Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

όταν κάποιο διαμέρισμα έχει μικρύνει λόγω εισχώρησης του κοινόχρηστου διαδρόμου , επιλέγουμε τη διαφορετική διαμερισμάτωση; το ίδιο επιλέγουμε και αν υπάρχει ημιυπαίθριος χώρος στη θέση κύριου χώρου; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω 2 διαμερισματα στον οροφο

Αρχες του ετους ρυθμιζω διαμερισματωση και λοιπες αυθαιρετες κατασκευες για αγοραπωλησια του ενος, του μικρου, το οποιο επηρεαζε και το μεγαλο

Οι ιδιοκτητες ΠΡΟ αγοραπωλησιας του διαμερισματος ηταν εγγονη και γιαγια για μικρο και μεγαλο διαμερισμα

Πλεον το της εγγονης αλλαξε χερια

 

Τωρα πουλαει και η γιαγια το μεγαλο διαμερισμα, το οποιο επηρεαζει η ρυθμιση διαμερισματωσης που ειχα κανει πριν κατι μηνες για το διαμερισμα της εγγονης

 

Χρειαζομαι κατι ιδιαιτερο για να χρησιμοποιησω την υφισταμενη διαμερισματωση με το Ν.4014 και σε αυτη τη δηλωση του Ν.4178 ωστε να μην πληρωσει παραπανω η πελατισσα μου?

Κριμα ειναι...

 

Να ζητησω μια ΥΔ να μου κανει οτι μου επιτρεπει να χρησιμοποιησω τη δηλωση της για τη ρυθμιση του ετερου διαμερισματος του οροφου που ανηκει στη γιαγια της?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά χρειάζεσαι βεβαίωση 4178 για εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος και στο μεγάλο διαμέρισμα που δεν έχει άλλες αυθαιρεσίες εκτός της διαφορετικής διαμερισμάτωσης...

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα επιπρόσθετο.

Αρκεί που σου "προσκομίστηκε" το νομιμοποιητικό έγγραφο της ρύθμισης της διαφορετικής διαμερισμάτωσης του ορόφου.

Εκδίδεις κανονικότατα τη βεβαίωση, γράφοντας στα σχόλια της βεβαίωσης μια φράση κ.λπ. με τον α.α. της δήλωσης που ρυθμίστηκε η διαμερισμάτωση.

 

Αν πέσεις σε ξεροκέφαλο συμβολαιογράφο, ίσως απαιτήσει να μεταπηδήσει η δήλωση του 4014 στον 4178 και μετά να εκδοθεί η βεβαίωση!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Οχι, εχω και υπερβαση υψους και μια ακομα ΥΔ με ΥΚ

Για ρυθμιση παω ετσι κι αλλιως αλλα ειναι αμαρτια να επαναπληρωθει η διαμερισματωση του οροφου, μιας και εγω ο ιδιος την εκανα πριν μερικους μηνες...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις τη ρύθμιση χωρίς τη διαμερισμάτωση.

 

Κι έχεις και μια πάρα πολύ καλή ευκαιρία (που σε διαφορετική περίπτωση δεν θα την είχες), να γράψεις τα παραπάνω στα σχόλια της νέας δήλωσης που θα κάνεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην τελικη θα ζητησω μια ΥΔ της πρωην ιδιοκτητριας του διπλα που θα μου επιτρεπει τη χρηση της δηλωσης της για την τακτοποιηση του ετερου διαμερισματος του οροφου, για να ειμαι κατοχυρωμενος απο καθε αποψη

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει γίνει το εξής...περισσότερο είναι ζήτημα βεβαια συμβολαιογράφου αλλά....

 

Σε όροφο πολυκατοικίας ήταν 4 γραφεία.

 

Τα 4 γραφεία γίνανε 3 με την μη κατασκευή του ενδιάμεσου τοίχου ανάμεσα στο 2 και 3 διαμέρισμα.

 

Ωστόσο πάει ο ιδιοκτήτης και δίνει με γονική παροχή το 1 και το 4 σε έναν γιο και το 2-3 (ενωμένα) στον άλλο γιο με σχέδιο στο συμβολαιογράφο δικό του.

 

Φυσικά για να είναι δίκαιος παρουσιάζει την πραγματική κατάσταση με μόνη διαφορά ότι έχει δώσει 5 τμ από το 2-3 στο 4, πράγμα όμως που δε συμφωνεί με την πραγματική κατάσταση.

 

Τώρα ο συμβολαιογράφος λέει ότι εφόσον γίνει διαμερισμάτωση (για τη συνένωση των 2) κι επειδή θα φαίνεται το τμήμα των 5 τμ (που έχει μεταφερθεί συμβολαιογραφικά στο 4) στο 2-3, είναι πολύ δύσκολο για να αλλάξει η γονική παροχή που είχε γίνει και ότι θα πρέπει να αλλάξουν οι οριζόντιες του ορόφου....

 

Εγώ τώρα ρωτάω: Μετά τη διαμερισμάτωση γιατί δε μπορεί να αλλάξει η σύσταση οριζοντίου του ορόφου βάση της νέας κάτοψης; Εφόσον ιδιοκτησιακά είναι 2 ιδιοκτήτες στον όροφο και συνανινούν για την αλλαγή...

 

 

υγ. Να πουληθεί όπως είναι ξεχωριστά το 4 δε γίνεται γιατί στο συμβόλαιο έχει περισσότερα μέτρα από τα κανονικά.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιογραφικό όντως το παραπάνω ερώτημα, δεν έχω άποψη.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Έχω αλλαγή διαμερισμάτωσης και κλείσιμο φωταγωγού εμβαδού 1,00Μ2 σε προ75' διαμέρισμα. Το κλείσιμο του φωταγωγού αποδεικνύεται ότι είναι προ 75 από σχέδιο συμβολαίου όχι όμως και η διαμερισμάτωση καθώς το σχέδιο του συμβολαίου έχει πολλά λάθη σε σχέση με την πραγματικότητα.

 

Συνεπώς η λύση του να βάλω ένα Φ.Κ. με Κατηγορία 1 την υπέρβαση δόμησης του φωταγωγού και να "τικάρω" μία λοιπή παράβαση είναι σωστή, δεδομένου του ότι δεν αποδεικνύεται η παλαιότητα προ 75 της διαμερισμάτωσης ?

 

Εάν πάλι βάλω ξεχωριστό Φ.Κ.1 την διαμερισμάτωση σαν λοιπή παράβαση Κατηγορία 5 και μετά 1.1.2004 και ένα Φ.Κ.2. την υπέρβαση δόμησης του φωταγωγού 1Μ2 σαν Κατηγορία 1 και προ 75 ενώ θα έπρεπε να βγει το πρόστιμο 500 + 20 περίπου = 520 ευρώ μου βγαίνει 500 + 500 = 1000 ! Αυτό συμβαίνει γιατί όταν έχεις ΦΚ με Κατηγορία 1 σου προσθέτει 500 ευρώ όσα και αν είναι τα Μ2 ! 

 

Τι προτείνετε ? Να βάλω και τον φωταγωγό Κατηγορία 5 να τελειώνω παρόλο που χάνει την εξαίρεση από κατεδάφιση και είναι κρίμα ? 

Link to comment
Share on other sites

Αφού συναινούν μπορεί να αλλάξει αλλά για να αλλάξει θέλει βεβαίωση νομιμότητας (4 συγκεκριμένα) . Για να δωθεί αυτή πρέπει να γίνει ν4178.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.