Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Νομίζω όχι ακόμα , αλλά θα γίνει μαζί με την ταυτότητα κτηρίου και τον τρόπο νομιμοποίησης και αυτών που δεν έχουν δυνατότητα πολεοδομικά ή με εντάξεις σε νέα σχέδια πόλης όπου υπάρχουν πολλά αυθαίρετα , είτε με αγορά ΣΔ από τράπεζα Μάλλον τους επόμενους μήνες θα υπάρχουν σχετικές εξελίξεις με σχετικά προεδρικά διατάγματα και ΦΕΚ  

Link to comment
Share on other sites

Sorry αν εχει απαντηθει....

 

Κλικαρω προς έκδοση οικοδομικής αδείας, παω να το κανω υπαγωγη για να μου βγαλει το παραβολο και μου βγαζει σφαλμα οτι εκκρεμει η εκδοση αδειας νομιμοποιησης για την υπαγωγη της δηλωσης.

 

Ξερει κανεις τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω για έκδοση οικοδομικής άδειας οι κρατήσεις ΚΗ , χαρτόσημο ΟΓΑ και Δήμος καταβάλλονται κανονικά? Το μόνο που ''γλιτώνουμε'' είναι το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συναδελφοι ανακεφαλαιωνοντας τα της εκδοσης αδειας προσθηκης Β οροφου και ανελκυστηρα (μη απαιτουμενο) στον ακαλυπτο, καθως και αποληξη και αποθηκη στο δωμα

1η αδεια 1964 ανεγερση ισογειου
2η αδεια 1965 προσθηκη κατ επεκτασιν ισογειου
3η αδεια 1978 προσθηκη κατ επεκτασιν ισογειου και προσθηκη καθ υψος α οροφου και αποληξης

 

Το οικοπεδο στις αδειες του 1964 και 1965 φαινεται οπως ειναι στην αποτυπωση (ΕΓΣΑ) που ηδη καναμε 152,67μ2

Στην αδεια ομως του 1978 (ΓΟΚ 1973) ο μηχανικος μεγενθυνε το βαθος του οικοπεδου στο δεξια πλαγιο οριο, κατα 1,00μ.(μαλλον για να βγαλει την προσθηκη κατ επεκτασιν ισογειου και καθ υψος α οροφου, και να του βγουν τα Δ της εποχης εκεινης).

Σημερα ομως ενα τριγωνικο εμβαδον του κτιριου στην πισω οψη του προς τον προαιρετικα αφημενο ακαλυπτο φαινεται να ειναι αυθαιρετο σε δυο σταθμες εντος Δ.......(το 1978 ικανοποιουσε τον υποχρεωτικο ακαλυπτο με την υπαρχουσα πρασια 4.00μ). Επισης στο ισογειο υπαρχει μικρο αυθαιρετο 2μ2 σε συνεχεια με την κατοικια ισογειου ...που μπορω και να το κατεδαφισω.

ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

  1. Για την εκδοση αδειας μπορω να νομιμοποιησω αυτο το τμημα;
  2. αν μεινει απλα τακτοποιημενο, μπορω να προχωρησω σε εκδοση αδειας προσθηκης κα΄θ υψος ή και κατ επεκτασιν, (μιλαω για τον ανελκυστηρα)
  3. αν μεινει τακτοποιημενο, μπορω να πατησω στο περιγραμμα, ακομα και αν ειναι εκτος διαταξεων (υπαρχουσες κολωνες) και ακολουθωντας ΝΟΚ, πως αεριζω-φωτιζω τα πισω δωματια;
  4. πως ακριβως χαρακτηριζεται ο πισω ακαλυπτος;
  5. Τι Δ θεωρω οτι εχω σημερα σαν επιτρεπομενο; εχω υποχρεωση οπισθοχωρησης (ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ,αλλωστε τι θα γινοταν με το κλιμ/σιο) ;
  6. συμφωνα με τον ΝΟΚ....αν απο την εκμεταλλευση προκυπτει υπολοιπο Σ.Δ Π.Χ 10Μ2, μικροτερο απο το εμβαδον της αποληξης κλιμ/σιου, τοτε αυτος ο οροφος του δωματος εχει εκτος Σ.Δ την αποληξη. Μπορει να εχει και αποθηκη χαμηλου υψους εντος Σ.Δ =10Μ2 (για να μην τα χασουν;;; ;)
  7. Για την προσθηκη πρεπει να χρησιμοποιησω αποκλειστικα ΝΟΚ εκτος απο τις διαταξεις ΑΜΕΑ. σωστα;
  8. Δεν εχω απαιτηση παθητικης, ανελκυστηρα (προ ΚΤΙΡΙΟΔΟΜΙΚΟΥ κανονισμου 1989).
  9. Δεν εχω απαιτηση σταθμευσης (1η ΑΔΕΙΑ μετα απο την ισχυ του Ν.960/79 <150Μ2 χωρις κοιν/στα ΣΩΣΤΑ?
  10. Ο ανελκυστηρας μαλλον μετραει σε Σ.Δ αφου δεν ειναι υποχρεωτικος. ΣΩΣΤΑ;
  11. Φυσικα αν δεν νομιμοποιησω τα παντα δεν μπορω να χρησιμοποιησω την ευνοικη αφαιρεση κλιμ/σιων υπαρχοντος.

