Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Όχι δεν έχω ασχοληθεί αρκετά.Άλλες δύο πιο απλές περιπτώσεις είχα που ήταν κατηγορία 1 και 2. Ακριβώς για τους λόγους που λες μου φαίνεται πιο καλή επιλογή η έκδοση άδειας από την τακτοποίηση. Ευχαριστώ για τις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Έχω κάνει υπαγωγή αυθαιρέτου με τον Ν.4014/2011 για έκδοση άδειας νομιμοποίησης ενός τμήματος και καταβολή προστίμου για υπόλοιπο. 

Έχουν πληρωθεί τα παράβολα και τα πρόστιμα, έχει εκδοθεί η άδεια νομιμοποίησης, έχουν ανέβει όλα τα αρχεία που απαιτούνται από την πλατφόρμα του Ν.4178/2013 και όταν προσπαθώ να κάνω οριστική υπαγωγή μου εμφανίζει το μήνυμα

"Δεν είναι δυνατή η οριστική υπαγωγή της δήλωσης λόγω εκκρεμότητας οικοδομικής άδειας. -", ενώ έχω ανεβάσει και το έντυπο της άδειας νομιμοποίησης στην σωστή θέση του αρχείου.

Μήπως γνωρίζει κανείς τον λόγο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να στείλεις mail στο ΤΕΕ για να σου προχωρήσουν  τη δήλωση. Αίτημα Β7 στο συνημμένο αρχείο.

 

αιτηματα διαχειρισης για δηλώσεις αυθαιρέτων.doc

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω ακόμα 2 ερωτήματα.

1) Στη υπαγωγή για έκδοση άδειας νομιμοποίηση υπάρχει ένα τμήμα προς τακτοποίηση(εντός "Δ") το οποίο δεν νομιμοποιείται και αποτελεί τμήμα του όλου κτηρίου. Οι μελέτες νομιμοποίησης(και ΗΛΜ) αφορούν όλο το κτήριο. Στα δικαιολογητικά για την πληρότητα απαιτείται Τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού για Η/Μ και Μελέτη στατικής επάρκειας.

Θα ήταν σωστό να υποβάλω τις μελέτες ΗΛΜ και στατικών της άδειας Νομιμοποίησης.

 

2) Σε ακίνητο που βρίσκεται εντός ιστορικού κέντρου τακτοποιείται  αυθαίρετο πατάρι. Έχω επιλέξει Εντός Παραδ. οικισμού/τμ. πόλης χωρίς διαδ. επιτροπής. Στα διακιολογητικά μου ζητάει αρ. 19 Θετική απόφ. της επιτροπής του αρθ. 12 του Ν. 4178 ή Θετική απόφ. αρμόδιου Κεντρ. Συμβ. Αρχιτεκτονικής (ΚΕΣΑ) ή Συμβ. Αρχιτεκτ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητε συναδελφε ΚΑΝΑ σχετικα με την απαντηση σου #52 στην κατηγορια

"Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες" ,εχω ενα αναλογο προβλημα.

Τριωροφο κτιριο κατοικιων εντος σχεδιου με συνολικο επιτρεπομενο , σημερα, Σ.Δ 202 μ2. Το κτιριο ειναι με αδεια 1968. Υπαρχει συσταση Ο.Ι απο τοτε με προβλεπομενο μελλοντικο γ οροφο (καθε οροφος 25%).

Στην υπαρχουσα κατασταση εχει μια μονο υπερβαση εις βαρος του πισω ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟΥ ακαλυπτου κατα 1,31 μ2 για καθε οροφο.

Το 2001 χτιζεται ο γ οροφος, αφου εχει ανατεθει σε μηχανικο η εκδοση αδειας, η οποια ποτε δεν εκδοθηκε με ευθυνη του μηχανικου. Εμεινε ως αυθαιρετος.

Σημερα εντασσουμε στον Ν.4178, παραβολο και εκδοση αδειας νομιμοποιησης.

Τα αυθαιρετα του υπαρχοντος τριοροφου προ 1975 κατηγορια 1 νομιμοποιηση.

Τα νεωτερα αυθαιρετα, εχοντας υπολοιπο Σ.Δ μονο 32,37 αντι για 56 που μου χρειαζονται, και βασιζομενη στο αρ.11 Ν.4258/14 (περιπτ.δ παρ. 6 αρ.11) ειπα να αφαιρεσω τα υπαρχοντα κλιμακοστασια απο τον Σ.Δ.

Στην πολεοδομια το αρνουνται. Υποσημειωνω οτι δεν κανω καμμια προσθηκη.

