Μια ερώτηση έχω για το σύστημα του τεε. Έχω περίπτωση αυθαιρέτου στο οποίο μπορεί εν μέρει να βγεί άδεια νομιμοποίησης και το υπόλοιπο να τακτοποιηθεί με τον 4178. Όμως επειδή ο ιδιοκτήτης βιάζεται να το μεταβιβάσει θα πρέπει να πληρώσει το 30% του συνολικού προστίμου.  Στο σύστημα όμως όταν βάζω στο φύλο καταγραφής προς «έκδοση οικ. άδειας» μου βγάζει μηδενικό πρόστιμο και χρεώνει μόνο το παράβολο (κατάσταση προς επεξεργασία). Ξέρει κανείς σας πως μπορώ να το δηλώσω στο σύστημα, ότι παρόλο που θα νομιμοποιήσω μέρος της κατασκευής επιθυμώ να πληρώσω το 30% του συνολικού προστίμου??  

 

Υγ:  το τηλ. που έχει δώσει το τεε ισχύει?? Γιατι για δοκιμή, μια φορά είχα πάρει  10 το βράδι και πάλι μου έλεγε ότι είναι καταλυμένο!!!

Edited by Μπατιστουτα
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να γίνεται μεταβίβαση σε προς νομιμοποίηση ακίνητο, πως θα του δώσεις βεβαίωση ;

Πρώτα πληρωνεις το παράβολο και το υπέρ τεε για να παει σε κατάστασή υποβολής, πληρωνεις το 30% και μετά κάνε υποβολή για να πάει σε οριστική υποβολή (θα πάει ???)

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Ν.4178 Αρθρο23 παρ.2:

 

"Στις περιπτώσεις της παραγράφου 1 η μεταβίβα−
ση ή η σύσταση εμπραγμάτων δικαιωμάτων, μπορεί να
πραγματοποιηθεί προ της υποχρέωσης έκδοσης της
σχετικής οικοδομικής άδειας με την καταβολή ποσο−
στού 30% του συνολικού ποσού του προστίμου, υπό την
προϋπόθεση να αναλάβει ο νέος κύριος την υποχρέωση
αυτή, με ειδική μνεία στο σχετικό συμβολαιογραφικό
έγγραφο."

 

και η ερωτηση μου ειναι ακριβως αυτη. θα μπορω να βγαλω βεβαίωση???

Edited by Μπατιστουτα
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναί το εξής :

Φτιαχνεις ένά ΦΚ με περιγραφή των προς ρύθμιση και τικαρεις το "προς ρύθμιση".

Φτιαχνεις ένά ΦΚ με περιγραφή των αυθαίρετων που νομιμοποιούνται και τικαρεις το "προς έκδοση άδειάς"

 

Επιλεγεις τρόπο πληρωμής 30% προκαταβολή και δόσεις

Πληρωνεις το παράβολο και το προς ΤΕΕ

Η δήλωση πάει σε κατάσταση υποβολής

Καπάκι κάνεις ξανά υποβολή και ή δήλωση πάει σε κατάσταση οριστικής υποβολής και μπορείς να βγάλεις βεβαίωση για μεταβίβαση

 

Αυτή την διαδικασία δεν την έχω κάνει αλλά έτσι έχω καταλάβει ότι γίνεται.

Μονό ή νεκροψία θα δείξει ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , επειδή θέλω να προχωρήσω σε νομιμοποίηση από αγροτική αποθήκη σε κατοικία, πιστεύετε θα χρειαστεί ΚΕΝΑΚ ή θερμομονωτική επάρκεια ?

Φαντάζομαι ΚΕΝΑΚ δεν θα χρειαστεί. Θερμομονωτική επάρκεια όμως ?

Υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο που θα πρέπει να προσέξω?

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι κάτω από 50 τμ χρειάζεσαι θερμομονωτικη επάρκεια , αν είσαι πάνω από 50 θες ΚΕΝΑΚ

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη διαδικασία νομιμοποίησης αυθαίρετης προσθήκης ορόφου. Να φανταστώ πως ισόγεια αποθήκη, που έχει εξαιρεθεί (Γ' Φάση) οριστικά με το νόμο του Τρίτση, με ύψος 1,70 τ.μ. πρέπει να την υπολογίσω στη δόμηση;  (την πάτησα μάλλον).

 

Και αν ναι, θα μπορούσα να την «ξανά»τακτοποίησω με 4178, ώστε να πάει με 0,50 και <1983, ώστε να μη χρησιμοποιήσω το συντελεστή του ορόφου; (μια φαντασία την έχω, έτσι; )

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχεις τρόπο (σε οποιαδήποτε περίπτωση ) να μην υπολογισθεί ή αποθήκη σε ΣΔ και κάλυψη

Έκτός αν την κατεδαφίσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.