Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

εφοσον και οι αλλοι εχουν επισης σαν παρακολουθημα τις υπολοιπες αποθηκες...

Εχεις μια ωραια...διαμερισματωση  και .εάν συμφωνουν ολοι...καθαρισαν με 500 ευρω,...

 

 

για την δικη σου αποθηκη..

αν η κατοψη δειχνει "αποθηκη με στοιχεια α,β,γ,δ,ε,α  ".. και ειναι  πραγματι εμβαδου 11 τμ.

και μαζι με τις αλλες συμφωνει το  συνολικο  εμβαδον τους με την ΟΑ...

 

προφανως  τπτ δεν σε εμποδιζει να θεωρησεις την κατοψη σωστη...

.

και, επειδη   στο υποθ/κειο μετέγραψες μονο "5" τμ. και πρεπει να δικαιολογησεις  αυτη την διαφορά...

 

και πρεπει να γραφεί στο συμβολαιο  οτι "γινεται μνεια οτι τακτοποιησα και αλλα 6 τμ..και οτι δηλωθηκαν και στον ΕΝΦΙΑ αυτα τα 6 τμ...."

 

επομενως τακτοποιεις και αυτα τα παραπανισια  τμ... -χωρις συναινεση- και ησυχαζεις...

 

[ειδες αν γραφει  στο Ε9 τα 5 τμ. του συμβολαιου -λογικο-    ή γραφει τα 11 τμ της κατοψης...-χλωμο το βλεπω...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

διότιιιιι

στο συμβολαιο γραφει  αποθηκη  "5" τμ

και αυτα τα "5" τμ. μεταγραφησαν

 

και στην κατοψη γραφει "11 " τμ.

και οταν θα παει να πουλησει.για "11"  τμ......θα πεσει η γκρινια του αιωνα...

 

και πρεπει να "ατακτοποιησει" την διαφορά...

 

λεω τώωωρα.

 

[ριχνει  και το  δευτερο μπουρινι της μερας....καλάααα παμε] :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

Με ΥΔΒΧ θα τακτοποιουσα δεδομενου οτι κατεληφθη βοηθητικος χωρος κοινοχρηστος εκ των σχεδιων της πολεοδομιας ως παρακολουθημα του διαμερισματος

 

Δηλαδη, αν εχουμε καταληψη ενος τμηματος του κοινοχρηστου διαδρομου απο το διαμερισμα μας, δεν τακτοποιουμε με διαμερισματωση αλλα με ΥΔΚΧ για τα τετραγωνικα που κατεληφθησαν απο τα κοινοχρηστα

 

Οταν πολεοδομικα φαινεται μια κοινοχρηστη αποθηκη και στην πραγματικοτητα κατασκευαστηκαν 6 μη κοινοχρηστες ως παρακολουθηματα, τοτε δεν εχουμε ΥΔ καθοτι καταληψη απο κοινοχρηστο σε ιδιωτικο?

Διαμερισματωση θα εβαζα εγω αν υτηρχανε 6 αποθηκες και ειχαν αλλαξει τα ορια τους, οποτε ειχαμε σαφη αλλαγη των οριων μεταξυ των ιδιοκτησιων.

 

Τωρα δεν εχω καμια ιδιοκτησια, τονιζω, βασει πολεοδομικου σχεδιου αλλα διασπαση μιας ενιαιας κοινοχρηστης ιδιοκτησιας σε 6 παρακολουθηματα

 

Δεν εχει βαση αυτο που λεω?

 

Το Ε9 δεν το ειδα αλλα το θεωρω αδυνατον να δηλωσαν διαφορετικα τετραγωνικα απο το συμβολαιο...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδη, αν εχουμε καταληψη ενος τμηματος του κοινοχρηστου διαδρομου απο το διαμερισμα μας, δεν τακτοποιουμε με διαμερισματωση αλλα με ΥΔΚΧ για τα τετραγωνικα που κατεληφθησαν απο τα κοινοχρηστα

 

Τακτοποιούμε με διαμερισμάτωση.