υποσημειωσεις

  • δεν εχω συσταση Ο.Ι
  • Εχω υπολοιπο Σ.Δ
  • Εχω υπολοιπο καλυψης για να μετρησω ολο τον πισω ακαλυπτο

συναδελφοι ας με λυπηθει καποιος και να απαντησει, γιατι τελευταια δεν σας βλεπω πολυ ζωηρους σε παρουσιες......

καιγεται η γουνα μου......

 

ΜΗΧΑΝΙΚΟς 3 6 2014 Model (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησες λίγο λάθος στην αρχή ... γι' αυτό καίγεται και η γούνα.

Το τριγωνικό τμήμα που αναφέρεις, γιατί να έχει πρόβλημα και να θέλει νομιμοποίηση, τακτοποίηση ή οτιδήποτε ;

 

Είναι ή όχι νομίμως υφιστάμενο ;

 

Θυμίζω (NOK, άρθρο 23) :

1.      Κτίριο ή τμήμα αυτού θεωρείται νομίμως υφιστάμενο :

α)  αν έχει ανεγερθεί με νόμιμη άδεια ή αναθεώρηση και σύμφωνα με τους όρους αυτής, ...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε τωρα που θα κανω την προσθηκη θα φανει στο τοπογραφικο το μικροτερο βαθος οικοπεδου στο δεξια πλαινο οριο, αρα η μη τηρηση του Δ της αδειας του 1978. Αρα το υπαρχον διωροφο, κατα το τριγωνο που λεμε (με υψος 0.50) ειναι εντος Δ.

Καταλαβαινω τι εννοεις με τα κοκκινα γραμματα, αλλα δεν καταλαβαινω πως δεν θα γινει αντιληπτο αυτο που λεμε. Εχουμε το γνωστο τεκμηριο της νομιμοτητας της αδειας; Γινε λιγο πιο σαφης!

Σχετικα με τα ερωτηματα 5 και 6;   ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε τωρα που θα κανω την προσθηκη θα φανει στο τοπογραφικο το μικροτερο βαθος οικοπεδου στο δεξια πλαινο οριο, αρα η μη τηρηση του Δ της αδειας του 1978. Αρα το υπαρχον διωροφο, κατα το τριγωνο που λεμε (με υψος 0.50) ειναι εντος Δ.

Καταλαβαινω τι εννοεις με τα κοκκινα γραμματα, αλλα δεν καταλαβαινω πως δεν θα γινει αντιληπτο αυτο που λεμε. Εχουμε το γνωστο τεκμηριο της νομιμοτητας της αδειας; Γινε λιγο πιο σαφης!

Σχετικα με τα ερωτηματα 5 και 6;   ευχαριστω πολυ

Επισης το αρ.23 ΝΟΚ αναφερει εν συνεχεια, "και συμφωνα με τους ορους αυτης". Σ αυτο το σημειο δεν ξερω ποιος και αν εχει το δικαιωμα να πειραξει την αδεια του 1978 π.χ ψευδη στοιχεια ή ανακληση.

Link to comment
Share on other sites

Την υπάρχουσα άδεια δεν θα την πειράξει κανένας ... υπάρχει περίπτωση να έχει περάσει και έλεγχος στην περαίωση ... μιλάμε για τον "μεγάλο" έλεγχο ...

 

Εξ άλλου, στο 23 που ανέφερες λέει επίσης ότι :

β)  Ειδικότερα, η επέκταση καθ' ύψος επιτρέπεται να εκτείνεται έως το περίγραμμα του κτιρίου, έστω και αν το τελευταίο υπερβαίνει τα όρια του οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου, όπως αυτά καθορίζονται από τον παρόντα νόμο ή από τις ειδικές διατάξεις που ισχύουν στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.