Αναμενω τα φωτα σας, οσο πιο συντομα, τοσο το καλυτερο. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επιπροσθετα το σκεπτικο της πολεοδομιας......ειναι, οτι εφοσον, αφου συνυπολογισεις ολα τα αυθαιρετα, τα νομιμα και τα κλιμακοστασια, δεν μενει υπολοιπο Σ.Δ, τοτε δεν μπορεις να κανεις χρηση του τροποποιημενου αρ.11 παρ5δ.

Για να κανεις χρηση στην περιπτωση της νομιμοποιησης αυτης, λεει, θα πρεπει να μενει υπολοιπο Σ.Δ τουλαχιστον 10 μ2, αφου πρωτα ΟΛΑ ειναι νομιμοποιημενα.

Η δικη μου θεση ηταν, οτι η προσθηκη της λεξης "νομιμοποιηση" στην τροποποιηση του Ν.4258, εγινε ουτως ωστε τα αυθαιρετα που εχουν την δυνατοτητα να αντιμετωπιστουν σαν σημερινες προσθηκες, ευνοουνται απο την αφαιρεση των κλιμ/σιων.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που υφισταται συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας , συμφωνουμε ολοι οτι μπορει ο ιδιοκτητης του τελευταιου αυτου Γ μελλοντικου οροφου, να κανει την προσθηκη του συμφωνα με το ιδανικο του μεριδιο, ανεξαρτητα απο τα αυθαιρετα των αλλων συνιδιοκτητων.

ΕΡΩΤΗΜΑ ... Μπορει αντιστοιχα να νομιμοποιησει αυτον τον Γ οροφο, αν τον εχει ηδη υλοποιησει αυθαιρετα, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΟΥ ΜΕΡΙΔΙΟ?

Πιστευω πως ναι

Θα ηθελα οπωσδηποτε την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τις αμοιβές για την πολεοδομία θέλω μία βοήθεια.

 

Νομιμοποιώ μία αποθήκη π.χ. 

 

Στην πολεοδομία υποβάλω :

 

Μελέτη αρχιτεκτονικών, στατικών κ.τ.λ. ? 

 

Υποβάλω και αποτύπωση  " "    " "   ?

 

Υποβάλω και την Εργασία ν.4178/13 (1570 ευρώ) ? 

Link to comment
Share on other sites

Αφού εισάγεις δήλωση ν. 4178/13 προς έκδοση άδειας με νομιμοποίηση αναγκαστικά θα έχεις στο σύστημα αμοιβών κύρια εργασία ν. 4178. Το έχουν φτιάξει τόσο χάλια το σύστημα τους, που δεν μπορείς να εισάγεις μια ημέρα απασχόλησης. Πχ για μηχανικό 10-20 χρόνια εμπειρίας αν δεν βάλεις 4.5 ημέρες δεν προχωράει. Την έχουν ως ελάχιστη. 

Για την εισαγωγή εργασιών θα πας στην καρτέλα "κύριες εργασίες" θα επιλέξεις τύπο : "αποτύπωση" και από κάτω με διαδοχικές εισαγωγές θα επιλέξεις κύριες εργασίες, μια φορά αρχιτεκτονικά και μια φορά στατικά. Αν απαιτείται έλεγχος υπάρχοντος σε στατικά φορτία θα επιλέξεις στον τύπο εργασίας "έλεγχος υπάρχοντος σε στατικά φορτία" και από κάτω "ΣΤΑΤΙΚΑ". Επίσης θα βάλεις την εργασία του ν. 4178. Επιλέγεις μελέτη και από κάτω εργασίες για ρυθμίσεις ν. 4014/11 και 4178/13 και παρακάτω κλικάρεις το αντίστοιχο πεδίο της ημερήσιας εργασίας μηχανικού ανάλογα με τα έτη εμπειρίας. Για την εργασία αυτή αν είσαι μηχανικός από 10-20 έτη εμπειρία βάζεις 4,5 ημέρες στην επόμενη καρτέλα επεξεργασίας εργασιών.

Για τις εργασίες "αποτύπωση αρχιτεκτονικών", αποτύπωση στατικών και έλεγχος υπάρχοντος απαιτείται να εισαχθεί ο συμβατικός προυπολογισμός του έργου καθώς και οι κατηγορίες μελέτης. π.χ για ένα κτίριο κατοικίας βάζουμε αρχιτεκτονικά ΙΙΙ στατικά iv. Για μια αποθήκη αρχιτεκτονικά θα βάλεις κατηγορία μελέτης ΙΙ.