Με ΥΔ λέμε ότι τακτοποιούμε όταν το πρόστιμο με τον γενικό τύπο βγαίνει < 500€ και ψάχνουμε τρόπο να πληρώσουμε λιγότετο.

Ότι έχει μετρήσει στον σ.δ. ΔΕΝ πάει με ΥΔ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εδω διαφωνω.

Προσωπικα με διαμερισματωση τακτοποιω αυθαιρετες αλλαγες των οριων των διαμερισματων μεταξυ τους.

ΥΔ βαζω οταν καταλαμβανει κοινοχρηστο που, ναι μεν εχει μετρησει στη δομηση αλλα ειναι εκτος δομησης του διαμερισματος.

Και αν τακτοποιεις με διαμερισματωση την καταληψη κοινοχρηστου, τοτε γιατι ζητας συναινεσεις?

 

Ειμαι κομματακι επιφυλλακτικος με τη διαμερισματωση εν προκειμενω...

Link to comment
Share on other sites

Συναίνεση ζητάς επειδή καταλαμβάνεις κοινόχρηστο τμήμα.

όπως π.χ. άμα έχεις μία προσθήκη κατ' επέκταση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ απόλυτος στο θέμα της διαμερισμάτωσης για την αποθηκούλα στο υπόγειο....

Θα κάνω και μια σχετική ερώτηση στο ΤΕΕ

 

Υ.Γ. Το οτι δεν έχω Η/Μ εγκαταστάσεις που να επηρεάζονται από αυτό, ενώ δεν έχω σαφή όρια "διαμερισμάτων" ή "ιδιοκτησιών" στο υπόγειο παρά μόνο ένα ενιαίο κοινόχρηστο χώρο, δεν παίζει κανένα ρόλο.

 

Κάποιος άλλος συνάδελφος καμία άποψη?

 

Really thanks!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάχη Ηρακλή-Άρη είναι αυτό; :mrgreen:

Καλησπέρα και καλό μήνα στη Θεσσαλονίκη.

 

Έχω ήδη πει την άποψή μου για το θέμα της διαμερισμάτωσης, συμφωνώ εδώ με τον ssouanis, και απ' όσο ξέρω, το help desk θα πει τα ίδια.

* Ό,τι έχει μετρήσει στον σ.δ. δεν μπαίνει υπέρβαση δόμησης

* Μετακίνηση ενδιάμεσων ορίων ανάμεσα σε διαμερίσματα, αν δεν προκαλεί αλλαγή μηχανολογικών (βασικά σωλήνες νερού & καλοριφέρ σύμφωνα με την εγκύκλιο 4) δεν είναι διαμερισμάτωση, αλλά η φάση με την μία κάτοψη για όλο τον όροφο γενικά βολεύει (όριστε η κάτοψη, ok η άδεια, το μπαλάκι στην σύσταση και τον συμβολαιογράφο). Και στο help desk, κάποιοι θα σου πουν να μπει διαμερισμάτωση, και ας μην έχει αλλαγή μηχανολογικών. Προφανώς προ σύστασης, κάτι τέτοια θα ήταν διαρρυθμίσεις, μη παράβαση πλέον. Τώρα, αναλυτικός.

* Για το υπόγειο όμως έχω διαφορετική άποψη. Έχουμε καταρχάς μία σύσταση που άλλο λέει στην κάτοψη (11μ²) και άλλο στο συμβόλαιο (5μ²). Για τα σχέδια της άδειας, δεν υπάρχει κάποια αυθαιρεσία, δεν υπάρχει κάποια υπέρβαση δόμησης, απλά λείπει η τοιχοποιία που χωρίζει τις αποθήκες. Τώρα, να μπει διαμερισμάτωση σε παρακολουθήματα, δεν ξέρω... Μήπως ενημέρωση φακέλου με την κάτοψη της σύστασης, ή ένας αναλυτικός για τις τοιχοποιίες; Πάντως την συνεννόηση με τον συμβολαιογράφο δεν την γλυτώνουν, είχε λάθος εξαρχής.

 

* τέλος, άσχετο, «εγκεκριμένο πολεοδομικό (σχέδιο)» είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.