Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε περίπτωση οροφοδιαμερίσματος έτους αδείας 2002, η είσοδος του διαμερίσματος για άγνωστους λογους έχει μετατοπιστεί περίπου 15εκ προς το διαμέρισμα, επ ωφέλεια του κοινοχρήστου τμήματος του ορόφου.

Νοείται ως διαφορετική διαμερισμάτωση? Δεν επηρεάζονται ΗΜ εγκαταστάσεις.

Πιανει 500αρικο ως παράβαση?

Ειδάλλως ως τι μπορώ να το δηλώσω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προσωπικά αρχικά δεν θα το έβαζα ως παράβαση ,

αν τακτοποιούσα με άλλες αυθαιρεσίες θα το έβαζα με αναλυτικό 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με killertomato.

 

Ερώτηση: εάν κουφώματα κατ.3 κι έχω και διαμερισμάτωση, βάζω:

1 ΦΚ κατ. 3 (για τα κουφώματα) και

1 ΦΚ 1 λοιπή παράβαση κατ. 4? (αν δεν είμαι ούτε 1 ούτε 2)

 

Πάντως σίγουρα όχι κατ. 3 η διαμερισμάτωση.. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

σωστα ανεφεραν οι προηγουμενοι  φιλοι,

 

δεν υπαρχει παραβαση   σε  αυτο που εγινε..... "μικροτερο"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όπα περιμένετε λίγο. Τι θα πει με αναλυτικό? Τι ακριβώς να βάλω με αναλυτικό? Δεν έχει λογική ο αναλυτικός.

Από την άλλη, διαμερισματωση δεν έχω και όταν χάνω χώρο επ ωφελεια του διπλανου? Κι εκεί χάνω.

Η βεβαίωση περί μη ύπαρξης αυθαιρετων κατασκευών λέει πως δεν υπάρχουν αυθαίρετα καθ υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και ύψους.

Η αντίστοιχη κατόπιν τακτοποίησης λέει πως δεν υφίστανται αυθαίρετες κατασκευές γενικά.

Αν εισχωρουσε ο δίπλα κατά τόσο σε μένα δε θα ήταν διαμερισματωση? Τώρα που εισχωρει ο κοινοχρηστος?

Κολλάω να μην το δηλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

said

"Από την άλλη, διαμερισματωση δεν έχω και όταν χάνω χώρο επ ωφελεια του διπλανου? Κι εκεί χάνω."

 

στην περιπτωση σου δεν  χανεις  απο διπλανο διαμερισμσ

 

χανεις απο τα κοινοχρηστα

αρα δεν εχεις διαμερισμaτωση

 

το θεμα των κοινοχρηστων..."αργοτερα" με  την  ταυτοτητα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αν και ξέρω την απάντηση. Μετά από τόσα χρόνια ισχύος του νόμου τελικά με την διαμερισμάτωση έχετε γίνει....πιο ελαστικοί ? Τι εννοώ..

 

Δύο διαμερίσματα σε όροφο πολυκατοικίας. Εγώ κάνω βεβαίωση μεταβίβασης για το ένα. Οικοδομή του 1970 με σύσταση οριζοντίου φυσικά. Βάσει αδείας το διαμέρισμα μου έχει 4 δωμάτια. Βάσει σύστασης και πραγματικότητας το διπλανό διαμέρισμα έχει προσαρτήσει το ένα δωμάτιο δικό μου σε αυτό. 

 

Εγώ τώρα που μίκρυνε το διαμέρισμα μου μπορώ να πω ότι δεν έχω αυθαιρεσία δεδομένου ότι δεν έχω υπέρβαση....αλλά μείωση ? θυμίζω το κείμενο της βεβαίωσης.

 

 

Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια (Οικοδομική άδεια, νομιμοποιήσεις κτλ), στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Υφίσταται αυθαιρεσία "διαφορετικής διαμερισμάτωσης ορόφου" η οποία πρέπει να ρυθμιστεί πριν κάποιο από τα δύο διαμερίσματα (δεν έχει σημασία ποιό) αποκτήσει βεβαίωση 4178.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποια εξαίρεση για τα προ '83 ? Αν είναι δυνατόν....

 

Και ανεβάζω φρέσκια Ε/Α του ΤΕΕ Πελ/νησου.

 

 

82. Σε περίπτωση αλλαγής της διαρρύθμισης των μεσότοιχων μεταξύ διαμερισμάτων των ορόφων ή και μεταξύ διαμερισμάτων και κοινόχρηστων χώρων που δεν αλλάζουν όμως τη θέση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων και χωρίς υπέρβαση των πολεοδομικών μεγεθών, αλλά αλλάζουν τα τετραγωνικά των διαμερισμάτων σε σχέση με την κάτοψη ορόφου της άδειας (το ένα μεγαλώνει σε βάρος του άλλου ή σε βάρος των κοινόχρηστων χώρων), αποτελεί παράβαση του Ν.4178/2013;

 

Τόσο στον 4014/2011 όσο και στον 4178/2013 έχει συνδεθεί η αλλαγή του περιγράμματος μίας οριζόντιας ιδιοκτησίας και του αν χρήζει ή όχι τακτοποίησης με το αν η αλλαγή αυτή συνοδεύεται και από αλλαγές στις μηχανολογικές εγκαταστάσεις. Είναι δύο διαφορετικές έννοιες. Θα έπρεπε εκ των πραγμάτων η αλλαγή του περιγράμματος μίας οριζόντιας ιδιοκτησίας σε βάρος είτε άλλης ιδιοκτησίας είτε των κοινόχρηστων μερών, να χρήζει τακτοποίησης ανεξαρτήτως του αν άλλαξαν θέση τα θερμαντικά σώματα ή η θέση ενός λουτρού κ.τ.λ.

Προφανώς και ένας μηχανικός που θα κληθεί να δώσει βεβαίωση μεταβίβασης, βλέποντας ένα διαμέρισμα μεγαλύτερο κατά ένα δωμάτιο εις βάρος του διπλανού διαμερίσματος θα πρέπει να απαιτήσει την τακτοποίηση της αλλαγής αυτής, αφού θα έχει στα χέρια του εγκεκριμένες κατόψεις ενός άλλου διαμερίσματος από αυτό που βλέπει και έχει κληθεί να βεβαιώσει ότι όλα έχουν γίνει σύμφωνα με τις εγκεκριμένες πολεοδομικές μελέτες. Παρόλα αυτά ο νόμος με την παράγραφο 9 του άρθρου 23 του δίνει την δυνατότητα να κοιτάξει πρώτα τα καλοριφέρ…

 

Άντε βγάλε άκρη. Δηλαδή αν τα καλοριφέρ δεν έχουν αλλάξει θέση και αλλαγή δωματίων να έχει γίνει, όλα είναι καλά ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν εφαρμόζω το κριτήριο της αλλαγής στα η/μ για να εφαρμόσω διαμερισμάτωση, δηλ. το κριτήριο για μένα είναι η τήρηση του περιγράμματος των οριζόντιων ιδιοκτησιών. Άλλωστε κάτι τέτοιο αφήνει να εννοηθεί και η συγκεκριμένη ε/α ότι δηλ. η διατύπωση του

Νόμου στο συγκεριμένο σημείο είναι τουλάχιστον ατυχής...

 

Με βάση αυτά που περιγράφεις και με ένα διορθωμένο ε9 με τα σωστά τμ και χρονολογία το '70 μπορεί μέσω κατ.1 να εξαιρεθείς από την κατεδάφιση, δεν υπάρχει όμως κάποια άλλου είδους εξαίρεση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.