Ο συμβατικός προυπολογισμός θα προκύψει από την καρτέλα "χωροι". Θα επιλέξεις στον πίνακα δεξιά την αντίστοιχη χρήση και θα εισάγεις επιφάνεια. Έτσι προκύπτει ο ελάχιστος προυπολογισμός, τον οποίο μεταφέρεις ακριβώς από πάνω, στο κελί "προυπολογισμός έργου".

Στη συνέχεια επιστρέφεις στις καρτέλες των εργασιών που προανέφερα και κάνεις επικόλληση του προυπολογισμού στα αντίστοιχα κελιά.

Μη σε "φοβίσει" ο ενδεχομένως μεγάλος προυπολογισμός, διότι αν δεις στα πεδία των εργασιών, η δαπάνη των αντίστοιχων μελετών κατανέμεται στο 35% του προυπολογισμού (προμελέτη) για την αποτύπωση αρχιτεκτονικών και στο 25% για την αποτύπωση στατικών.

Αν έχεις και άλλη εργασία π.χ τοπογραφικό θα την εισάγεις και αυτή με ανάλογο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που υφισταται συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας , συμφωνουμε ολοι οτι μπορει ο ιδιοκτητης του τελευταιου αυτου Γ μελλοντικου οροφου, να κανει την προσθηκη του συμφωνα με το ιδανικο του μεριδιο, ανεξαρτητα απο τα αυθαιρετα των αλλων συνιδιοκτητων.

ΕΡΩΤΗΜΑ ... Μπορει αντιστοιχα να νομιμοποιησει αυτον τον Γ οροφο, αν τον εχει ηδη υλοποιησει αυθαιρετα, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΟΥ ΜΕΡΙΔΙΟ?

Πιστευω πως ναι

Θα ηθελα οπωσδηποτε την γνωμη σας.

Νομίζω το περί ιδανικού μεριδίου ισχύει για τις κάθετες που αντιστοιχούν σε εμβαδό οικοπέδου.

Αν ίσχυε για τις οριζόντιες πολυκατοικίας θα υπήρχε ένα μικρό πρόβλημα, 

γιατί θα έπρεπε μία οικοδομή να εκτείνεται "απείρως" καθ' ύψος, 

αφού θεωρητικά μπορούμε να κάνουμε σύσταση οριζοντίων με 1/1000 ανά όροφο (μελλοντικό δικαίωμα υψούν)

 

Σχετικά με τη νομιμοποίηση, γνώμη μου είναι ότι έχει δίκιο η πολεοδομία.

Ακριβώς τα ίδια μου είπαν κι εμένα για μία παρόμοια περίπτωση,

κι ενώ στην αρχή ξεκίνησα να κάνω φασαρία τελικά αναγκάστηκα να συμφωνήσω γιατί βρήκα ότι έχουν δίκιο.

Απλά δεν τα έχω τώρα πρόχειρα τα σχετικά για να στα ανεβάσω. Αλλά θυμάμαι την ουσία και την κατάληξη. 

Για να ισχύσουν τα "δωράκια" του ΝΟΚ περί κλιμακοστασίων πρέπει να γίνει προσθήκη

σε κτίριο με ελάχιστο υπόλοιπο ΣΔ 10 τ.μ.

Αλλιώς σου λέει η νομιμοποίηση πάει με τα παλιά.

 

Τα αυθαίρετα που νομιμοποιούνται δεν αντιμετωπίζονται σαν σημερινές προσθήκες. 

Απλά ο 4178 σου δίνει τη δυνατότητα να γλιτώσεις τα πρόστιμα.

Κατά τα άλλα δεν αλλάζει κάτι νομίζω.

 

Νομίζω για την περίπτωσή σου το βασικό ερώτημα είναι αν συμφέρει (οικονομικά) η άδεια έναντι της τακτοποίησης, 

δεδομένου ότι το υπόλοιπο δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιηθεί για νομιμοποίηση. 

Άρα λοιπόν, πονηρά σκεπτόμενοι, θα μπορούσαμε μετά την τακτοποίηση να κάνουμε προσθήκη με ΝΟΚ;

(δηλαδή με τα κλιμακοστάσια εκτός ΣΔ)

Έχουμε υπόλοιπο κάλυψης ή ύψους και ουσιαστικό / πρακτικό ενδιαφέρον για μια τέτοια προσθήκη;

Έτσι περνάει από πολεοδομία; (έχω δει τέτοιες άδειες, αλλά δεν έχω κάνει ακόμα καμία για να σου πω σίγουρα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.